·6 min czytania

Umowa cywilnoprawna - rodzaje, obowiązki dokumentacyjne. Sprawdź!

Umowa cywilnoprawna

Umowy cywilnoprawne są powszechnie stosowane w polskim systemie prawnym, szczególnie w kontekście elastycznego zatrudnienia. Dla pracodawców są one atrakcyjną alternatywą wobec umów o pracę, oferując większą swobodę w kształtowaniu warunków współpracy z pracownikami. W artykule omówimy, czym są umowy cywilnoprawne, jakie są ich rodzaje, jak prawidłowo je sporządzać oraz jakie obowiązki dokumentacyjne spoczywają na pracodawcach. Przyjrzymy się również różnicom między umowami cywilnoprawnymi a umową o pracę oraz wskażemy najlepsze praktyki w zakresie stosowania tych umów.

Kluczowe informacje o umowach cywilnoprawnych

  • Rodzaje umów cywilnoprawnych:

    • Umowa zlecenie: Wykonanie zadania z należytą starannością. Brak urlopu i świadczeń. Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne płaci zleceniodawca.

    • Umowa o dzieło: Osiągnięcie konkretnego rezultatu. Brak składek na ubezpieczenia społeczne, chyba że wykonawca jest pracownikiem.

  • Różnice między umowami cywilnoprawnymi a umową o pracę:

    • Brak stosunku pracy, urlopu i wynagrodzenia minimalnego.

  • Obowiązki pracodawcy:

    • Umowy cywilnoprawne nie wymagają odprowadzania składek na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

  • Dokumentacja:

    • Umowy cywilnoprawne muszą być dokładnie udokumentowane i przechowywane, w tym rozliczenia podatkowe i potwierdzenia wypłat wynagrodzeń.

Czym są umowy cywilnoprawne?

Umowy cywilnoprawne to umowy zawierane na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Taką umową może być na przykład umowa sprzedaży. Naturalnie, w kontekście niepracowniczych form zatrudnienia, największe znaczenie ma umowa zlecenie i umowa o dzieło.

W przeciwieństwie do umowy o pracę, umowy cywilnoprawne nie tworzą stosunku pracy i nie podlegają regulacjom prawa pracy, takim jak ochrona przed wypowiedzeniem, prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego czy minimalne wynagrodzenie. Umowy cywilnoprawne charakteryzują się elastycznością – strony mogą swobodnie kształtować ich treść, oczywiście w granicach prawa. W dodatku umowy cywilnoprawne mogą dotyczyć różnorodnych świadczeń, takich jak wykonanie określonych usług, prac lub dostarczenie określonych rezultatów. W przypadku umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, nie mamy do czynienia z podstawą stosunku pracy.

Zawieranie umowy cywilnoprawnej

Rodzaje umów cywilnoprawnych

Wśród licznych umów cywilnoprawnych dla przedsiębiorców największe znaczenie mają dwie z nich - umowa zlecenie i umowa o dzieło. Przyjrzyjmy się każdej z nich.

Umowa zlecenie

Charakterystyka umowy zlecenia

Umowa zlecenie to najczęściej stosowany typ umowy cywilnoprawnej, w ramach której zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności na rzecz zleceniodawcy. Kluczowym elementem umowy zlecenia jest staranne działanie – przyjmujący zlecenie zobowiązuje się dołożyć należytej staranności w wykonaniu zadania, nie musi jednak osiągnąć konkretnego rezultatu.

Warunki współpracy

Umowa zlecenie charakteryzuje się tym, że zleceniobiorca działa samodzielnie, a zleceniodawca nie ma nad nim władzy kierowniczej typowej dla stosunku pracy. Ponadto strony mogą dowolnie ustalać warunki współpracy, takie jak czas, miejsce wykonania zlecenia czy wynagrodzenie. Należy jednak pamiętać o minimalnej stawce godzinowej, która ma zabezpieczać interesy zleceniobiorców. Warto też wiedzieć, że umowa zlecenie może zostać rozwiązana przez każdą ze stron w dowolnym momencie, bez konieczności zachowania okresu wypowiedzenia, chyba że postanowienia umowy stanowią inaczej.

