·5 min czytania

Indywidualne tablice rejestracyjne w przedsiębiorstwie.

Indywidualne tablice rejestracyjne w przedsiębiorstwie – najważniejsze informacje

Kiedy można złożyć wniosek o indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne nie różnią się od zwykłych tablic praktycznie niczym, oprócz tego, że własne tablice rejestracyjne dają możliwość zawarcia praktycznie dowolnej treści przez właściciela samochodu. Poza tym wszystko wygląda tak samo. Podobnie, jak na zwykłych tablicach, instalowana jest nalepka legalizacyjna, a także wydaje się do nich naklejkę kontrolną.

Jednym z podstawowych pytań, jakie pojawia się w głowach wszystkich osób, które usłyszały o indywidualnych tablicach rejestracyjnych i rozważają ich posiadanie, jest to kiedy można ewentualnie złożyć wniosek o takie tablice. Smutną informacją może być fakt, że nie zawsze jest to możliwe. Złożyć wniosek o indywidualne tablice rejestracyjne można jedynie w określonych sytuacjach. Poniżej zostały one wypisane:

  • gdy rejestruje się swój pojazd po raz pierwszy;
  • gdy posiada się czarne tablice rejestracyjne, czyli takie, które pochodzą sprzed 1 maja 2000 roku;
  • gdy dojdzie do zgubienia aktualnej tablicy, jej kradzieży bądź zniszczenia, które uniemożliwia odczytanie owej tablicy;
  • gdy chce się przerejestrować swoją tablicę (trzeba mieć ku temu jakiś powód).

Warto też dodać, że możliwość wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych została ograniczona do pojazdów samochodowych. To oznacza, że wykluczone są m.in. motorowery.

Ile kosztuje wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych?

Tablica rejestracyjna z własnym napisem to coś, z czego może skorzystać każdy nowy właściciel pojazdu, pod warunkiem, że go na to stać, gdyż wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych nie należy do tanich rzeczy. Pojawia się zatem pytanie, ile kosztuje własna tablica rejestracyjna? W porównaniu do standardowej tablicy cena tej indywidualnej jest kilkunastokrotnie wyższa. W przypadku standardowej tablicy jest to bowiem 80 zł, natomiast dla indywidualnej aż 1000,50 zł. W wysokość tych kosztów wliczona już jest opłata ewidencyjna. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie aut zarejestrowanych w Polsce, gdyż w przypadku samochodów zza granicy, ów koszt jest jeszcze wyższy. Powodem takiego stanu rzeczy jest konieczność wyrobienia karty pojazdu, dlatego łączny koszt wyrobienia indywidualnej tablicy rejestracyjnej dla takiego auta będzie wynosił 1176 zł.

Znacznie taniej zapłacimy, jeśli będziemy chcieli wyrobić taką tablicę dla motocyklu. Koszt będzie wynosił wtedy 500 zł, czyli 2 razy mniej. Do kosztów trzeba też doliczyć opłatę za pełnomocnictwo, która wynosi 17 zł.  Kierowca będzie musiał ją ponieść, jeśli nie stawi się osobiście w urzędzie. Zwolnieni z niej są najbliżsi członkowie jego rodziny. Zapłacić za wyrobienie indywidualnej tablicy rejestracyjnej można w kasie wydziału komunikacji bądź przelewem internetowym na wskazany przez urząd numer konta bankowego. Osoby, które zamówią tablice, muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż na ich wyrobienie trzeba poczekać ok. miesiąca. Trzeba też pamiętać o tym, że przy odbiorze tablicy, należy posiadać następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu,
  • potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC,
  • aktualne badanie techniczne,
  • ewentualnie poprzednie tablice rejestracyjne.

