·4 min czytania

Taksa notarialna - wysokość oraz przeznaczenie

Taksa notarialna, czyli wynagrodzenie dla notariusza – jaka jest jego wysokość i za co przysługuje?

Zawód notariusza momentalnie kojarzy nam się ze sporym prestiżem, ale i wysokimi zarobkami. Obecnie nie sposób wyobrazić sobie życia bez możliwości skorzystania z usług sprawdzonego i uczciwego notariusza. Praktycznie każdy z nas choć raz w życiu musiał odwiedzić kancelarię notarialną i konieczność uiszczenia opłaty za wydany dokument nie była żadnym zaskoczeniem.

Czym jest taksa notarialna?

Taksa notarialna co to jest - to pytanie zadaje sobie wiele osób, ponieważ o ile niektórzy słyszeli to określenie, o tyle nie zawsze jest ono dla wszystkich zrozumiałe. Jak się jednak okazuje, taksa notarialna to najprościej tłumacząc wynagrodzenie notariusza za wykonywaną przez niego pracę. Profesja ta należy do zawodów regulowanych, a więc może być wykonywana wyłącznie przez osoby, które uzyskały wykształcenie prawnicze, a także odbyły aplikację oraz zdały państwowy egzamin. Źródłem zarobku notariuszy są wszelkie czynności prawne przez nich dokonywane, w tym wydawanie licznych dokumentów, potwierdzanie ich ważności czy zgodności odpisów z oryginałem i wiele innych pobocznych zadań. Wysokość wynagrodzenia notariusza jest różna w zależności od charakteru wykonanej pracy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że notariusz to tak naprawdę swego rodzaju przedsiębiorca, który ze swej pensji musi utrzymać pracowników, opłacić siedzibę kancelarii, a także uiścić składki ZUS oraz zobowiązania podatkowe. Bardzo często prowadzenie własnej kancelarii notarialnej jest związane z koniecznością jej rozbudowy, a to pochłania sporo środków finansowych. Koniec końców więc notariusz musi wykazać się nie tylko wiedzą prawniczą, ale także być sprawnym biznesmenem.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Taksa notarialna rozporządzenie

Przepisy polskiego prawa w sposób szczegółowy regulują zakres pracy, prawa oraz obowiązki notariusza. Ustawodawca nie pozostawił także wątpliwości w zakresie wysokości wynagrodzenia przedstawicieli tego zawodu. Maksymalna taksa notarialna została wskazana w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Oznacza to, że notariusz nie ma prawa ustanawiać kwot wyższych niż maksymalne. Co jednak ważne, żadna norma nie narzuca minimalnej taksy, a więc w praktyce to od decyzji samego notariusza zależy, jaką kwotę pobierze. Trzeba pamiętać, że do taksy notariusz doliczy podatek VAT, który w tym przypadku wynosi 23%. Należy zaznaczyć jednak, że VAT-u nie dolicza się do różnych opłat sądowych oraz podatkowych, które notariusz pobiera od klienta, aby następnie przekazać te środki do właściwego sądu czy urzędu. Przed wizytą u notariusza warto dopytać o te kwestie oraz to, czy wysokość taksy określona jest w cenniku jako wartość netto czy też brutto, a więc już z doliczonym podatkiem.

Jak negocjować taksę notarialną i czy jest to możliwe?

To z kolei prowadzi do stwierdzenia, że możliwe jest negocjowanie z notariuszem ostatecznej wysokości wynagrodzenia. Wszystko jest kwestią dogadania się z konkretnym notariuszem. Obecnie na rynku działa wielu przedstawicieli tego zawodu, a początkujący notariusze zdobywają nowych klientów właśnie między innymi poprzez sprytne operowanie ceną swoich usług. Notariusz podczas negocjacji będzie musiał jednak wziąć pod uwagę przede wszystkim to, na ile skomplikowane jest zadanie, jak wiele czasu ono zajmie, czy konieczne jest poniesienie dodatkowych kosztów. Jak więc widzimy, wycena pracy notariusza to złożony proces, dlatego wielu z nich ustala jedną cenę, której nie zmienia, nawet pod wpływem negocjacji.

Jaka jest wysokość taksy notarialnej

Jeśli zależy nam na jak najniższej cenie, warto przed wyborem danego notariusza, dokładnie przeanalizować rynek, opinie innych klientów, a także wypytać w jak największej liczbie kancelarii o koszt konkretnej usługi. Na wysokość wynagrodzenia notariusza może mieć wpływ wartość przedmiotu czynności notarialnej. Taksa notarialna mieszkanie - to właśnie wydanie aktu własności nieruchomości jest jednym z najpopularniejszych dokumentów, jakimi zajmuje się notariusz. Dla przykładu, przy przedmiocie wartym mniej niż 3 000 zł stawka notarialna wynosi 100 zł, ale jeśli mówimy o nieruchomości, której cena przekracza 2 mln zł wówczas maksymalna taksa to 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł, nie więcej jednak niż 10.000 zł; w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, maksymalna stawka taksy notarialnej wynosi nie więcej niż 7500 zł.

Czy taksa notarialna jest jedynym wynagrodzeniem notariusza?

O wiele niższe stawki pobierane są przez notariusza za sporządzenie na przykład intercyzy (400 zł), testamentu (50 zł), testamentu zawierającego zapis windykacyjny (200 zł), różnego typu pełnomocnictw (30-100 zł), oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku (50 zł), czy też aktu poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego (50 zł). Taksa notarialna jest jedynym wynagrodzeniem notariusze. W praktyce jednak notariusz pobierze także podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy sprzedaży nieruchomości, podatek od darowizny, a także opłatę za wpis wniosku w księdze wieczystej.

Czy możemy zapłacić notariuszowi kartą?

Przepisy prawne nie zabraniają notariuszowi używania terminali płatniczych i pobierania opłaty za pomocą karty czy telefonu. Jest to jednak nadal dość rzadkie zjawisko, a w kancelariach notarialnych wciąż króluje gotówka. Przed wizytą należy więc dopytać o tę kwestię, a najlepiej przygotować się na oba rozwiązania.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.