·5 min czytania

Podatek od wynajmu mieszkania 2022 – najważniejsze informacje

Podatek od wynajmu mieszkania 2022 – najważniejsze informacje

Podatek od wynajmu mieszkania do końca roku 2021 może być rozliczany na zasadach ogólnych i ryczałtowo. Wprowadzony Polski Ład wskazuje, że w 2022 roku jedyną możliwą formą rozliczeń podatku od wynajmu mieszkań będzie ryczałt. Niesie to ze sobą ogromne straty dla wielu osób, które rozliczając wynajem miały możliwość odliczenia od przychodu kosztów amortyzacji i wielu innych wydatków. Z naszego artykułu dowiesz się, jak i do kiedy rozliczyć podatek oraz kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od wynajmu.

Wynajem mieszkań - formy opodatkowania do 2021 roku

Do końca 2021 roku obowiązują dwie formy opodatkowania najmu prywatnego. Są to:

  • zasady ogólne;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku ryczałtu zapłacie podlegał podatek obliczony od kwoty przychodu, natomiast zasady ogólne pozwalały na skorzystanie z kwoty wolnej od podatku oraz odliczenia kosztów udokumentowanych fakturami. W ten sposób możliwe było pomniejszenie przychodu o amortyzację nieruchomości, czynszu, kosztów poniesionych w związku z użytkowaniem mediów oraz poniesionych na remont czy wyposażenie.

Od 2022 roku nie ma możliwości korzystania z opodatkowania najmu prywatnego na zasadach ogólnych (skala podatkowa).

Najem prywatny – ogólne informacje

Podatek od wynajmu mieszkania do końca 2021 roku może być rozliczany na zasadach ogólnych lub za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Polski Ład, którego regulacje wchodzą w życie wraz z początkiem 2022 roku, wprowadza szereg zmian w podatkach. Zmiany te objęły również podatek od wynajmu mieszkania. Sprawiają one, że wynajem mieszkań stanie się dużo mniej opłacalny niż przy aktualnie obowiązujących przepisach. Do tej pory wiele firm i osób fizycznych kupując mieszkania pod wynajem, rozliczało je na zasadach ogólnych, mając możliwość amortyzacji nieruchomości. Zaliczana ona była do kosztów uzyskania przychodu, dzięki temu możliwa była zapłata dużo niższego podatku. Zgodnie ze zmianami określonymi w Polskim Ładzie najem prywatny już od 2022 roku będzie rozliczany za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego. Skutkuje to utratą prawa do amortyzacji nieruchomości i opodatkowania najmu na podstawie zasad ogólnych. Dodatkowo takie osoby stracą prawo, nie tylko do zaliczania kosztów amortyzacji, ale również wydatków na remonty, czynsz i wyposażenie, na które podatnicy posiadają różnorodne faktury. Brak takiej dokumentacji uniemożliwia odliczenie wydatków od przychodu. Okazuje się, że w większości przypadków jest to ogromne obciążenie, które sprawi, że wynajem stanie się nieopłacalny.

Od 2022 roku wszyscy podatnicy, którzy osiągają przychody z wynajmu mieszkań, będą opodatkowani jedynie poprzez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie ma możliwości wyboru innej formy rozliczeń z fiskusem. Warto wiedzieć, że w przypadku ryczałtu nie zachodzą zmiany, dlatego rozliczenia te są możliwe na dotychczasowych zasadach, tj.:

  • stawka podatku 8,5% do kwoty 100 tys. złotych przychodu;
  • stawka podatku 12,5% od nadwyżki powyżej kwoty 100 tys. złotych przychodu z najmu.

Kto musi płacić podatek od wynajmu mieszkania?

Podatek od wynajmu mieszkania to danina, która wynika z czerpania zysków z wynajmu mieszkania, budynku czy lokalu innym. Są to wszystkie umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i inne o podobnym charakterze. Każda osoba, która uzyskuje przychód z tego tytułu, musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym na odpowiednim formularzu. Jest również zobowiązana do zapłaty podatku, miesięcznie lub kwartalnie. Od 2022 roku w myśl zasad określonych w Polskim Ładzie podatnicy mają możliwość ich rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na formularzu PIT-28.