Jeśli chcemy w tym czasie jeździć autem, konieczne jest wykupienie tablic tymczasowych. Ich cena wynosi dla samochodów 62 zł, a dla motocykli 37,50 zł. Kierowcy muszą pamiętać o ważnej sprawie odnośnie do zakupu indywidualnych tablic rejestracyjnych przez internet np. przez Allegro. Prawo ich bowiem nie uznaje, co oznacza, że kierowcy, którzy zamontują je w swoich autach, będą traktowani jakby jeździli bez tablic. Karą za to jest natomiast 500 zł mandatu, odebranie kierowcy jego dowodu rejestracyjnego, a także wyłączenie pojazdu z ruchu.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Czy istnieje opcja umieszczenia indywidualnej tablicy rejestracyjnej w samochodzie wziętym w leasingu?

Okazuje się, że większość leasingodawców pozwala swoim klientom na wyrobienie indywidualnej tablicy rejestracyjnej w swoim samochodzie. Treść w takim przypadku uzupełnia osoba, korzystająca z pojazdu. Samochód rejestruje jednak leasingodawca i możliwość wyboru treści do tablicy rejestracyjnej  może być przez niego ograniczona. Ta sytuacja zmienia się w momencie, gdy leasingobiorca wykupuje samochód z leasingu. Osoba, użytkująca musi wtedy zarejestrować samochód na siebie, jeśli chce dalej nim jeździć. Nie ma konieczności wyrabiania indywidualnych tablic rejestracyjnych na nowo, jeśli auto było rejestrowane w obrębie tego samego województwa. Wtedy leasingobiorca może zachować dotychczasowe tablice, ale musi je zalegalizować w urzędzie. Koszt wyrobienia indywidualnej tablicy rejestracyjnej w samochodzie wziętym w leasing jest taki sam jak przy zakupie auta bez tej formy płatności. Dodatkowym kosztem jest jedynie opłata manipulacyjna leasingodawcy, którą i tak ponosi on sam.

Trzeba pamiętać też o tym, że tablice rejestracyjne przypisane są do samochodu, a nie do kierowcy. To oznacza, że jak właściciel auta sprzeda już swój pojazd, to, o ile nowy właściciel nie przerejestruje owego samochodu, nie będzie mógł on skorzystać ze swojego zindywidualizowanego oznaczenia, które umieścił na poprzedniej tablicy. Zmieni się to pod warunkiem, że nowy właściciel przerejestruje samochód. Co jednak w sytuacji, gdy kupujemy nowy samochód? Czy można zachować poprzednią indywidualną tablicę rejestracyjną? Tak, jest to możliwe, ale oba auta muszą być zarejestrowane w tym samym powiecie, a także inna osoba nie może przejąć naszej rejestracji w trakcie przerejestrowania samochodów.

Czy można umieszczać logo firmy na indywidualnej tablicy rejestracyjnej?

Osoby, które liczyły na możliwość umieszczenia logo firmy, mając na myśli indywidualne tablice rejestracyjne na firmę, mogą poczuć się zawiedzeni, gdyż, mimo że właściciel pojazdu ma w przypadku owych tablic spore pole do własnej inwencji twórczej, to są mu też narzucone różne ograniczenia. Tablice rejestracyjne z logo firmy to przykład jednego z takich ograniczeń.

Pierwsze dwa znaki indywidualnej tablicy rejestracyjnej to wyróżnik województwa. Kierowca nie ma na niego wpływu, gdyż zależy on od województwa, w którym został zarejestrowany dany pojazd. Właściciel pojazdu może jedynie wybrać sobie województwo, w którym chce zarejestrować pojazd, jeśli już bardzo mu zależy na posiadanie konkretnych znaków. Pozostałe miejsce na tablicy to już wyróżnik indywidualny dla kierowcy, który może z pewnymi ograniczeniami, zapełnić go dowolną treścią. Ma na to przeznaczone od trzech do pięciu liter. Ostatnie dwa miejsca mogą być cyframi. Jeśli chodzi o ograniczenia, to kierowca nie może na swojej indywidualnej tablicy rejestracyjnej umieszczać treści, która jest obraźliwa bądź wulgarna. To, czy pewne granice zostały przekroczone, oceniają urzędnicy, a ci bywają czasami bardzo tolerancyjni.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.