·5 min czytania

Czym jest grooming backlog?

Czym jest grooming backlog?

Czym jest grooming backlog (rejestr produktu)?

Udane projekty oprogramowania zawsze wymagają znacznego nakładu pracy. Ta praca jest znana jako grooming backlog produktu. Menedżerowie i zespoły projektowe powinni współpracować, aby stworzyć realistyczne zaległości, które odpowiadają ich potrzebom. Zaległości są niezwykle pomocne przy planowaniu, szacowaniu i decydowaniu, które projekty należy zakończyć jako pierwsze. Zespoły projektowe powinny ściśle przestrzegać procesu pozyskiwania nowych funkcji do swoich produktów.

Co to jest backlog grooming? Backlog to lista wszystkiego, co należy zrobić. Każdy projekt ma swój własny backlog, a menedżerowie powinni uważnie zarządzać tworzeniem nowych backlogów. Ważne jest, aby każdy rozumiał cele każdego projektu i wiedział, co należy zrobić. Najlepiej byłoby, gdyby wszyscy członkowie zespołu wnosili pomysły na nowe funkcje, które można dodać do zaległości projektu. Pomaga w tym jasny zestaw wymagań. Można w ten sposób określić, jak dany scrum product backlog grooming będzie wyglądał. Gwarantuje to, że wszyscy są zaangażowani w dany projekt i mogą uczestniczyć w procesie dodania nowych funkcji do produktu w procesie backlog grooming w agile.

Efektywne zaległości są realistyczne i zawierają tylko projekty nadające się do pracy. Po uzgodnieniu tak zwanego backlog grooming agenda przez wszystkie zaangażowane strony zespół powinien rozpocząć tworzenie swoich zaległości. Każdy członek zespołu powinien wypełnić opis projektu dla każdego zadania zawartego w backlogu. Te opisy projektów powinny zawierać szczegółowe informacje o tym, co należy zrobić i jak wpłynie to na produkt końcowy. Pomaga w tym przestrzeganie ścisłego procesu opracowywania pomysłów projektowych. Po zebraniu wszystkich pomysłów na projekty poszczególni członkowie zespołu mogą pracować nad dopracowaniem swoich zgłoszeń w gotowe projekty.

Przydzielanie zadań różnym osobom gwarantuje, że żaden projekt nie jest zbyt duży do realizacji. Każdy członek zespołu ma inne umiejętności, w związku z tym określone zadania należy przydzielać w zależności od tego, kto najlepiej je wykona. Idealnie oznacza to, że każda osoba otrzymuje przydzieloną liczbę zadań do wykonania - jednak może być konieczne rozdzielenie większych projektów między członków zespołu, którzy są do tego dostępni. Każde zadanie musi być realistyczne i wykonalne. Oznacza to, że nikt nie powinien mieć problemów z ukończeniem małej części dużego projektu.

Jakie zadania wprowadza grooming backlog?

Czy cała praca, jaką ma do wykonania zespół określonych programistów, musi przede wszystkim pochodzić z backlogu produktu? Jak w tym kontekście interpretować dane zadania, które zespół dodaje do tak zwanego backlogu sprintu?

Backlog produktu (PB) zapisuje wymagania, które mają być zrealizowane/zaimplementowane w tak zwanym przyroście (rozwiązaniu) oraz raczej unika się wprowadzania tam zadań/prac czy „rzeczy do zrobienia". Są one identyfikowane jednak dopiero na początku sprintu (lub też często określonego okresu). Scrum rozróżnia wymagania zapisane w PB i „zadania”, które są częścią backlogu sprintu. Zespół deweloperski (ZD) nie może pracować nad niczym innym niż wymaganiami z PB->Sprint Backlog, a także wynikającymi z nich zadaniami.

W przypadku gdy zespół deweloperski chce dodać wymaganie do danego Backlogu Sprintu (bieżącego sprintu), musi w tym przypadku być ono uzgodnione czy też zatwierdzone przez PO. Jeśli ZD zidentyfikuje dodatkowe, inne zadania (prace) to wtedy są potrzebne do realizacji wymagania z Backlogu Sprintu. Zgoda PO na to nie jest wymagana.

W jakim celu wprowadza się grooming backlog?

