W Polsce kwestie związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, w tym uprawnienia urlopowe, reguluje kilka aktów prawnych, w tym Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto zwrócić uwagę, że artykuł ten koncentruje się wyłącznie na kwestii urlopu pracownika, który posiada lekki stopień niepełnosprawności.
Urlop wypoczynkowy a lekki stopień niepełnosprawności
Pracownicy, którzy posiadają lekki stopień niepełnosprawności, korzystają z urlopu wypoczynkowego na zasadach określonych przez Kodeks pracy. W praktyce oznacza to, że:
- Wymiar urlopu jest zgodny z ogólnymi przepisami dotyczącymi urlopu wypoczynkowego. Standardowo wynosi on 20 dni roboczych, jeśli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat, oraz 26 dni roboczych, jeśli zatrudnienie trwa przynajmniej 10 lat.
- Proporcjonalny urlop: Jeśli pracownik jest zatrudniony na niepełnym etacie, wymiar urlopu ustalany jest proporcjonalnie do czasu pracy, przy czym dni urlopu, które wypadają w połowie, zaokrągla się do pełnego dnia, na korzyść pracownika.
Co istotne, pracownicy o lekkim stopniu niepełnosprawności nie przysługują dodatkowe dni urlopu, które są przyznawane osobom posiadającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami ustawy z 1997 roku, pracownicy ci mogą skorzystać z dodatkowych 10 dni roboczych urlopu, co nie dotyczy pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności.
Nabywanie prawa do urlopu
Pracownicy, którzy dopiero rozpoczęli pracę, nabywają prawo do urlopu w sposób proporcjonalny do przepracowanego okresu. Oznacza to, że po przepracowaniu każdego miesiąca, pracownik nabywa prawo do 1/12 przysługującego mu rocznego wymiaru urlopu.

Urlop pracowników o lekkim stopniu niepełnosprawności w praktyce
Pracownicy o lekkim stopniu niepełnosprawności korzystają z urlopu wypoczynkowego wyłącznie na zasadach określonych przez Kodeks pracy. Należy również pamiętać, że w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, w tym tych z lekkim stopniem, obowiązują dodatkowe uprawnienia związane z czasem pracy, które mogą wpływać na organizację pracy, ale same w sobie nie zmieniają wymiaru urlopu.
Pracownicy ci mogą również skorzystać z dodatkowej przerwy w pracy, wynoszącej 15 minut, wliczaną do czasu pracy. Przerwa ta powinna być wykorzystana na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek.

Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe kontoLekki stopień niepełnosprawności – uprawnienia
Co ważne, oprócz braku możliwości skorzystania z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, pracownicy z lekkim stopniem niepełnosprawności nie posiadają również prawa do ustawowego (zgodnego z art. 20 ustawy z 1997 roku) zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. To, w określonych sytuacjach, również należne jest jedynie osobom zakwalifikowanym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
„1. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
- W wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2;
- W celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy”.
Lekki stopień niepełnosprawności – przywileje
W odniesieniu do czasu pracy osób niepełnosprawnych, to nie może on przekraczać 8 godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo. Najlepiej mierzyć go za pomocą rejestracji czasu pracy, warto korzystać również z ewidencji czasu pracy. Zasada ta obowiązuje przede wszystkim pracowników o lekkim stopniu niepełnosprawności, ponieważ w przypadku osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu czas pracy nie może być dłuższy niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w ciągu tygodnia. Skrócone normy czasu pracy nie mogą wpływać na obniżenie wysokości pensji wypłacanej w stałej, miesięcznej wysokości.
Niezależnie natomiast od stopnia, niepełnosprawni pracownicy nie mogą być zatrudniani w porze nocnej i w nadgodzinach. Wyjątkiem są osoby, które pracują przy pilnowaniu oraz te, które na własny wniosek otrzymały zgodę lekarza.
Ponadto również lekki stopień niepełnosprawności upoważnia do skorzystania z dodatkowej przerwy w pracy, wynoszącej kwadrans i wliczanej do czasu pracy. Przerwa powinna zostać wykorzystana na gimnastykę usprawniającą albo na wypoczynek.

Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe kontoAktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami – jak przeprowadzić?
Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami to szansa na zapewnienie im pracy zarobkowej, poprawienie komfortu życia, zwiększenie samooceny.

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego
Głównym zadaniem kodeksu pracy jest regulowanie stosunków pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika – z czym to się wiąże?
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych wiąże się z określonymi przywilejami dla pracodawcy, w związku z czym cieszy się dość dużym zainteresowaniem.
