·5 min czytania

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – jak się do niej przygotować?

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – jak się do niej przygotować?

Rozmowa rekrutacyjna zawsze jest stresującym wyzwaniem. Nie ma w tym fakcie nic zaskakującego – od przebiegu rozmowy oraz tego, jak wypadnie podczas niej kandydat, zależy w dużej mierze to, czy zostanie on zatrudniony w danym przedsiębiorstwie. Sprawa dodatkowo komplikuje się, jeśli rozmowa ma się odbyć w języku angielskim. Choć jest to język obcy, który powinien znać właściwie każdy dobrze wykształcony pracownik, nie zmienia to faktu, że rozmowa po angielsku może być wyjątkowo stresująca dla kandydata ubiegającego się o upragnione zatrudnienie.

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – co należy wiedzieć?

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku to nic prostego, można jednak się do niej przygotować. W jaki sposób przygotować się do takiej rozmowy? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj poniższy poradnik. Znajdziesz w nim przykładowe wyrażenia i słownictwo stosowane w języku angielskim, a także inne cenne porady. Miłej lektury!

Jak się zapewne domyślasz, rozmowa rekrutacyjna po angielsku ma za zadanie sprawdzić poziom znajomości języka obcego. To od tego, jak dobrze dany kandydat posługuje się językiem angielskim, zależy w dużej mierze to, czy będzie on w stanie sprawnie komunikować się z innymi pracownikami, kontrahentami czy klientami.

W ramach rozmowy rekrutacyjnej w języku angielskim sprawdza się poziom znajomości języka obcego w:

 • mowie (poprzez rozmowę, w której trakcie kandydat udziela odpowiedzi na pytania zadawane przez rekrutera i prowadzi dyskurs na wybrane tematy),
 • piśmie (kandydat może zostać poproszony o napisanie krótkiego tekstu np. w postaci służbowego e-maila).

Gdzie potrzebny jest język angielski?

Z tego powodu rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim jest przeprowadzana w przypadku rekrutacji pracowników w takich branżach jak między innymi:

 • logistyka,
 • obsługa klienta zagranicznego,
 • księgowość/finanse dla międzynarodowych przedsiębiorstw,

oraz wszędzie tam, gdzie ma miejsce współpraca z przedsiębiorstwami z różnych krajów – angielski jest w dwudziestym pierwszym wieku językiem uniwersalnym.

Jak udowodnić znajomość języka angielskiego przed rozmową kwalifikacyjną?

Zanim jeszcze odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna, angielski można udowodnić na przykład poprzez umieszczenie odpowiedniej informacji w:

 • internetowym kwestionariuszu rekrutacyjnym wypełnianym przez kandydatów zainteresowanych daną ofertą pracy,
 • liście motywacyjnym,
 • CV.

Jak opisać poziom znajomości języka angielskiego? Dobrym rozwiązaniem jest określenie tego z użyciem międzynarodowej skali Common European Framework of Reference for Languages (CEFR). Ta hierarchiczna skala się z sześciu stopni (są one następujące: A1, A2, B1, B2, C1, C2) i obejmuje umiejętności w zakresie pisania, czytania, słuchania oraz mówienia. Informacja na ten temat znajduje się na przykład na certyfikacie znajomości języka obcego, który jest wydawany przez uczelnię wyższą lub ośrodek szkoleniowy.

Co jest najważniejsze podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim?

Często można spotkać się z dylematem, co jest najważniejsze podczas odbywania rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim: znajomość zasad gramatyki czy sprawność w tworzeniu wypowiedzi? Wbrew pozorom, ważniejszym atutem jest umiejętność szybkiego formułowania zdań w języku angielskim – oznacza to, że kandydat będzie mógł łatwo porozumieć się w obcym języku. Oczywiście, znajomość zasad gramatycznych również jest istotna. Praktyka jednak pokazuje, że w komunikacji biznesowej łatwość w kontakcie jest cenniejsza niż przesadne dbanie o przedimki, formy czasu przeszłego itd.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon po angielsku – jak się przygotować?

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon po angielsku to niełatwe wyzwanie. W odróżnianiu od zajęć np. w szkole czy na uczelni nie ma tu czasu na zastanawianie się nad prawidłową odpowiedzią. Kluczowa jest szybka reakcja na zadawane pytanie. Treść merytoryczna nie jest podczas rozmowy telefonicznej oceniana w takim stopniu jak umiejętność budowania złożonych wypowiedzi.

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – przydatne zwroty

Jeśli czeka na Ciebie rozmowa rekrutacyjna po angielsku, przydatne zwroty w tym języku mogą pokazać Twój profesjonalizm, a w trudnej chwili – uratować Cię z opresji. Przykładowe zwroty w języku angielskim, których znajomość jest ceniona przez rekruterów, to między innymi:

 • my real advantage is... – moją cenną umiejętnością jest…
 • my main goal is... – moim głównym celem jest…
 • I am attentive to details – przywiązuję dużą wagę do szczegółów
 • I am ready for an immediate start the cooperation – jestem gotowy do rozpoczęcia natychmiastowej współpracy
 • I have worked for X years in Y company – pracowałem przez X lat w przedsiębiorstwie Y
 • In the previous company my main responsibilities were... – w mojej poprzedniej firmie (miejscu pracy) główne obowiązki były następujące...
 • I studied X at the University – studiowałem X na uniwersytecie

Powyższe zwroty to przykładowe słownictwo, jakie należy znać. Wszystko w tym zakresie zależy od rodzaju stanowiska, na jakie aplikuje dany kandydat.

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – przykłady

Jak może wyglądać rozmowa rekrutacyjna po angielsku? Przykłady tego typu możesz znaleźć bez problemu na forach tematycznych dotyczących rynku pracy, w podręcznikach oraz na specjalistycznych kursach językowych. Zazwyczaj rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim składa się z kilku etapów. Są one najczęściej następujące:

 • część wstępna, w ramach której rekruter zadaje kandydatowi krótkie, niezobowiązujące pytania. Mogą być to na przykład pytania na temat samopoczucia („How are you?”) czy zainteresowań („What is your favorite hobby?”). W części wstępnej konwersacji rozmówcy nie skupiają się na kwestiach bezpośrednio związanych z ofertą pracy,
 • część dotycząca kandydata, w której trakcie rekruter stara się poznać motywację kandydata („Why are you going to work for our company”?), jego plany zawodowe („Where are you going to work in 10 years?”) oraz zalety („What are your main advantages?”),
 • część specjalistyczna, w której trakcie rekruter pozyskuje informacje na temat kompetencji kandydata oraz jego dotychczasowego doświadczenia zawodowego (np. „What kind of accounting software you are able to use?”).

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – podsumowanie

Dobra znajomość języka angielskiego to cenna umiejętność zawodowa w czasach, kiedy cały świat staje się jedną wielką globalną wioską. Ponieważ coraz więcej przedsiębiorstw prowadzi w ramach swojej działalności biznesowej współpracę z kontrahentami z całej Europy, a nawet świata, umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest w wielu przypadkach wręcz konieczna.

Oczywiście, poza pewnymi wyjątkami (np. pracą na stanowisku profesjonalnego tłumacza) należy rozwiązać także inne kompetencje pracownicze takie jak np. znajomość regulacji prawnych, oprogramowania komputerowego itd. Niemniej istotne są tzw. soft skills, czyli umiejętności miękkie – jest to na przykład zdolność do zarządzania własnym czasem i umiejętność współpracy w grupie.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.