·5 min czytania

Rachunki za prąd w przedsiębiorstwie – jak je obniżyć?

Rachunki za prąd w przedsiębiorstwie – jak je obniżyć?

Czy prąd dla firm jest droższy?

Porównując rachunki za energię elektryczną przedsiębiorców i osób prywatnych, nie sposób nie zauważyć, że prąd dla firm jest droższy. Dlaczego tak się dzieje? Na cenę mają wpływ przede wszystkim uregulowania prawne. W przypadku prądu dla osób fizycznych cena musi zostać zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki, zatem jest stabilniejsza. Tymczasem takiego wymogu nie ma w przypadku energii elektrycznej dla firm. Cena prądu przemysłowego jest inna również ze względu na to, że w przedsiębiorstwach odnotowuje się znacznie większe zużycie energii elektrycznej. Duży wpływ na ostateczny kształt rachunku ma tak zwana opłata mocowa.

Podwyżki cen prądu dla firm, czyli na co się przygotować?

Tańszy prąd dla firm to marzenie wielu przedsiębiorców, które w nadchodzącym nowym roku z pewnością się nie urzeczywistni. O podwyżkach mówi się już od dawna - niektórzy twierdzą nawet, że będą bardzo bolesne, wskutek czego sporo przedsiębiorców zdecyduje się zamknąć działalność. Eksperci szacują, że miesięczne rachunki wzrosną nawet od kilkudziesięciu do kilkuset procent w zależności od tego jak dokładnie będzie wyglądała sytuacja na rynku energetycznym. W chwili obecnej jest ona rozwojowa i trudno oszacować, jak będzie kształtować się za kilka miesięcy. Należy jednak mieć świadomość, że zarówno małe, jak i duże firmy, zapłacą za energię elektryczną zdecydowanie więcej. Małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym także firmy jednoosobowe, mogą skorzystać z opcji zamrożenia cen prądu. Dzięki temu koszty będą kształtowały się na poziomie 785 zł/MWh, czyli 79 groszy/kWh. Podobna zasada dotyczy podmiotów wrażliwych, w tym na przykład szkół czy szpitali. Właściciele firm bądź ich zarządcy będą musieli złożyć stosowne oświadczenie, aby skorzystać z przywileju, bowiem opłata według niższej stawki nie jest naliczana automatycznie. Pamiętajmy, że wyższe kwoty, jakie ujrzymy na rachunkach, to również efekt likwidacji tarczy antykryzysowej. Stawka VAT powróci do poziomu 23%, przez co automatycznie zapłacimy więcej. Warto mieć na uwadze, że VAT liczony jest od kwoty netto, zatem im więcej prądu zużyje firma, tym wyższy rachunek przyjdzie jej zapłacić.

Ile kosztuje prąd dla firm w 2023 roku?

Podwyżki cen prądu obejmują wszystkie podmioty rynkowe. Warto mieć świadomość, że o ile w przypadku gospodarstw domowych czy rolnych możliwe będzie rozliczanie po dawnych cenach (do określonego limitu), o tyle przedsiębiorcy będą musieli regulować rachunki według nowych stawek. Jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa, to nie zapłacą one więcej, niż  79 groszy/kWh. Problem pojawia się jednak w przypadku firm, które nie złożyły stosownego oświadczenia bądź nie mieszczą się w definicji małego lub średniego przedsiębiorstwa. Ile zapłacą za prąd w nadchodzącym roku? Otóż taryfa C11, którą najczęściej wybierają małe i średnie przedsiębiorstwa, wynosi obecnie około 2-2,30zł/kWh. Zupełnie inaczej cena wygląda w przypadku dużych firm, które korzystają z innych taryf. Ich bowiem nie obejmują ceny maksymalne, zatem dostawcy prądu mogą dowolnie określać stawki, mając na uwadze przede wszystkim uwarunkowania rynkowe.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Dopłaty do prądu dla firm – na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Koszty prądu dla firm idą drastycznie w górę, zatem władza wprowadza regulacje, które mają chronić przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, a więc najsłabszych uczestników gry rynkowej. Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt zamrożenia cen prądu - obecnie małe i średnie przedsiębiorstwa będą płaciły maksymalnie 785 zł/MWh, jednak wcześniej muszą złożyć stosowne oświadczenie. Co istotne, obniżona stawka obowiązuje już od grudnia, jednak wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy złożyli wniosek w odpowiednim terminie. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, powinni więc się pospieszyć. Ustawodawca zastrzega, że pobór energii nie będzie mógł przekroczyć 90% jej użycia za okres od 1 grudnia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku. Cena zostaje zamrożona aż do końca 2023 roku. Jednocześnie warto pamiętać, że pomoc nie obejmuje przedsiębiorstw, które zaliczane są do sektora dużych firm. Władza przekonuje bowiem, że wspieranie przedsiębiorców nie może obejmować wszystkich podmiotów rynkowych, natomiast mogą one dostosowywać taryfy prądu dla firm do swoich potrzeb, dzięki czemu miałyby zapłacić mniej.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd w firmie? Sprawdzone sposoby

