·4 min czytania

Kalkulator emerytalny, czyli jak obliczyć emeryturę

Kalkulator emerytalny, czyli jak obliczyć emeryturę

Każda osoba pracująca, która odprowadza składki emerytalne, otrzymuje co jakiś czas od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych symulację kwoty przyszłej emerytury. Jak się jednak okazuje, niewiele osób wie, że istnieją narzędzia i metody, dzięki którym można samodzielnie wyliczyć przysługujące nam świadczenie emerytalne. O czym dokładnie mowa? Jak z nich skorzystać? W poniższym tekście wyjaśniamy wszelkie szczegóły.

W młodym wieku bardzo rzadko myślimy o tak - wydawać by się mogło - odległych kwestiach jak emerytura. Czas jednak szybko mija, dlatego odpowiednio wcześnie warto zainteresować się tym, co nas czeka, także w materii finansowej. Oczywiście, nic nie jest pewne, ale pamiętajmy, że to w dużej mierze od nas zależy na jaką emeryturę sobie zapracujemy. Z tego powodu warto co jakiś czas samodzielnie obliczyć jej możliwą wysokość. Jak to zrobić?

Świadczenie emerytalne - co warto wiedzieć

Zgodnie z ustawową definicją, emerytura to świadczenie pieniężne przysługujące osobie ubezpieczonej, która nie prowadzi już aktywności zawodowej. Jest ono wypłacane co miesiąc i przysługuje zgodnie z określonymi kryteriami. Co wpływa na wysokość świadczenia? Przede wszystkim brany jest pod uwagę okres pracy, czyli liczba lat, w których odprowadzaliśmy lub odprowadzano za nas składki emerytalne. Jeszcze jednym ważnym warunkiem otrzymania świadczenia jest osiągnięcie konkretnego wieku. W Polsce obecny wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60, a dla mężczyzn 65 lat. Po jego osiągnięciu można kontynuować swoją drogę zawodową albo skorzystać właśnie z pobierania emerytury.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Oblicz emeryturę

Oczywiście, nie każdemu tego typu wiedza jest potrzebna, szczególnie w młodym wieku, gdy perspektywa uzyskania świadczenia emerytalnego wydaje się bardzo daleka. Ponadto, sprawy nie ułatwiają zmieniające się regulacje prawne. To bowiem od rządzących krajem zależy, w jakim konkretnie wieku otrzymamy prawo do emerytury, a także na ile będziemy mogli liczyć. Nie od dziś mówi się o, delikatnie mówiąc, mało stabilnym systemie emerytalnym w Polsce. Wielu nie wierzy w to, że za 20-30 lat ZUS będzie jeszcze istnieć, a jeśli nawet, to w jakiej będzie kondycji, aby wypłacić Polakom należne im środki. Nie zmienia to faktu, że warto trzymać rękę na pulsie. Potencjalną kwotę swojej emerytury można sprawdzić choćby z czystej ciekawości albo po prostu, aby dowiedzieć się, jak wiele brakuje nam do sum, które sobie założyliśmy. Poza tym, emeryturę może obliczyć na własną rękę każdy, także osoby, które uzyskują uprawnienia do świadczeń za dzień, miesiąc czy rok. Przede wszystkim do nich kierujemy ten tekst.

Prognozowana emerytura, czyli jaka?

Każdy ubezpieczony posiada własne konto emerytalne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych aktualizuje więc stan naszych emerytalnych zasobów na bieżąco. Co jakiś czas otrzymujemy z ZUS symulację przyszłego świadczenia, z uwzględnieniem uiszczonych składek. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że jest to wyłącznie kwota poglądowa, która nie odzwierciedla tego, co wydarzy się za kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. To dlatego, jak informuje zresztą sam ZUS, podane liczby w większym stopniu odpowiadają rzeczywistości w przypadku osób starszych. Jeśli chodzi o młodych płatników, obliczenie dokładnej emerytury graniczy z cudem i jest kwestią umowną. Nawet ZUS nie wie bowiem jak zmienią się przepisy, status zatrudnienia danego ubezpieczonego czy ogólne zasady przyznawania emerytur.

Jak działa kalkulator emerytalny ZUS?

Mimo to, coraz więcej osób wykorzystuje kalkulator emerytalny, który bierze pod uwagę między innymi aktualne zarobki, liczbę przepracowanych lat, a także okres pozostały do emerytury. Ponadto, w statystyce uwzględnia się liczne zmienne, aby jak najdokładniej określić potencjalną emeryturę. Mowa na przykład o inflacji, PKB, przeciętnym wzroście najniższego wynagrodzenia. Oczywiście nie zmienia to faktu, że nadal w wielu sytuacjach wyliczenie dokładnego świadczenia jest w pewnym sensie wróżeniem z fusów.

Kalkulator emerytalny – uproszczony czy zaawansowany?

W dobie dzisiejszej technologii rachunku można dokonać nie za pomocą kartki, długopisu i kalkulatora, ale online. Jak wyliczyć emeryturę - to pytanie pada niezwykle często. Jak się okazuje, w sieci dostępnych jest wiele narzędzi takich jak kalkulator emerytury, które za pomocą kilku kliknięć i określenia odpowiednich parametrów obliczają przybliżoną kwotę świadczenia. Większość z nich bierze pod uwagę takie parametry, jak szczegóły planu emerytalnego, czyli okres pracy i wiek, w którym przechodzi się na emeryturę, a także fazę akumulacji, tj. zmianę wartości kapitału w czasie. Istnieją narzędzia uproszczone oraz zaawansowane. Warto skorzystać z jednego i drugiego, po czym porównać rezultat. Pamiętajmy jednak, że aby wynik był jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości należy wpisać właściwe dane i nie zawyżać współczynników. Myślenie życzeniowe niewiele bowiem da w zderzeniu z faktami.

Wyliczenia kalkulatora emerytur a rzeczywista emerytura

Jak obliczyć emeryturę za pomocą kalkulatora? Opiszmy to na przykładzie kalkulatora udostępnionego na swojej oficjalnej stronie przez sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przed przystąpieniem do wypełniania formularza należy przygotować sobie wszystkie dokumenty i liczby dotyczące naszej sytuacji zawodowej. W tabelach znajdziemy bowiem pytania o rok, w którym otrzymaliśmy ostatnią informację o stanie konta ZUS. Należy podać także datę urodzenia, kwotę zwaloryzowanych składek, kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowaną kwotę ogółem na subkoncie, kwotę składek za 12 miesięcy kalendarzowych. Dodatkowo, trzeba zadeklarować wiek przejścia na emeryturę w latach i miesiącach. Kolejno płatnik podaje rok rozpoczęcia pracy, obecne miesięczne wynagrodzenie, a także procent przeciętnego wynagrodzenia w przyszłości. Jak więc widzimy, istnieje wiele zmiennych, o których dziś nie mamy większego pojęcia. Obliczając wysokość emerytury samodzielnie i to wiele lat przed przejściem na nią nie możemy więc liczyć na konkretne i odpowiadające sytuacji faktycznej dane.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.