·5 min czytania

Cechy charakteru, które świadczą, że jesteś dobrym pracownikiem

Cechy charakteru, które świadczą, że jesteś dobrym pracownikiem.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, sprawdź, jakich cech charakteru u pracownika poszukują pracodawcy.

CV — cechy charakteru — czyli jakie informacje umieścić w podaniu o pracę?

Życiorys zawodowy, curriculum vitae, czyli CV będące nieodłącznym elementem starań o nową pracę, to podsumowanie zawodowego doświadczenia, zdobytych umiejętności i osiągnięć. Jednocześnie stanowi on najważniejszy dokument aplikacyjny, który przesądza o tym, czy skontaktuje się z Tobą rekruter i zakwalifikujesz się do kolejnego etapu rekrutacyjnego.

Odpowiedni sposób przygotowania, ciekawa koncepcja i właściwy dobór informacji to podstawa. Jak zatem powinien wyglądać prawidłowo napisany dokument, aby przyciągnął uwagę potencjalnego pracodawcy? Przede wszystkim musi być podzielony na sekcje, wśród których należy uwzględnić: dane osobowe i kontaktowe, krótki opis własnej osoby, podsumowanie doświadczeń zawodowych, listę umiejętności, wykształcenie, zainteresowania, a także klauzulę CV. W przypadku pierwszej rubryki, którą umieszcza na samej górze, musisz wpisać podstawowe informacje o sobie, takie jak: imię i nazwisko, nazwę stanowiska, adres e-mail oraz numer telefonu.

Podsumowanie zawodowe, nazywane inaczej sekcją „o mnie”, to trzy-cztery zdania będące opisem Twojej osoby — nie powinno w nim zabraknąć najważniejszych osiągnięć, a także przedstawienia celu rozwoju. Listę poprzednich stanowisk pracy umieszcza się w rubryce poświęconej doświadczeniom zawodowym. Pamiętaj o tym, by najświeższe dane znajdowały się na samej górze, a informacje zostały przekazane w sposób czytelny i zrozumiały — w końcu sekcja ta stanowi kluczowy element CV.

Cechy charakteru oraz kompetencje, zarówno twarde, jak i miękkie, powinny znaleźć się w rubryce dotyczącej umiejętności, która jest nie mniej istotna od części zawodowej. Uzupełniając ją pamiętaj o wpisaniu zdolności, które są szczególnie przydatne na aplikowanym stanowisku. W kolejnej sekcji, wykształcenie, powinny znaleźć się najważniejsze informacje dotyczące edukacji, zapisane w odwrotnym porządku chronologicznym. W CV jest także miejsce na hobby, które umieszcza się w części odnoszącej się do zainteresowań — posiadane pasje stanowią dla rekrutera dodatkową informację, która pozwala mu lepiej poznać Twoją osobę. Na koniec pozostaje jeszcze klauzula CV, czyli nic innego jak zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Warto jednak podkreślić, że choć to treść odgrywa najważniejszą rolę, istotny jest również wygląd dokumentu. Estetyczność, czytelność i przyjemna, nienachalna kolorystyka, nadają CV atrakcyjności i nie pozostają bez wpływu na wynik wstępnej selekcji kandydatów.

Pamiętaj jednak, że nawet imponujące CV czy dobre wrażenie zrobione na rozmowie rekrutacyjnej, nie zawsze sprawi, że pracodawca zaufa Twoim umiejętnościom i od razu zdecyduje się na długą współpracę. Aby mógł upewnić się co do Twojej kandydatury, może zaproponować podpisanie umowy na okres próbny, co pozwoli mu sprawdzić, czy nadajesz się na dane stanowisko. Oczywiście nie jest to regułą — efektem owocnego procesu rekrutacji najczęściej jest umowa na czas określony lub nieokreślony. Co więcej, pracodawca może zaproponować także list intencyjny, będący deklaracją przyszłej współpracy, jeśli w danym momencie nie może dojść do zatrudnienia.

Cechy charakteru — lista tych, które powinieneś mieć

Zachowanie, działanie, sposób myślenia — to właśnie w ten sposób objawiają się Twoje cechy charakteru, które odróżniają Cię od innych osób. Wśród nich można wyróżnić te, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, jak na przykład agresja, a także dobre, pozytywne cechy charakteru, do których należy chociażby uprzejmość, która pomaga w nawiązywaniu relacji interpersonalnych.