Wiadomo już, ile mniej więcej kosztuje kWh - większość przedsiębiorców jest więc w stanie oszacować, o ile wzrosną miesięczne rachunki za energię elektryczną. W przypadku niektórych ceny będą wyższe o około 50%. Inni zapłacą nawet kilkaset procent więcej. Przedsiębiorcy nie mają wpływu na wysokość opłat, jakie nałoży na nich dostawca prądu, jednak mogą zastanowić się, jak ograniczyć jego pobór. Warto kierować się tutaj zasadą - im mniej zużywamy, tym mniej płacimy.

Najwięcej wątpliwości budzi prąd na firmę w mieszkaniu - prowadząc działalność jednoosobową, możemy korzystać z domowego licznika, jednak pamiętajmy, że w takiej sytuacji nie możemy zaliczać w koszty uzyskania przychodu wydatków, które związane są z prowadzeniem działalności (w kontekście zużycia prądu). Niezgłoszenie prądu do działalności ma więc swoje zalety, lecz nie jest wolne od wad, zwłaszcza jeśli jego zużycie plasuje się na wysokim poziomie.

Sposobem na to, aby płacić mniej za prąd, jest korzystanie z urządzeń energooszczędnych. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się temu, jakich żarówek używamy. Oświetlenie dużej powierzchni samo w sobie generuje bowiem wysokie koszty. Prąd dla firm będzie tańszy, jeśli będziemy budować właściwą kulturę organizacyjną opartą na oszczędzaniu energii, a tym samym poszanowaniu środowiska naturalnego. W tym kontekście ważne, aby pracownicy zawsze wyłączali światło w pokojach, w których nie przebywają czy urządzenia elektryczne, z których aktualnie nie korzystają.

Bardzo istotna jest kwestia dobrego gospodarowania klimatyzacją - ma ona wpływ nie tylko na oszczędności, lecz również zdrowie pracowników. Temperatura w biurze czy na halach produkcyjnych nie powinna być bowiem ani zbyt wysoka, ani zbyt niska.

Doskonałym rozwiązaniem dla niektórych przedsiębiorców może być zmiana dostawcy energii elektrycznej. Okazuje się, że w ten sposób można zaoszczędzić nawet 30%, choć oczywiście w wielu przypadkach oszczędności będą plasować się na niższym poziomie. Pomimo tego, przy bieżących cenach energii i tak będą to spore kwoty.

Przedsiębiorcy mogą też pomyśleć nad korzystaniem z odnawialnych źródeł energii, co jest nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Niemniej jednak zaimplementowanie odpowiednich rozwiązań związane jest ze sporą inwestycją, a także procedurami natury techniczno-prawnej, dlatego przejście na energię odnawialną nigdy nie ma miejsca z dnia na dzień. Warto natomiast mieć na uwadze taką ewentualność, zwłaszcza że to właśnie zielona energia jest naszą przyszłością.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.