Pandemia koronawirusa trwa już od dłuższego czasu, i nic nie wskazuję na to, by w najbliższym czasie nas opuściła. Kolejne fale epidemii nasilają liczbę zachorowań. Prędzej czy później każdy z nas poznaje kogoś, kto jest w trakcie choroby bądź tuż po jej zakończeniu. Jak postępować w przypadku wykrycia zakażenia u jego z naszych pracowników? Koronawirus w zakładzie pracy dla wieku pracodawców jest nie lada problemem. Jak postępować i kiedy możemy żądać od naszych pracowników wykonania testu? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!
Covid w pracy - jak postępować?
Zauważasz, że jeden z Twoich pracowników czuje się bardzo źle. Widoczne są takie objawy jak kaszel, katar czy duszności. Jako pracodawca zobowiązany jesteś zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy wszystkim swoim pracownikom. Zakażony członek zespołu stanowi zagrożenie dla reszty. Jak zatem powinniśmy w świetle przepisów postąpić w przypadku podejrzenia i późniejszego stwierdzenia zakażenia wirusem covid-19?
Ustawa kodeks pracy nakłada na każdego pracownika obowiązek przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa oraz troski o dobro zakładu pracy. Z tak ogólnych zasad wynika, że chory pracownik ma prawny obowiązek poinformowania swojego pracodawcy o zachorowaniu na covid-19. Co więcej, pracodawca może kontrolować stan zdrowia pracowników śledząc Platformę Usług Elektroniczny ZUS. Odnajdziemy w nich informacje o kwarantannie bądź izolacji.
Covid w pracy uruchamia dwie procedury - zewnętrzną oraz wewnętrzną. Procedura zewnętrzna prowadzona jest przez stację sanitarno- epidemiologiczną. Wszczyna się tzw. procedurę dochodzeniową. Na jej podstawie tworzy się listę osób, z którymi zakażona osoba miała kontakt. Takie osoby zostają objęte kwarantanną bądź nadzorem epidemiologicznym. Druga procedura wewnętrzna prowadzona jest przez pracodawcę. Na czym polega?
Koronawirus a praca - jakie procedury powinna wdrożyć firma?
Koronawirus w zakładzie pracy wiąże się z koniecznością podjęcia prawnych kluczowych działań. W pierwszej kolejności pracodawca zobowiązany jest do poinformowania pozostałych pracowników o zagrożeniu. Styczność z osobą, która zachorowała na covid-19 stwarza zagrożenie zdrowia bądź w skrajnych przypadkach nawet życia. Poinformowanie powinno odbyć się w jak najbardziej taktowny sposób, szanujący godność osoby chorej. Nie należy obawiać się o naruszenie prywatności chorego pracownika. Prędzej czy później sanepid poinformował by o tym fakcie większość Twoich podwładnych.
W drugiej kolejności pracodawca powinien poinformować o zaistniałej sytuacji sanepid. To obowiązek by zgłosić przypadek zachorowania covid-19, który wystąpił w naszym przedsiębiorstwie, co wynika z art. 5 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.
Stanowisko pracy chorego pracownika powinno być dokładnie zdezynfekowane oraz zabezpieczone. Co więc, należy odkazić wszelkie przybory którymi posługiwał się chory pracownik.
Jeśli specyfika pracy umożliwia takie rozwiązanie, wówczas najlepiej jest powierzyć całemu zespołowi pracę zdalną. Najczęściej możliwość taka jest dostępna w przypadku korporacji czy pracy biurowej. Nie zawsze jednak obowiązki pracownicze można wykonywać zdalnie. W przypadku branży, w której niemożliwe jest wykonywanie pracy zdalnej można zarządzić przestój w firmie bądź kontynuować pracę przedsiębiorstwa przy zachowaniu wszystkich wymaganych środków bezpieczeństwa.
Na bieżąco należy informować cały zespół o podejmowanych krokach w związku z pojawieniem się w zakładzie zakażenia. Należy z wyprzedzeniem ogłaszać zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.
