·4 min czytania

Przekształcenie JDG w spółkę

Przekształcenie JDG w spółkę

W polskim systemie prawnym istnieje wiele różnego rodzaju możliwości prowadzenia własnego podmiotu gospodarczego. Do najpopularniejszych należy w naszym kraju oczywiście jednoosobowa działalność, ale z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie tej formy w spółkę prawa handlowego. W poniższym tekście podpowiadamy, co należy zrobić, aby było to w pełni skuteczne i oczywiście zgodne z prawem.

Założenie własnej działalności gospodarczej jeszcze nigdy nie było tak proste jak teraz. To dlatego z roku na rok decyduje się na to coraz więcej naszych rodaków. Prowadzenie swojego przedsiębiorstwa jest związane zarówno ze sporą liczbą atutów, ale i dodatkowych obowiązków, jakie na siebie bierzemy.

Prowadzenie biznesu w Polsce

Każdy kraj ma nieco inne zasady prawne jeśli mowa o zakładaniu oraz prowadzeniu własnej firmy. W Polsce bardzo wiele zależy od tego, jaką formę biznesu wybierzemy. Do wyboru mamy kilka możliwości, ale najbardziej podstawowy podział opiera się na jednoosobowej działalności lub funkcjonowaniu w ramach spółki prawa handlowego. Każdy z tych typów jest uregulowany w innych aktach prawnych, a co za tym idzie - ma zupełnie inną specyfikę funkcjonowania na gruncie prawnym oraz rachunkowym. Polski ustawodawca przewidział na szczęście możliwość zmiany formy prawnej prowadzonego biznesu, w tym przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę. Jak się okazuje, na ten ruch decyduje się coraz więcej osób. Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę - o tym szerzej w dalszej części naszego poradnika!

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę?

Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność może przy zachowaniu przewidzianych prawem formalności zmienić jej formę na spółkę. Najpopularniejszym rodzajem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zmiany można dokonać zarówno poprzez przekształcenie dotychczasowego przedsiębiorstwa lub założenie spółki z o.o. i wniesienie do niej aportu w postaci przedsiębiorstwa. W tym materiale skupimy się na pierwszej metodzie. Przekształcenie jednoosobowego podmiotu w spółkę reguluje art. 551 KSH. Ustawodawca stanowi, że przedsiębiorca musi: sporządzić plan przekształcenia wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta; złożyć oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy, powołać członków organów spółki przekształconej, zawrzeć umowę spółki, a na końcu dokonać wpisu do KRS z jednoczesnym wykreśleniem firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jakie są zalety i wady przekształcenia działalności w spółkę?

Wiemy już, jak przekształcić działalność w spółkę prawa handlowego, warto więc zastanowić się nad plusami oraz minusami tego rozwiązania. Do najważniejszych zalet spółki należy to, że udziałowcy nie odpowiadają za jej zobowiązania prywatnym majątkiem, jak to bywa przy jednoosobowych działalnościach gospodarczych. Ponadto, wbrew pozorom spółka może być tańsza w utrzymaniu, ponieważ nie ma obowiązku opłacania składek ZUS. Najistotniejszymi wadami są oczywiście wyższy poziom sformalizowania, większa biurokracja, konieczność dopełnienia wszelkich obowiązków pod sankcją wysokich kar, a także podwójne opodatkowanie. To dlatego mówi się, że spółka powinna być dopiero kolejnym krokiem w prowadzeniu własnego biznesu i jeśli nie jest to konieczne warto zacząć interesy od założenia jednoosobowej firmy. Spółka to także wyższe koszty jeśli chodzi o wsparcie biura rachunkowego, ponieważ w jej przypadku konieczne jest prowadzenie pełnej i bardzo szczegółowej księgowości.

Jak zmieniają się prawa i obowiązki po przekształcenia działalności w spółkę?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak po przekształceniu będą wyglądać ich prawa oraz obowiązki, a także wszelkie zobowiązania zaciągnięte w ramach poprzedniej formy prawnej. Odpowiedzi znajdziemy w obowiązujących przepisach polskiego prawa. Na ich podstawie dowiadujemy się, że nowo powstała spółka przejmuje wszystkie prawa i obowiązki jednoosobowej działalności, w tym przede wszystkim staje się stroną wszystkich zawartych umów. Co ważne, dzieje się to z mocy prawa i nie jest konieczna zmiana treści tych dokumentów czy też sporządzanie jakichkolwiek aneksów. Oczywiście pod warunkiem, że przekształcenie zostało odpowiednio przeprowadzone i stało się skuteczne na gruncie prawa.

Czy po przekształceniu działalności można zachować nazwę?

Ważnym elementem jeśli chodzi o prowadzenie biznesu w Polsce jest transparentność i zakaz wprowadzania kontrahentów oraz klientów w błąd. Dotyczy to w szczególności nazwy przedsiębiorstwa, która w swoisty sposób je identyfikuje. Czy przekształcenie w spółkę powoduje zmianę nazwy? Czy można zachować poprzednią? W praktyce można zachować poprzednią nazwę, ale z dopiskiem formy prawnej, typu “spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” lub w skrócie “sp. z o.o.”. W przypadku zmiany nazwy konieczne jest zachowanie w nawiasie przez co najmniej rok od dnia przekształcenia starej nazwy, aby zapewnić wspomnianą już przejrzystość. Nie może dojść bowiem do sytuacji, że przedsiębiorstwo o danej nazwie nagle “znika” i nie można odnaleźć go po dotychczasowej nazwie.

Przekształcenie działalności w spółkę - czy warto?

To pytanie pada niezwykle często, ale niestety nie ma na nie jednej prostej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od okoliczności, w jakich to robimy i naszych biznesowych planów oraz celów. Każdy przypadek jest inny i trzeba podejść do niego indywidualnie. Pewne jest jednak to, że założenie spółki to bardzo ważny krok, który wiąże się z trudnymi decyzjami. Tego rodzaju podmiot prawny, jak już dokładnie opisaliśmy w powyższym tekście, jest o wiele bardziej zaawansowaną formą niż jednoosobowa firma. Dlatego wybierając przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę należy zestawić ze sobą wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania. Decyzja musi być świadoma i poparta silnymi argumentami. Tylko wtedy będziemy mogli być pewni, że idziemy we właściwym kierunku.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.