Jak już było wcześniej wspomniane, cechy charakteru są niezwykle istotne i coraz częściej przyciągają uwagę pracodawców. Przed rozpoczęciem poszukiwań nowych osób do pracy, każdy rekruter staje przed pytaniem, czym charakteryzuje się dobry pracownik. Choć to, czym będzie się kierował podczas odpowiedzi w głównej mierze zależy od rodzaju obowiązków i stanowiska, istnieje taki zestaw cech osobowości, które będą pożądane w każdym miejscu pracy.

Warto jednak podkreślić, że nie tylko w procesie rekrutacji, ale także w drodze zawodowego rozwoju i sukcesów istotne są odpowiednie cechy charakteru. Lista tych najbardziej pożądanych obejmuje pracowitość, empatię, komunikatywność, punktualność oraz samodzielność. Dlaczego? Zapał do pracy, bo tak inaczej można nazwać pracowitość, to nic innego jak zaangażowanie w wykonywane zadania, co może owocować zarówno Twoim rozwojem, jak i firmy. Ponieważ praca to nie tylko obowiązki zawodowe, ale też ludzie, nie mniej ważna jest również empatia, która pozwala budować przyjazne relacje i ułatwia pracę w zespole. Kolejna jest komunikatywność, która oznacza nie tylko umiejętność mówienia w sposób jasny i zrozumiały dla drugiej osoby, ale także słuchania innych i wyciągania wniosków z rozmowy.

Dlaczego na liście znalazła się także punktualność? Obowiązkiem pracodawcy jest mierzenie czasu pracy pracownika, co służy ustaleniu wynagrodzenia oraz innych świadczeń, a także kontroli wejść i wyjść. Częste spóźnienia odnotowane w rejestrze czasu pracy przekładają się na niską efektywność i nierzadko zmuszają pracodawców do podjęcia decyzji o rozwiązaniu umowy i rodzą potrzebę poszukiwania nowego pracownika. Nie ma się zatem, co dziwić, że osoby punktualnie przychodzące do pracy i terminowo realizujące powierzone zadania są tak bardzo cenione. Dla pracodawcy istotna jest również samodzielność pracownika, czyli zdolność do wykonywania obowiązków bez wsparcia z zewnątrz. Cecha ta nabiera szczególnej rangi w przypadku zadaniowego czasu pracy, gdzie pracodawca nie sprawuje bezpośredniej kontroli nad pracą podwładnego.

Wymienione wyżej przykłady to bez wątpienia pozytywne cechy charakteru, które przekładają się na dobrą pracę nie tylko dla Ciebie czy Twojego pracodawcy, ale także Twoich współpracowników. Otwarta komunikacja, odnoszenie się z szacunkiem do siebie i wzajemna pomoc, potrafią zbudować silny zespół i przyjazną atmosferę pracy wolną od plotek, ośmieszania czy mobbingu.

Cechy charakteru dowódcy

Tworzenie wizji i dzielenie się nią, motywowanie, wykazywanie się odwagą i determinacją, etyczne postępowanie, komunikatywność… — to cechy charakteru dowódcy. Warto również i o nich wspomnieć, szczególnie, jeśli prowadzisz własną firmę, kierujesz grupą ludzi lub po prostu interesują Cię stanowiska menedżerskie. Dobry przywódca w firmie to dobre zarządzanie. Poprzez własną, silną motywację i umiejętność zachęcania innych do działania, wspierania ich w obliczu trudności i wskazywania celu, możliwe jest wprowadzanie owocnych zmian i podnoszenie efektywności pracy.

Praca w grupie – cechy charakteru

Już wiesz, że umiejętności interpersonalne są niezwykle istotne, szczególnie, gdy zlecone zadania realizowane są przez kilka osób, czyli odbywa się praca w grupie. Cechy charakteru takie jak wspomniana wcześniej komunikatywność, a także szacunek i empatia, przekładają się na dobre relacje i sprawne działanie. W końcu praca w grupie wymaga zdolności formułowania jasnych, zrozumiałych komunikatów, wsłuchiwania się w wypowiedzi współpracowników, nastawienia na zespołowość, brania odpowiedzialności za własne działania i budowania przyjaznej atmosfery. Tylko w ten sposób można osiągnąć sukces.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.