Pracodawca ma prawo w związku z wystąpieniem zakażenia covid-19 u jednego ze swoich pracowników, udzielić pozostałym pracownikom urlopu wypoczynkowego zaległego bez jego zgody, nie zważając na powstały plan urlopowy. Pracownik nie może odmówić posłania na taki urlop, który może trwać do 30 dni.
W przypadku nałożenia kwarantanny na pracowników mających kontakt z zakażonym, traktuję się ten czas jako niezdolność do pracy, a takim pracownikom przysługuje zasiłek chorobowy. Co jednak w sytuacji, kiedy kwarantanna przypada podczas urlopu wypoczynkowego pracownika? Wówczas urlop wypoczynkowy pracodawca powinien przesunąć na okres późniejszy. Urlop wypoczynkowy zostaje przerwany, a pracownik na kwarantannie ma mieć możliwość skorzystania z późniejszego wykorzystania dni wolnych.
Covid a zwolnienie z pracy - czy pracodawca może tak postąpić?
Wiele osób zastanawia się nad zależnością covid a zwolnienie z pracy. Już na wstępie należy zaznaczyć, że pracodawca nie może zwolnić swojego pracownika w związku z zachorowaniem na covid-19. Osoba, u której wykryto zakażenie ma obowiązek przebywania w izolacji, nie może przychodzić stacjonarnie do pracy. Pracownikowi podczas izolacji przysługuje pełne prawo do świadczenia chorobowego. Takie świadczenie opłacane jest przez pracodawcę przez okres 33 dni.
Jeśli u pracownika wystąpi koronawirus praca zdalna jest jak najbardziej możliwa. Wiele osób lekko przechodzi zakażenie. Jeśli więc tylko pozwala na to specyfika pracy, a obowiązki służbowe mogą być wykonywane z domu za pośrednictwem urządzeń elektrycznych, nie ma problemu by pozwolić swojemu pracownikowi na taką pracę.
Jeśli samopoczucie pracownika podczas odbywania kwarantanny pogarsza się, ma on jednak prawo do uzyskania zwolnienia lekarskiego.
W jakich przypadkach pracodawca może wymagać testu na koronawirusa?
Koronawirus test jednoznacznie określa zakażenie. Czy pracodawca może wymagać od swojego pracownika wykonania testu? Kwestia jest bardzo złożona. Do niedawna w związku z ustawą RODO uważano, że pracodawca nie może zmusić swojego podwładnego do wykonania testu na covid-19 i poznania jego wyniku, ze względu na konieczność ochrony danych osobowych. Na początku grudnia 2021 roku, Minister Zdrowia zapowiedział, że zostanie wprowadzone rozporządzenie, mocą którego pracodawca będzie miał prawo oczekiwać wyniku testu od swojego podwładnego, by móc zbudować bezpieczne środowisko pracy.
Co więc, zaznaczyć należy, iż istnieją dwa rodzaje testów na covid-19. By sprawdzić, czy pracownik aktualnie jest zakażony wirusem należy wykonać test RT-PCR, który polega na pobraniu wymazu z nosogardzieli. Pracownik kierowany jest do oddziału medycznego, który pobiera próbki medyczne, a następnie oddaje je do badania. Kiedy zrobić test na przeciwciała koronawirusa? Takie testy najczęściej wykonywane są by móc zdobyć informację, czy dana osoba jest już po chorobie, i jest ozdrowieńcem. Takie testy nie wykluczają ani nie potwierdzają zakażenia.
Okres przeciągającej się pandemii jest wyjątkowo trudnym czasem zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Każdy martwi się o swoje zdrowie, a pracodawcy dodatkowo obawiają się sporych problemów finansowych. Warto jednak mieć na uwadze, że pandemia prędzej czy później ulegnie zakończeniu, a podczas jej trwania każdy powinien na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo i ochronę zdrowia swojego oraz innych.