·5 min czytania

Jaki biznes opłaca się założyć?

Jaki biznes opłaca się założyć?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy. Praca na etacie przestaje być jedyną słuszną drogą kariery. Poniżej poszukamy odpowiedzi na pytanie jaki pomysł na własną działalność pozwoli osiągnąć największy sukces, w najszybszym czasie. A dla tych którzy nie wiedzą, jaki biznes opłaca się otworzyć - kilka cennych wskazówek.

Jaką firmę opłaca się otworzyć?

Stawiając sobie powyższe pytanie można odpowiedzieć na nie dwutorowo. Pierwszą drogą na dobry biznes jest skorzystanie z pomysłów, które świetnie sprawdziły się już na rynku i generują duże dochody. Dzięki temu, że szlaki zostały już przetarte, znalezienie informacji o działaniu danej firmy jest prostsze. Biznesmeni coraz częściej wychodzą do przyszłych przedsiębiorców, przy okazji reklamując własne biznesy, za pomocą mediów społecznościowych. Tam opowiadają jak doszli do miejsca i momentu, w którym odnieśli sukces. Jeszcze kilkanaście lat wstecz, przed rozpowszechnieniem Internetu, takie informacje były na wagę złota. Przedsiębiorcy niechętnie się nimi dzielili. Pozostawało poszukiwanie wiedzy w książkach biznesowych. Obecnie taka wiedza jest na wyciągnięcie ręki i każdy ma do niej dostęp.

Jeśli jednak wciąż zastanawiamy się jaką firmę otworzyć, może warto na początek wybrać biznes oparty o franchising. Ma on wiele zalet. Przede wszystkim taki biznes ma duże szanse na sukces, bo opiera się na zasadach, które dobrze działają już dłuższy czas. Oczywiście taka forma ma również wady, których warto być świadomym.

A co jeśli mamy już pomysł na własny biznes, ale nie mamy kapitału? Dla takich osób utworzone zostały inkubatory przedsiębiorczości. Można tam uzyskać pomoc finansową i prawną, która pomaga rozwinąć pierwszą firmę lub start-up. Jedyny wymóg jest taki, że nowy biznes ma być innowacyjny. Ale tak naprawdę, przy odrobinie kreatywności, nawet do najbardziej tradycyjnego przedsiębiorstwa można taką innowacyjność wprowadzić.

Jaki biznes jest najbardziej opłacalny?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, trzeba najpierw zadać sobie jeszcze jedno. Co to znaczy, że biznes jest opłacalny? Gdzie znajduje się granica, za którą osiągany dochód będzie satysfakcjonujący? Każdy odpowie na to pytanie inaczej, ale to od czego trzeba zacząć analizę własnych potrzeb biznesowych, to poznanie podstawowych pojęć. Najważniejszym parametrem prowadzenia własnego biznesu jest osiągany zysk. Najbardziej opłacalny biznes to taki, z którego dochód będzie najwyższy. Jednak początkujący przedsiębiorcy bardzo często mylą to pojęcie z przychodem. Zakładają, że ile pieniędzy wpłynie na konto firmowe, tyle zarobią. Jest to bardzo mylne założenie. Od osiąganego przychodu trzeba bowiem odjąć wszystkie koszty, które ponosi firma. W zależności od branży są to koszty utrzymania pracowników, zakupu produktów, reklamy, wynajmu lokalu i mnóstwo innych. Dopiero po obliczeniu różnicy uzyskamy kwotę dochodu, od której należy jeszcze zapłacić podatek dochodowy. Podatek dochodowy ma różną wysokość w zależności od sposobu opodatkowania firmy i zawiera się w przedziale od 3 do 32 procent. Może więc stanowić poważną pozycję, która uszczupla ostateczny dochód. Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie optymalizacji podatkowej.

Jeszcze innym, ale bardzo ważnym pojęciem, które musimy poznać prowadząc własną firmę jest obrót firmy. Bardzo ważne jest, aby każdy biznesman potrafił go prawidłowo obliczyć. Bardzo często wyliczanie tych wszystkich parametrów zostawiamy księgowym. Jednak, aby prowadzić opłacalny biznes musimy być świadomi, co oznaczają wszystkie pojęcia.

