·4 min czytania

5 sił Portera: znaczenie i korzyści z analizy dla biznesu

Co to jest 5 sił Portera i dlaczego warto przeprowadzić tą analizę dla swojego biznesu?

Z roku na rok w naszym kraju rośnie liczba działających przedsiębiorstw. Obecnie w niemal każdej branży istnieje już spora konkurencyjność, a firmy każdego dnia walczą o uwagę potencjalnych klientów. Wszystko to sprawia, że niezwykle ważnym aspektem staje się dokładna i rzetelna analiza potrzeb i warunków biznesowych. Jednym ze sposobów na to jest zastosowanie 5 sił Portera. Co to dokładnie jest i z czym się wiąże?

Każda działalność biznesowa jest związana z ryzykiem niepowodzenia i odniesienia spektakularnej porażki. Nigdy nie możemy być pewni tego, czy nasz pomysł ma na tyle duży potencjał, że podbijemy rynek lub co najmniej staniemy się na nim silnym i konkurencyjnym graczem. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym przedsiębiorcy są w stanie zminimalizować ryzyko porażki i w odpowiednim czasie sprawdzić potencjał swoich idei.

Prowadzenie biznesu w Polsce

Kierowanie się w biznesie wyłącznie intuicją czy własnymi ambicjami nie jest najmądrzejszym rozwiązaniem. Rocznie na rynku pojawia się wiele tysięcy nowych podmiotów gospodarczych, a właściciele każdej firmy mają w sobie ogromną ilość determinacji i głowę pełną ciekawych pomysłów. Dlaczego więc tak wiele przedsiębiorstw nie odnosi sukcesu, a wręcz bankrutuje po zaledwie kilku latach funkcjonowania? Przede wszystkim ważniejszy od świetnej idei jest rozsądek, a także głowa otwarta na wiele różnego typu możliwości. Przedstawiciele środowiska biznesowego muszą ponadto być gotowi na dynamicznie zmieniające się warunki oraz rosnące koszty prowadzenia firmy.

Pomysł na działalność a rynek

Na sukces w biznesie składa się tak wiele czynników, że trudno jest wyróżnić te najważniejsze. Tak naprawdę bardzo wiele zależy od szczęścia, wysokości posiadanego kapitału, umiejętności dotarcia do klientów czy też reagowania na popyt na dane towary lub usługi. Nie bez znaczenia jest również przeprowadzenie analizy konkurencji, a także zbadanie potencjalnych szans oraz zagrożeń. Jest to szczególnie ważne jeśli chodzi o rozpoczęcie działalności w nowym sektorze. Tego rodzaju analiza jest możliwa właśnie dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, jak metoda 5 sił Portera. O czym dokładnie mówimy?

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

5 sił Portera – analiza sektora biznesowego

Model 5 sił Portera, jak sama nazwa wskazuje, został opracowany w 1979 roku przez ekonomistę Michaela E. Portera, który w swojej działalności naukowej oraz literackiej zajmował się przede wszystkim kwestiami dotyczącymi analizy biznesu, społeczeństwa czy gospodarki. Porter opracował metodę pozwalającą na analizę pomysłu biznesowego jeszcze przed wprowadzeniem firmy na nowy rynek. Stworzona przez niego metoda pozwala ocenić potencjał danego sektora, a także szanse na odniesienie sukcesu przez konkretne przedsiębiorstwo. Aby uzyskać optymalny i rzetelny wynik należy trzymać się jasno określonych reguł. Kluczowe jest w tym wszystkim odpowiednie zdefiniowanie sektora, a także działalności firmy. Przedsiębiorca powinien być sam ze sobą w pełni szczery i nie zatajać żadnych informacji czy wątpliwości. Analiza Portera jest skuteczna tylko wtedy jeśli weźmie się pod uwagę jak najwięcej zmiennych i zestawi je ze sobą we wskazany przez ekonomistę sposób.

Dlaczego zdefiniowanie sektora jest ważne w analizie 5 sił Portera?

Każda gałąź biznesu jest inna i rządzi się własnymi prawami. To dlatego wielu przedsiębiorców unika niektórych sektorów i woli pozostać w bezpiecznej dla siebie przystani. 5 sił Portera jak zrobić? W metodzie tej chodzi o to, aby skupić się nie tyle na własnych produktach czy usługach oraz prowadzonym biznesie, co na otoczeniu, w którym przyjdzie nam funkcjonować. Z tego powodu analiza opiera się na pięciu różnych aspektach, czyli: sile przetargowej dostawców, sile przetargowej nabywców, rywalizacji wewnątrz sektora, groźbie pojawienia się nowych producentów, a także groźbie pojawienia się substytutów. Jak więc widzimy, model 5 sił Portera zakłada głównie spoglądanie w przyszłość i w pewnym sensie przewidywanie tego, co może się wydarzyć, a nie analizę zastanych już okoliczności.

Etapy analizy 5 sił Portera – jak poprawnie przeprowadzić analizę?

Jak zrobić analizę 5 sił Portera? W pierwszej kolejności przedsiębiorca powinien określić wielkość danego sektora stosując miarę w postaci sumy rocznych obrotów poszczególnych firm. Kolejnym aspektem jest potencjał i dynamika rozwoju sektora, którą warto określić za pomocą skali. Następnie pod uwagę trzeba wziąć cykl życia produktu, a także określić, jak intensywna jest walka przedsiębiorstw w obrębie tego sektora. Na tej płaszczyźnie trzeba spojrzeć na swoją potencjalną konkurencję i jej możliwości, jak i groźbę pojawienia się kolejnych podmiotów gospodarczych zajmujących się tym samym. Jeśli w swojej firmie zamierzamy tworzyć jakiś produkt, należy wziąć pod uwagę możliwość pojawienia się jego zamienników. Jeśli istnieje tego typu groźba, warto rozważyć zastosowanie jeszcze lepszych składników lub technologii po to, aby wygrać z konkurencją.

5 sił Portera – dlaczego są tak ważne dla mikrootoczenia?

Analiza 5 sił portera przykład - w jakich okolicznościach się ona sprawdzi i po co właściwie ją robić? Z całą pewnością jest to świetne narzędzie do tego, aby zbadać atrakcyjność sektora i szansę zaistnienia na tej płaszczyźnie. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z tego, że żadna, nawet najdokładniejsza analiza, nie jest w stanie odpowiedzieć nam w stu procentach na pytanie, czy nasza firma odniesie sukces. Jak już wspomnieliśmy, jest to uzależnione od tak wielu czynników, w tym ogromnej liczby zmiennych, że możemy się o tym przekonać dopiero w dalszej perspektywie czasu. Analizując rynek i próbując dostosować się do niego robimy i tak wystarczająco wiele, aby na poszczególnych etapach móc podejmować korzystne decyzje. Pamiętajmy, że współcześnie jednym z najważniejszych elementów w biznesie jest informacja, która może wnieść działalność naszej firmy na jeszcze wyższy poziom. Metoda 5 sił Portera nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.