·3 min czytania

Ubezpieczenie samochodu firmowego – ile kosztuje? Jak je zaksięgować?

Ubezpieczenie samochodu firmowego – ile kosztuje? Jak je zaksięgować?

Żyjemy w bardzo szybkich czasach, a tempo naszej pracy wyznaczają nam klienci oraz codzienne zobowiązania, które musimy zrealizować. Dotyczy to zarówno osób pracujących na etacie, jak i przedsiębiorców. Rynek wymusza na nas bycie w ciągłym ruchu, dlatego niezbędne jest posiadanie samochodu firmowego.

Pojazd na firmę

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą każdego dnia muszą podejmować trudne decyzje i radzić sobie z licznymi wyzwaniami. Jednym z tych wyzwań jest zarządzanie samochodem firmowym. W 2025 roku, biorąc pod uwagę zmieniające się przepisy podatkowe oraz nowelizacje dotyczące odliczeń, przedsiębiorcy muszą szczególnie zwrócić uwagę na zasady dotyczące tego, jakie wydatki związane z użytkowaniem auta mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Optymalizacja podatkowa związana z posiadaniem pojazdu firmowego wciąż stanowi istotny element strategii finansowej przedsiębiorstw.

Czy auto na firmę to dobre rozwiązanie?

Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców decydujących się na leasing lub zakup pojazdu na firmę. Dla wielu z nich nabycie floty samochodów staje się standardem, zwłaszcza gdy ich firma wymaga częstych podróży służbowych lub dysponują dużym zespołem pracowników. W 2025 roku wzrasta również liczba przedsiębiorców korzystających z opcji samochodów elektrycznych w firmie, co jest odpowiedzią na zmieniające się przepisy dotyczące ochrony środowiska oraz zachęt do wprowadzania ekologicznych rozwiązań. Zmieniające się prawo oferuje również możliwości do odliczeń związanych z pojazdami elektrycznymi, co stanowi dodatkowy atut dla firm rozważających taką inwestycję.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Formy własności samochodu w firmie

W 2025 roku przedsiębiorcy wciąż mają do wyboru kilka form pozyskania pojazdu do firmy. Do najpopularniejszych należy leasing, najem krótkoterminowy, dzierżawa czy użyczenie. Z uwagi na dynamiczne zmiany w przepisach dotyczących leasingu i wynajmu, kluczowe jest, aby przedsiębiorcy na bieżąco analizowali te opcje pod kątem korzystniejszych warunków podatkowych. Leasing wciąż jest jedną z głównych form finansowania samochodów firmowych, przy czym nowością na rynku jest możliwość odliczenia pełnych kosztów związanych z użytkowaniem samochodów elektrycznych.

Rodzaje leasingu pojazdu

Leasing samochodowy nadal dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – operacyjny i finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca nie staje się właścicielem pojazdu, a w leasingu finansowym pojazd wprowadzany jest do ewidencji środków trwałych. Zmieniające się przepisy wprowadzają jednak istotne zmiany w kwestii amortyzacji i odliczeń podatkowych w przypadku samochodów elektrycznych, dlatego przedsiębiorcy powinni dostosować swoją strategię leasingową do nowych regulacji.

Koszty eksploatacji samochodu

Koszty związane z eksploatacją pojazdu firmowego wciąż mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Przedsiębiorcy mogą odliczać koszty paliwa, napraw czy serwisów, ale także inne wydatki związane z użytkowaniem pojazdu. Warto zwrócić uwagę, że w 2025 roku zmiany w przepisach podatkowych wprowadzają nowe zasady odliczeń dla samochodów elektrycznych. Właściciele takich pojazdów mogą liczyć na korzystniejsze warunki rozliczeń niż w przypadku samochodów spalinowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu firmowego?

W 2025 roku kwestia ubezpieczenia samochodu firmowego wciąż budzi wątpliwości. Ogólnie, przedsiębiorcy mogą odliczyć składki na ubezpieczenie OC i AC dla pojazdów służbowych, jednak zasady odliczeń różnią się w zależności od rodzaju pojazdu i jego zastosowania. W przypadku samochodów elektrycznych mogą pojawić się dodatkowe ulgi, które zwiększają atrakcyjność takich pojazdów w firmach.

Jak ująć koszt ubezpieczenia samochodu w KPiR?

Przedsiębiorcy mogą wprowadzać do kosztów przedsiębiorstwa składki na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu firmowego. Ważne jest, aby dobrze rozróżnić wydatki na obowiązkowe ubezpieczenie (OC i NNW) oraz dodatkowe polisy, takie jak AC czy GAP. Koszty te można ujmować w KPiR zgodnie z metodą kasową lub memoriałową, w zależności od formy prowadzenia księgowości.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu firmowego

W przypadku dodatkowego ubezpieczenia, jak np. GAP, przedsiębiorcy mogą mieć możliwość odliczenia tego kosztu do określonej wartości pojazdu (w 2025 roku limit ten wynosi 150 tys. zł w przypadku aut osobowych). W przypadku pojazdów elektrycznych mogą obowiązywać inne zasady, dlatego warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby optymalizować koszty związane z ubezpieczeniem.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto
Oceń ten artykuł

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.