·4 min czytania

Ile kosztuje założenie firmy?

Ile kosztuje założenie firmy?

Z roku na rok w naszym kraju rośnie liczba firm. Początkujący przedsiębiorcy chcą przede wszystkim zyskać wolność finansową oraz zawodową, a także odnieść wymierny sukces w wybranej dziedzinie. Wielu z nich jednak zadaje sobie pytanie, z jakim kosztem wiąże się założenie własnego podmiotu gospodarczego i na co należy zwrócić uwagę w tym obszarze?

Wiele osób już od najmłodszych lat marzy o tak zwanym pójściu na swoje, czyli założeniu własnej działalności gospodarczej, dzięki której nie będą musieli spędzać długich lat w pracy na etacie. Realizacja tego planu jest jednak związana ze sporym ryzykiem, nie zawsze bowiem biznes się uda, a każdy tego rodzaju pomysł wymaga od nas pewnego wkładu finansowego. Czy jednak samo założenie firmy wiąże się z jakimś większym wydatkiem? Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej w praktyce?

Własna firma - sposób na sukces?

Wszystko w życiu ma swoje plusy oraz minusy. Podobnie jest jeśli mówimy o rejestracji własnego przedsiębiorstwa i to niezależnie od branży, w jakiej przyjdzie nam funkcjonować. Niektórzy mają w sobie jednak żyłkę przedsiębiorcy, odpowiedni poziom determinacji i wytrwałości w dążeniu do celu, a także spore plany związane z własną firmą. Jednym z głównych problemów, jakie stają na drodze początkujących przedsiębiorców, jest brak środków finansowych na inwestycje. Nie wystarczy bowiem założyć firmy, ale należy mieć pieniądze, aby rozwinąć ją w kierunku, w którym chcemy zmierzać.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Rejestracja firmy w Polsce

Zgodnie z danymi statystycznymi udostępnianymi regularnie przez rząd, w Polsce działa już kilkaset tysięcy podmiotów gospodarczych. W większości przypadków są to jednoosobowe działalności, w których pracuje wyłącznie ich właściciel, ewentualnie członkowie jego rodziny. O wiele bardziej zaawansowaną formą prowadzenia interesów w naszym kraju są natomiast spółki prawa handlowego, takie jak między innymi spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Rejestracja firmy w naszym kraju nie należy do skomplikowanych procesów i jak się okazuje, nie jest związana z koniecznością poniesienia wysokich opłat. Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej? O tym w dalszej części tekstu.

Zakładanie firmy - od czego zacząć?

Zanim zastanowimy się nad tym, jaka jest opłata przy zakładaniu firmy, warto krótko wyjaśnić, jak się to odbywa. Na potrzeby tego materiały skupimy się wyłącznie na jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest rejestrowana najczęściej. Najważniejszym krokiem, jaki należy zrobić, jest złożenie we właściwym urzędzie gminy lub miasta formularza CEIDG - 1, w którym określamy formę prawną firmy, rodzaj opodatkowania, jej siedzibę, dane właściciela oraz to, czym się będzie zajmować. Wszelkie wskazane we wniosku informacje można oczywiście później zmienić. Oba działania nie wiążą się z żadną opłatą. Ponadto, nie musimy już odwiedzać żadnej innej instytucji, ponieważ urząd przekaże nasze dane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz urzędu skarbowego.

Z jakimi opłatami wiąże się założenie firmy?

Ile kosztuje założenie firmy - to pytanie przewija się bardzo często szczególnie wśród osób, które chcą zarejestrować podmiot gospodarczy, ale jeszcze się wahają. Jak jednak widzimy opłaty przy zakładaniu działalności gospodarczej w urzędzie nie występują. Jest to w pełni darmowa opcja, a dodatkowo można zrobić to zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet za pomocą profilu zaufanego. Kosztów nie ponosimy także w urzędzie skarbowym czy ZUS-ie. Chodzi zarówno o zerowe opłaty przy składaniu różnego rodzaju formularzy, zeznań czy też zgłaszaniu się do ubezpieczenia zdrowotnego czy emerytalnego, co jest kluczowym aspektem, jeśli chcemy działać w pełni legalnie i odnosić korzyści z prowadzonego biznesu.

Założenie firmy opłaty - co warto wiedzieć

Państwo polskie, aby rozwijać obszar gospodarczy, nie narzuca więc opłat przy samej rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Jeszcze kilka lat temu konieczne było jednak opłacenie niektórych zmian w formularzu, ale z czasem stało się to w pełni darmowe. W praktyce więc rejestracja firmy nigdy nie była jeszcze tak prosta, jak obecnie. Brak kosztów, niewielkie formalności - to z pewnością największe atuty jeśli mówimy o zakładaniu przedsiębiorstwa. Koszty pojawiają się jednak nieco później, ale nie są one związane z samym procesem powoływania podmiotu gospodarczego do życia. W niektórych przypadkach wyjątkiem może być jedynie konieczność wyrobienia między innymi pieczątki czy innych znaków firmowych (głównie przy spółkach prawa handlowego), a także zdobycia dodatkowych uprawnień czy zaświadczeń. Często jako koszt traktuje się też wszelkiego rodzaju opłaty u notariusza, ale przy jednoosobowej działalności sytuacje takie należą do rzadkości.

Ile kosztuje założenie firmy

Jakie opłaty przy zakładaniu firmy? Sama rejestracja przedsiębiorstwa nie kosztuje nas ani grosza. Trzeba jednak pamiętać, że od tej chwili jako właściciele firmy jesteśmy zobligowani do płacenia składek ZUS, podatków i wielu innych świadczeń, w zależności od branży, w której działamy. Nie obejdzie się także bez wsparcia dobrego biura rachunkowego. Przy najniższych kwotach świadczeń składka ZUS oraz obsługa księgowa to ponad 800 złotych miesięcznie. Poza tym, jako przedsiębiorcy możemy założyć firmowy rachunek bankowy, który w zależności od instytucji finansowej będzie nas kosztować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca.

Własna firma - czy warto?

Pojawia się więc kluczowe pytanie, czy opłaca się w dzisiejszych czasach zarejestrować własną działalność gospodarczą? Nie ma jednej prostej odpowiedzi, ponieważ każdy przypadek jest inny. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie mamy plany i marzenia, a także co chcemy robić. Jeśli jesteśmy pewni swojego pomysłu, wierzymy, że nam się uda, warto zaryzykować i spróbować swoich sił w biznesie. Jak bowiem widzimy, samo założenie firmy nie wiąże się z żadnymi kosztami, a jeśli interes nie wyjdzie, w każdej chwili i bez żadnych konsekwencji możemy złożyć wniosek o zamknięcie przedsiębiorstwa.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.