Jakie branże są najbardziej intratne?

Dobiegający właśnie końca rok pokazał, że najlepszy pomysł na biznes to taki... Który jeszcze kilkanaście lat temu nie istniał. Obecnie ogromną popularność zdobywają zajęcia, które wykonujemy w Internecie. Jeśli pasjonujesz się tworzeniem stron www lub ich pozycjonowaniem, jeśli potrafisz programować, albo wiesz czym jest marketing internetowy lub e-commerce, to masz duże szanse na założenie biznesu odnoszącego sukces. O ogromnej popularności powyższych zawodów świadczy choćby fakt, że z roku na rok pojawia się coraz więcej kierunków studiów z nimi związanych.

Kolejną grupą takich intratnych biznesów są te, które rozwiązują nasze problemy. Z tym tematem związane jest pojęcie "design thinking". Podstawowym założeniem tej metody jest dokładna, dogłębna i wielotorowa analiza problemu i znalezienie na niego wielu powiązanych rozwiązań teoretycznych, które następnie są testowane i realizowane. Wpływa to na powstawanie innowacyjnych usług lub produktów, na których można wiele zarobić, ponieważ lubimy płacić za rzeczy, które sprawiają, że nasze problemy znikają.

Ostatnią grupą intratnych biznesów, są biznesy tradycyjne, które zaspokajają nasze potrzeby. Ogromny boom na rynku nieruchomości trwający od kilku lat wyraźnie pokazuje, że chcemy mieszkać na swoim. Z roku na rok przybywa coraz więcej mieszkań i domów, które rozchwytywane są błyskawicznie. Zyskują na tym także firmy budowlane i dostawcy materiałów, którzy obecnie mogą dyktować ceny ze względu na ogromne zapotrzebowanie. Oczywiście nawet te tradycyjne biznesy wprowadzają innowacje, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby rynku. Wybór takiej branży rozwoju na pewno jest dobrym pomysłem, chociaż wymaga więcej wkładu początkowego niż biznesy internetowe.

Jakie biznesy będą najbardziej opłacalne w tym roku?

Nic nie wskazuje na to, aby biznesy wymienione powyżej przestały być opłacalne w bieżącym roku. Szczególnie te związane z pracą w Internecie będą zyskiwały na znaczeniu i będą generowały coraz większe dochody. W opozycji do nich zyskają również zawody rzemieślnicze. Coraz mniej osób będzie tworzyć produkty własnymi rękami, a co za tym idzie takie wytwory będą coraz droższe. Będziemy zarabiać więcej ale też prowadzenie biznesu w Polsce będzie coraz droższe. Aby biznes w powyższych branżach był bardziej opłacalny, warto rozważyć przeniesienie go za granicę. Większość zawodów, które są dobrze płatne to zawody międzynarodowe, które można wykonywać zdalnie. To sprawia, że możemy żyć w Polsce, a zarabiać w kraju, który nam odpowiada. Należy jednak pamiętać aby dobrze poznać warunki prowadzenia działalności za granicą.

I chyba najważniejszą odpowiedzią na pytanie jaki biznes będzie się opłacał w nadchodzącym roku, jest odpowiedz: świadomy. Można zarabiać dobrze w każdej branży, ale trzeba mieć wiedzę. Dokształcanie się jest obecnie najważniejszą cechą biznesmenów odnoszących sukcesy. Znają oni swoje firmy od podszewki, wiedzą jak działają mechanizmy w firmie. Kontrolują wszystkie zagadnienia i procedury. Niewielu pewnie zdaje sobie sprawę, że na finalny dochód firmy wpływa dosłownie wszystko. Najprostszym przykładem jest rejestracja czasu pracy pracowników. Pokazuje nam to nie tylko, czy dany pracownik jest wydajny, ale też ile czasu zajmuje firmie konkretny projekt i najważniejsze, ile się na nim zarabia. Dopiero mając taki pełny obraz potwierdzony liczbami, można liczyć na sukces.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.