Od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu mieszkania?

Jako że wynajem wiąże się z uzyskaniem przychodu, każdy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku z tego tytułu. Do momentu obowiązywania zasad ogólnych w rozliczeniach wynajmu możliwe było skorzystanie z kwoty wolnej od podatku. Wprowadzenie zmian sprawia, że podatek od wynajmu mieszkania może być jedynie rozliczany za pomocą ryczałtu, gdzie nie ma możliwości skorzystania z uniknięcia zapłaty podatku przy uzyskaniu bardzo niskiego dochodu. Wynajmując mieszkanie można wpisać w wyszukiwarce hasło "podatek od wynajmu mieszkania kalkulator" i w ten sposób policzyć kwotę, jaką trzeba będzie wpłacić do Urzędu Skarbowego.

Podatek od wynajmu mieszkania - jak go rozliczyć?

Podatek od wynajmu mieszkania rozliczany na zasadach ogólnych. Oblicza się go za pomocą dwóch stawek 17% i 32% po przekroczeniu kwoty dochodu 85 528 zł. Te regulacje obowiązują jedynie do końca 2021 roku. Deklarację PIT-36 należy złożyć do końca kwietnia do Urzędu Skarbowego. Możliwe jest również odliczenie wszystkich kosztów. Od 2022 roku każda osoba, która uzyskuje przychody z wynajmu, jest zobowiązana do jego rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że zastosowanie mają dwie stawki: 8,5% i 12,5% (nadwyżka od kwoty 100 tys. złotych). Podatek od wynajmu mieszkania ryczałt, wymaga złożenia za każdy rok podatkowy zeznania do Urzędu Skarbowego. Jest to PIT-28, który składa się do końca lutego każdego roku podatkowego.

Podatek od wynajmu mieszkania - do kiedy?

W przypadku opodatkowania wynajmu na zasadach ogólnych obowiązkiem podatnika jest samodzielne regulowanie zaliczek na poczet podatku dochodowego. Muszą one wpłynąć na odpowiednie konto fiskusa najpóźniej 20 dnia każdego miesiąca, następującego po miesiącu, w którym osiągniętego dochód (np. za październik do 20 listopada). Dodatkowo konieczne jest złożenie zeznania podatkowego do końca kwietnia ( w 2022 roku jest to 2 maj). Już od stycznia 2022 roku nie ma możliwości rozliczeń na zasadach ogólnych, dlatego każdy podatnik posiadających przychody z najmu musi rozliczać je ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Konieczne jest wpłacanie zaliczek ryczałtowych do każdego 20. dnia miesiąca po miesiącu, w którym uzyskano przychód. Jeśli jednak podatnik rozlicza się kwartalnie, powinien zapłacić podatek 20 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym osiągnięto przychód (tj. za styczeń- marzeń do 20 kwietnia itd.). Rozliczenie roczne PIT-28 wraz z podatkiem za grudzień lub ostatni kwartał, musi trafić do Urzędu Skarbowego już na koniec lutego każdego roku podatkowego.

Pamiętajmy, że nie ma obowiązku informowania Urzędu Skarbowego o wynajmie. Pierwsze odprowadzenie ryczałtu od wynajmu jest informacją dla fiskusa o otrzymywanych przychodach z tego tytułu.

Na jakie konto wpłacić podatek od wynajmu mieszkania?

Podatek od wynajmu podlega zapłacie do Urzędu Skarbowego na specjalny numer rachunku bankowego. To tzw. mikrorachunek wygenerowany za pomocą numeru PESEL lub NIP podatnika. Na ten numer konta trafiają jedynie zobowiązania indywidualne podatnika, dzięki temu Urząd Skarbowy ma szybki wgląd do jego zobowiązań oraz zniwelowane do minimum jest ryzyko pomyłki.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.