Obowiązki zleceniodawcy

W przypadku umowy zlecenia, zleceniodawca jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, chyba że zleceniobiorca jest uczniem lub studentem, który nie ukończył 26 roku życia lub posiada inne tytuły do ubezpieczenia, których kwota jest równa lub wyższa niż najniższa krajowa. Zleceniodawca co do zasady jest też zobowiązany do odprowadzania składek na podatek dochodowy. Umowa zlecenie nie gwarantuje urlopów, zleceniodawca nie musi wypłacać odpraw, zasiłków i innych świadczeń pracowniczych, ani nie przynależy do funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Pobierz darmowy wzór umowy zlecenie od inEwi!

Umowa o dzieło

Przedmiot umowy

Umowa o dzieło różni się od umowy zlecenia tym, że jej przedmiotem jest osiągnięcie konkretnego rezultatu, czyli tzw. dzieła. Dzieło może mieć charakter materialny, jak stworzenie strony internetowej, przygotowanie projektu graficznego czy napisanie książki, jak i charakter niematerialny, taki jak przeprowadzenie szkolenia czy zorganizowanie wydarzenia biznesowego.

Obowiązki wykonawcy

W przeciwieństwie do umowy zlecenia, umowa o dzieło zobowiązuje wykonawcę do dostarczenia określonego rezultatu. Brak osiągnięcia tego rezultatu może stanowić podstawę do niewypłacenia wynagrodzenia. Charakterystyczne jest też to, że umowa o dzieło jest zazwyczaj jednorazowa, a jej wykonanie kończy się wraz z dostarczeniem dzieła, podczas gdy umowa zlecenie jest często przedłużana na kolejne okresy. Oczywiście, nie ma przeciwwskazań, by z wykonawcą dzieła zawrzeć umowę o dzieło na realizację kolejnego projektu.

Obowiązki zamawiającego

Zawierając umowę o dzieło, zamawiający nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne na rzecz wykonawcy, chyba że umowa ta jest zawarta z własnym pracownikiem. Zamawiający nie ma też obowiązku udzielania urlopów ani wypłaty świadczeń pracowniczych. W przypadku umowy o dzieło nie mamy do czynienia z podstawą umowy cywilnoprawnej, która wiązałaby się z obowiązkiem odprowadzania składek na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Pobierz darmowy wzór umowy o dzieło od inEwi!

Rodzaje umów cywilnoprawnych

Różnice między umowami cywilnoprawnymi a umową o pracę

Umowy cywilnoprawne różnią się od umów o pracę pod wieloma względami.

Charakter prawny stosunku

Tak jak wspominaliśmy, umowa o pracę tworzy stosunek pracy, który jest regulowany przez Kodeks pracy. Pracownik pozostaje w stosunku podporządkowania wobec pracodawcy, co oznacza, że pracodawca ma prawo wydawać polecenia dotyczące pracy, kontrolować jej wykonywanie i egzekwować jej rezultaty. W umowach cywilnoprawnych nie ma takiego podporządkowania – zleceniobiorca lub wykonawca działa samodzielnie i nie jest zatrudniany na podstawie umowy o pracę, kodeks pracy nie jest brany pod uwagę, a stosunek pracy nie istnieje.

Obowiązki pracodawcy

Umowa o pracę nakłada na pracodawcę szereg obowiązków, takich jak zapewnienie przynajmniej minimalnego wynagrodzenia, udzielanie urlopów, prowadzenie ewidencji czasu pracy czy odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne. W przypadku umowy cywilnoprawnej obowiązki są znacznie mniejsze. Pracodawca nie jest zobowiązany do zapewnienia płatnego urlopu wypoczynkowego ani do odprowadzania składek na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Kwestie odpowiedzialności

Umowa o pracę zmniejsza odpowiedzialność pracownika – pracownik odpowiada m.in. tylko za rzeczywiste szkody i tylko w określonym zakresie. W umowach cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, zakres odpowiedzialności zleceniobiorcy lub wykonawcy może być znacznie szerszy i bardziej szczegółowo określony w umowie.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Najlepsze praktyki dla pracodawców przy zawieraniu umów cywilnoprawnych

Aby uniknąć problemów prawnych i finansowych, przedsiębiorcy powinni stosować się do kilku zasad przy zawieraniu umów cywilnoprawnych.

