·4 min czytania

Skierowanie na badania lekarskie 2022

skierowanie na badanie

Pracodawca, jako właściciel firmy zlecającej różne zadania osobie zatrudnionej, zobowiązany jest między innymi do ochrony zdrowia swojego pracownika. Stąd też obowiązkowe badania lekarskie, na które wystawia on skierowanie. Jakie mamy rodzaje takich badań? Jak wypełnić niezbędny dokument?

O czym należy wiedzieć?

Na wstępie warto zaznaczyć, że wzór, który obecnie obowiązuje, został stosunkowo niedawno zmieniony, a konkretnie 01.04.2015 roku. Dlatego pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, czy używamy tego najbardziej aktualnego. Kolejną istotną sprawą jest to, że taki druk powinien zostać wystawiony w dwóch egzemplarzach, Pierwszy, to skierowanie do lekarza medycyny pracy, które specjalista sobie zachowuje, drugi jest dla pracownika. Jeśli osoba, która poddawana jest takim badaniom, zrezygnuje z pracy i w ciągu 30 dni zatrudni się w innym zakładzie, to nowy pracodawca może ocenić, czy konieczne jest przeprowadzenie ponownych badań wstępnych, czy wystarczą te jeszcze obowiązujące.

Rodzaje badań lekarskich pracowniczych

Wyróżnia się kilka ich rodzajów. Jednym z pierwszych dokumentów, które dostajemy przed podjęciem zatrudnienia, jest skierowanie na badania wstępne. Każda osoba, która jest przyjmowana, musi je przejść. Również w sytuacji, kiedy pracownik zmienia stanowisko w obrębie tej samej firmy, ale występują na nim inne szkodliwe czynniki, które mogą obciążać organizm. Kolejnym typem badań są te zwane kontrolnymi. Chodzi o sprawdzenie, czy człowiek widniejący na skierowaniu jest zdolny do pracy po chorobie i nieobecności trwającej dłużej niż 30 dni. Jak sama nazwa wskazuje, jest to skontrolowanie, czy obecny stan zdrowia pozwala takiej osobie wykonywać wcześniejsze obowiązki. Natomiast badania końcowe to takie, które wykonywane są na wniosek osoby zatrudnionej, która wypełniała swoje obowiązki w warunkach, które mogły przyczynić się do pogorszenia zdrowia. W taki sposób można ustalić, czy cierpi się na tak zwaną chorobę zawodową. Z kolei bardzo często wystawiane jest skierowanie na badania okresowe, którym podlegają wszyscy pracownicy. Częstość wizyt u specjalisty zależy od stanu zdrowia i warunków na danym stanowisku, a kolejne wizyty ustala już lekarz medycyny pracy. Właśnie tym ostatnim rodzajem badania i samym drukiem zajmiemy się dokładniej w poniższym tekście.

skierowanie na badanie

Pobierz darmowy wzór skierowania na badania lekarskie!

Skierowanie na badania lekarskie

Szukasz sprawdzonego wzoru skierowania na badania lekarskie? Udostępniamy darmowy wzór , który możesz pobrać i wykorzystać w swojej firmie.

skierowanie-na-badania-lekarskie

Jakie informacje znajdują się w górnej części wzoru?

W prawym górnym rogu dokumentu znajduje się standardowo data i miejscowość, natomiast w lewym oznaczenie pracodawcy. Poniżej, w pierwszej części jest miejsce na podstawowe dane pracownika, które należy wpisać w odpowiednie pola. Chodzi o imię, nazwisko, numer PESEL, adres, jak również zajmowane stanowisko pracy. Poniżej trzeba uzupełnić określenie stanowiska/stanowisk pracy, gdzie konieczne jest podanie rodzaju wykonywanego zajęcia, czyli najważniejsze czynności. Najlepiej także wskazać orientacyjną liczbę godzin dziennie bądź w miesiącu, jaką spędza się na wykonywaniu takich zadań.

Dane na temat czynników niebezpiecznych

Skierowanie na badania lekarskie nie będzie pełne, jeżeli nie podamy w nim informacji na temat czynników szkodliwych, bądź wpływających negatywnie na zdrowie, które nieodłącznie wiążą się z konkretnym zajęciem. W kolejnych podpunktach wymienione są właśnie te czynniki z podziałem na kategorie. Zatem po kolei mamy czynniki fizyczne, pyły, czynniki chemiczne oraz biologiczne i ostatnie, czyli inne w tym czynniki niebezpieczne. Co należy wpisać w poszczególnych linijkach? W przypadku trzech pierwszych istotne jest podanie nazwy oraz natężenia w odpowiedniej jednostce, jak i krotność dopuszczalnej wartości. W punkcie czwartym (biologiczne) podaje się nazwę, rodzaj i źródło zagrożenia. Z kolei w piątym wymienia się wszystkie pozostałe, które nie pasują do żadnej z powyższych kategorii. Pod spodem znajduje się także miejsce, w którym wpisuje się łączną liczbę wszystkich negatywnych czynników. Natomiast w dalszej kolejności mamy już tylko podpis pracodawcy oraz objaśnienia do wcześniejszych podpunktów.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Przykład poprawnie wypełnionego dokumentu

Dla jeszcze lepszego wyjaśnienia powyższej kwestii warto posłużyć się konkretnym przykładem, który pozwoli bardziej zrozumieć to, w jaki sposób powinno się tego typu druk uzupełnić. Niech za przykład posłuży nam skierowanie na badania okresowe dla osoby, która na co dzień zajmuje się pracą biurową na komputerze. Pierwsza część z danymi osobowymi nie powinna nastręczać większych trudności. Z kolei w linijce stanowisko pracy wpisać można pracownik biurowy. Określenie stanowiska: praca biurowa przed monitorem komputera. W części poświęconej czynnikom szkodliwym zaznaczyć warto czynniki fizyczne, uzupełniając informacje - praca przed monitorem ekranowym, czas: 8 godzin dziennie. Łączna liczba czynników niebezpiecznych: 1. To oczywiście tylko jeden z przykładów, ponieważ dajmy na to w przypadku spawacza mamy szereg różnych zagrożeń, jak promieniowanie, natężenie dźwięku, czy choćby pył i dym spawalniczy, które wszystkie należy uwzględnić.

Powyższy druk jest często używany w miejscach pracy. Tym częściej, im z bardziej niebezpiecznymi warunkami mamy do czynienia. Jeśli oczywiście na wspomnianym stanowisku pracy, gdzie bardzo istotny jest wzrok, ulega on szybkiemu pogorszeniu, to lekarz medycyny pracy może zlecić badania okresowe szybciej, aniżeli dla danego pracownika zwykle to czyni. Dlatego każda sytuacja jest inna i scenariusz może wyglądać naprawdę różnie. Warto mieć tego świadomość.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.