Najprościej mówiąc, grooming agile są to oczekiwania, a także wymagania użytkowników. Kolekcja ta jest przede wszystkim tworzona przez właściciela produktu, który jednocześnie jest w stałym kontakcie z klientem oraz co najważniejsze określa jego oczekiwania, biorąc pod uwagę budżety i warunki rynkowe. Należy mieć świadomość, że nie jest to rejestr stały. Może on być poprawiany albo też zmieniany ze względu na różne czynniki w celu spełnienia oczekiwań użytkowników, a także uczynienia produktu lepszym. Pomimo dozwolonych w trakcie sprintu modyfikacji, pomaga on zaplanować oraz zorganizować pracę całego zespołu. Członkowie zespołu, którzy są zaangażowani poprzez pokazanie potrzeb i oczekiwań klienta, są w związku z tym entuzjastyczni i zorientowani na konkretne zadania.

Grooming Backlog jest niezbędnym narzędziem dla każdego projektu rozwoju oprogramowania. Pozwala zarówno menedżerom, jak i członkom zespołu zaplanować pracę z wyprzedzeniem i zapewnić, że wszystko, czego potrzebują, zostanie wykonane w odpowiednim czasie. Backlog powinien być realistyczny i zawierać tylko nadające się do pracy projekty - w przeciwnym razie nie da się niczego ukończyć! Przydzielone zadania zapewniają, że żaden projekt nie jest zbyt duży. Ostatecznie dobrze zarządzany rejestr produktów zapewnia, że następna wersja oprogramowania będzie wydana bez problemu!

Co może zaoferować grooming backlog?

Ogólnie rzecz biorąc, nadrzędnym celem spotkania grooming backlog, jest przede wszystkim uporządkowanie i priorytetyzacja backlogu produktu w jak największym stopniu na potrzeby kolejnego sprintu, a zwłaszcza spotkania planującego sprint. Gdy wszystko jest już na swoim miejscu (dobrze zdefiniowane kryteria akceptacji, szacunki czasowe oraz aktualne priorytety), spotkanie dla nowego sprintu może przebiegać szybko oraz sprawnie, a zadania te nie zostaną zrealizowane podczas planowania sprintu.

Zespół i właściciel produktu między innymi skupiają się na ustalaniu konkretnej daty i godziny, zwykle pod koniec okresu sprintu, przed spotkaniem przeglądowym. Natomiast w kolejnych sprintach, w miarę zdobywania przez zespół większego doświadczenia, sesje najlepiej by dożyły do stawania się bardziej dojrzałymi i dokładnymi. W związku z tym powinno się za każdym razem dążyć do poprawy doskonałości procesu.

Backlog grooming vs sprint planning - w spotkaniach, które dotyczących planowania sprintu musi przede wszystkim uczestniczyć cały zespół, w tym właściciele produktów, podczas gdy do obsługi backlogu wystarczy kilku członków zespołu. Planowanie sprintu zawsze jest na początku sprintu, ale sesje backlog groomingu mogą mieć miejsce w każdym etapie procesu rozwoju danego produktu.

Grooming backlog - korzyści

Grooming backlog można określić jako nieformalne spotkanie odbywające się podczas sprintu, najlepiej trzy (lub więcej) dni przed kolejnym spotkaniem planującym sprint. Na spotkaniu przede wszystkim powinien być obecny zespół, właściciel produktu, a także Scrum Master. Nie zaleca się obecności innych osób. W zależności od kontekstu oczywiście jedna do dwóch godzin na dwutygodniowy sprint powinna wystarczyć.

Backlog grooming co to jest? Backlog grooming, jak sama nazwa wskazuje, oznacza między innymi utrzymywanie backlogu produktu w stanie aktualnym, świeżym, a tym samym utrzymanie jakości. Nie jest to formalny proces Scrum, ale w oparciu o zalecenia Kena Schwabera, twórcy scrum grooming, należy stosować tego rodzaju praktykę.

Backlog jest bardzo ważne podczas tworzenia danego produktu w kwestii oprogramowania itp. Jest tak wiele korzyści, które można odnieść dzięki prawidłowemu wykorzystaniu tego typu prostej listy. Najważniejsze korzyści z dobrego backlogu to jeden z aspektów zwinnego i prawidłowo wykonanego planu- planu rozciągniętego w czasie, stale dostosowywanego do aktualnej sytuacji oraz uściślanego. Backlog produktu oprócz zebranych w jednym miejscu wymagań produktowych zawiera także zmiany, ulepszenia, możliwe zagrożenia, oczekiwania klienta oraz dane zadania do wykonania.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.