Staranne sporządzenie umowy

Każda umowa cywilnoprawna powinna być sporządzona z dużą starannością. Powinny się w niej znaleźć dane stron, daty obowiązywania umowy, dokładny opis przedmiotu umowy, wartość wynagrodzenia itp. Staranne przygotowanie umowy pozwala uniknąć nieporozumień oraz ułatwia egzekwowanie jej postanowień. Istotne jest również upewnienie się, że umowa nie zawiera elementów charakterystycznych dla umowy o pracę, takich jak stałe miejsce pracy czy określone godziny pracy, co mogłoby prowadzić do ustalenia istnienia stosunku pracy.

Unikanie cech stosunku pracy

Przy sporządzaniu umowy cywilnoprawnej, jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, należy zwrócić uwagę, aby nie zawierała ona elementów charakterystycznych dla umowy o pracę, takich jak stałe miejsce pracy, określone godziny pracy czy podporządkowanie służbowe. Zbyt duże podobieństwo do stosunku pracy może skutkować zakwestionowaniem umowy cywilnoprawnej przez Państwową Inspekcję Pracy lub inne organy kontrolne. To istotne o tyle, że pracodawca zawierający umowę cywilnoprawną w sytuacji, gdy powinna zostać zawarta umowa o pracę, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym.

Regularna weryfikacja treści umów

Przedsiębiorcy powinni regularnie przeglądać i aktualizować stosowane umowy cywilnoprawne, aby upewnić się, że są one zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz odpowiadają aktualnym potrzebom organizacji. To również czas na dostosowanie treści umowy do przepisów kodeksu cywilnego oraz ewentualnych zmian w regulacjach prawnych.

Właściwe przechowywanie dokumentacji

Każda umowa cywilnoprawna powinna być odpowiednio udokumentowana. Sporządzenie pisemnej umowy to podstawa, ale równie ważne jest przechowywanie dokumentacji związanej z rozliczeniami podatkowymi, potwierdzeniami wypłat wynagrodzeń oraz wszelkimi dokumentami związanymi z realizacją umowy.

Podsumowanie

Umowy cywilnoprawne, takie jak umowy zlecenia czy umowa o dzieło, są użytecznymi narzędziami w elastycznym zarządzaniu zasobami ludzkimi, stanowiącymi dobrą alternatywę dla umowy o pracę. Umowy cywilnoprawne dają pracodawcom możliwość dopasowania warunków współpracy do specyficznych potrzeb biznesowych, jednocześnie minimalizując obciążenia administracyjne i finansowe. Kluczem do ich skutecznego stosowania jest jednak znajomość przepisów prawa oraz umiejętność precyzyjnego formułowania umów, aby uniknąć ryzyka zakwestionowania ich charakteru przez organy kontrolne. Regularna weryfikacja stosowanych umów oraz przestrzeganie obowiązków dokumentacyjnych to podstawy najlepszych praktyk w zakresie stosowania umów cywilnoprawnych.

Streszczenie artykułu

  • Wyjaśniono, czym jest umowa cywilnoprawna, bazująca na przepisach kodeksu cywilnego.

  • Wymieniono rodzaje umów cywilnoprawnych;

  • Wskazano, czym się różni umowa cywilnoprawna od umowy o pracę, bazując na podstawie stosunku pracy.

  • Omówiono obowiązki pracodawców. W przypadku umowy cywilnoprawnej brak obowiązku odprowadzania składek na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

  • Podkreślono znaczenie dokumentacji. Umowy powinny być dobrze sporządzone i odpowiednio przechowywane, aby uniknąć problemów prawnych i finansowych.

  • Umowy cywilnoprawne powinny być dobrze sporządzone i odpowiednio przechowywane, aby uniknąć problemów prawnych i finansowych. Odpowiednie zabezpieczenie wykonania pracy określonego rodzaju to kluczowe elementy w efektywnym zarządzaniu umowami cywilnoprawnymi.

  • W umowach cywilnoprawnych nie jest konieczne ustalenie istnienia stosunku pracy. 

Umowa zlecenie a ubezpieczenie - informacje istotne dla pracodawców

Umowa zlecenia to jedna z popularniejszych form zatrudnienia niepracowniczego w Polsce. Jesteś pracodawcą? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Umowa zlecenie a ubezpieczenie

Umowa zlecenie a urlop

Pracuję na umowie zlecenie. Czy w takiej sytuacji może przysługiwać mi urlop?

Umowa zlecenie a urlop

Umowa o dzieło a podatek – o czym warto pamiętać?

Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną uregulowaną w artykule 627. Kodeksu Cywilnego.

Umowa o dzieło podatek – o czym warto pamiętać?

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.