·4 min czytania

Paragon elektroniczny – co to?

Paragon elektroniczny – co to?

Epidemia koronawirusa całkowicie odmieniła nasze życie. Diametralnie zmieniły się także uwarunkowania gospodarcze oraz modele prowadzenia biznesu. Na znaczeniu zyskały rozwiązania online oraz wszelkiego rodzaju usługi elektroniczne. COVID-19 przyspieszył także wiele modyfikacji prawnych, w tym wprowadzenie w naszym kraju e-paragonów. Na czym polega to rozwiązanie i jakie korzyści, wady oraz możliwości ze sobą niesie? Na te i wiele pytań odpowiadamy w tym tekście.

W dzisiejszym świecie największym dobrem jest czas. Większość z nas przyzwyczaiła się już do szybkiej codzienności, załatwiania coraz większej liczby spraw przez Internet, a także błyskawicznych usług online, dzięki którym oszczędzamy energię i cenne godziny. Rewolucja zaszła także jeśli chodzi o paragony fiskalne i przeniesienie tego narzędzia na płaszczyznę elektroniczną.

E-paragon i tradycyjne paragony fiskalne

Od pewnego czasu ogromną popularnością w środowisku przedsiębiorców cieszą się kasy fiskalne online, która w dłuższej perspektywie zapewniają sporą wygodę i dokładność w rachunkach. Mechanizm ten sprowadza się jednak do tego, że usługa online jest połowiczna, a mianowicie sprzedawca co prawda notuje dane o transakcji w przestrzeni elektronicznej, ale i tak przekazuje klientowi paragon papierowy. Teraz tradycyjne paragony mają powoli znikać i będzie je zastępować paragon online. O czym dokładnie mowa?

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Czym jest e-paragon?

Paragon elektroniczny miał w pełni zaistnieć w naszym kraju dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości. Wszelkie uregulowania prawne były jeszcze niedawno procedowane w parlamencie, a polski ustawodawca musiał dopasowywać je do przepisów unijnych. Elektroniczny paragon to dla wielu przedsiębiorców, konsumentów, ale i całego aparatu państwa dość duża nowość, dlatego robiono wszystko, aby dopiąć to rozwiązanie na ostatni guzik. Paragony online ujrzą światło dzienne jednak o wiele wcześniej, niż zapowiadano. Wszystko przez pandemię COVID-19, która wymusiła i przyspieszyła cały proces.

Paragon online - o czym mowa?

Większość z nas paragony kojarzy z niewielkim dokumentem potwierdzającym transakcję finansową, który ma formę papierową. W tym kontekście eparagon wydaje się sporą odmianą, choć - po wprowadzeniu między innymi e-recept czy innych narzędzi elektronicznych - społeczeństwo przyzwyczaiło się do tego, że nowe technologie wchodzą do naszego życia z coraz większym impetem. Czym więc jest wspomniany już paragon elektroniczny? W teorii to paragon przesyłany online na adres mailowy nabywcy. Aby sprzedawca mógł wystawić e-paragon musi korzystać z kasy online, czyli takiego urządzenia, które przesyła dane z kasy za pomocą łącza internetowego. W wielu branżach posiadanie takich urządzeń jest już koniecznością, w innych z czasem się nią stanie.

E-paragon - co należy wiedzieć?

Wysyłka e-paragonów mailem budzi jednak poważne wątpliwości wśród ekspertów. Polski ustawodawca zapowiedział już zmianę przepisów w tym zakresie po to, aby taki mechanizm stał się możliwy. Na tę chwilę mamy jednak do czynienia z - nazwijmy to - bardzo roboczym podejściem do tematu. W artykule 32 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw czytamy, że sprzedawcy są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon w postaci papierowej lub za jego zgodą elektronicznej. W przepisach ustawowych znajdujemy jednak zapis, że może to nastąpić wyłącznie w formie uzgodnionej z nabywcą. Przeszkodą do tego, aby paragony online były wystawiane na maila jest jednak fakt, że przy ich tworzeniu korzystamy z kasy online, która nie dopuszcza możliwości przesłania dokumentu sprzedaży tym sposobem.

Dwie postacie paragonu

Widzimy więc, że mamy tutaj do czynienia z pewnym dualizmem. E-paragony będą wystawiane jak na razie wraz z paragonami w tradycyjnej, papierowej formie. Kasy fiskalne nowego typu nie dopuszczają bowiem technicznie innej możliwości. Jak zapewniają jednak eksperci specjalizujący się w tej materii, z czasem producenci urządzeń dostosują je do nowych wymagań i standardów prawnych. Aby tak się jednak stało, przepisy muszą zostać dopracowane, a na to potrzeba czasu oraz odpowiedniego systemy bezpiecznego przepływu danych.

Od kiedy można wystawiać e-paragony?

Normy prawne już teraz pozwalają na wydawanie paragonów elektronicznych, ale - jak już wspomniano - większość urządzeń nie została przygotowana na taką ewentualność. W wielu przypadkach niezbędna będzie aktualizacja oprogramowania kasy fiskalnej online, ale na to zdaniem specjalistów jeszcze trochę poczekamy. Producenci muszą bowiem przygotować odpowiednie funkcjonalności, a następnie oddać je do testów, co wydłuży całą procedurę. Najprawdopodobniej e-paragony wejdą na stałe do obiegu pod koniec tego, a być może nawet początek przyszłego roku. Oczywiście duże znaczenie będzie mieć rozwój epidemii koronawirusa, który może pokrzyżować plany. Z całą pewnością jednak należy spodziewać się sporych zmian. Sprzedawcy oraz klienci będą musieli przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, a zakupy już nigdy nie będą takie, jak teraz.

Czy paragon elektroniczny zastąpi całkowicie tradycyjne paragony?

Czy e-paragon stanie się z czasem normą - to pytanie zadaje sobie wiele osób. Z jednej strony przy odpowiednim wdrożeniu rozwiązanie to może okazać się rozwiązaniem ekonomicznym i dość wygodnym jeśli chodzi o dokumentowanie transakcji, z drugiej jednak początkowo będzie pewnego rodzaju uciążliwością dla obu stron. Z całą pewnością jednak przejście na płaszczyznę online to przyszłość i wymóg obecnych czasów. Kluczowe będzie w tym aspekcie zadbanie o uregulowania prawne oraz logistyczne. Wszystko po to, aby proces przebiegł sprawnie i nie był bardzo uciążliwy dla wszystkich stron transakcji. Celem jest bowiem ułatwienie, a nie utrudnienie życia przedsiębiorcom i ich klientom.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.