·4 min czytania

Składka chorobowa – czym jest i kto powinien ją opłacać?

Składka chorobowa – czym jest i kto powinien ją opłacać?

Wszyscy posiadamy konto w ZUS. Od lat mówi się o niepewnym systemie emerytalnym i kulejącej opiece zdrowotnej. Mimo to, opłacanie większości składek jest obowiązkiem każdego podatnika. Prócz ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego, rentowego i wypadkowego istnieje jeszcze jedno, które opłaca wiele milionów naszych rodaków. O czym dokładnie mowa?

Świadczenia ZUS

Pewnie wiele osób nie wie, że prócz obowiązkowych ubezpieczeń, każdy z nas może opłacać dodatkową składkę chorobową. Wielu dowiaduje się o tym dopiero wówczas, gdy decyduje się na założenie własnego przedsiębiorstwa. Warto jednak zawczasu poznać odpowiednie przepisy prawa i korzyści wynikające z uiszczania tego typu opłat. Okazuje się bowiem, że opłacanie składki chorobowej otwiera nam wiele różnych możliwości i to w chwilach kryzysu. Mowa między innymi o prawie do skorzystania z zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego czy też wszelkiego typu świadczeń rehabilitacyjnych. Ci, którzy nie zdecydowali się na opłacanie chorobowego, mogą zapomnieć o tego typu ułatwieniach.

Czym jest składka chorobowa?

Chorobowe to jeden z rodzajów ubezpieczenia społecznego. Zajmuje miejsce obok ubezpieczenia rentowego, wypadkowego oraz emerytalnego. Czy jest obowiązkowe? To zależy od tego, na jakiej zasadzie jesteśmy zatrudnieni lub zgłoszeni do ZUS-u. Fakultatywna składka chorobowa dotyczy bowiem między innymi przedsiębiorców, obowiązkowa z kolei osób, które są zatrudnione na umowie o pracę. Wówczas stosowne ubezpieczenie płaci za pracownika pracodawca.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Składka chorobowa ZUS - kogo dotyczy?

Ubezpieczenie chorobowe jest adresowane między innymi do osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracujących, osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenie, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, przy której stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia. Ponadto, składka chorobowa dotyczy osób wykonujących pracę nakładczą, duchownych, a także opiekunów nad dziećmi, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy uaktywniającej.

Dobrowolna składka chorobowa - od kiedy?

Objęcie pracownika tym rodzajem ubezpieczenia ma miejsce od dnia wskazanego we wniosku złożonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Stosowny formularz należy dostarczyć osobiście lub przez pełnomocnika. Przepisy ustanawiają, że nie może to nastąpić jednak wcześniej niż w dniu, w którym dostarczono wniosek. Druk, jaki należy złożyć, nosi nazwę ZUS ZUA.

Ile wynosi składka chorobowa?

Wszystko zależy od tego, czy prowadzimy działalność gospodarczą czy też pracujemy na umowie o pracę lub też jesteśmy zatrudnieni umową zlecenie. Wówczas mamy do czynienia z inną podstawą obliczenia składki. W przypadku osób, które decydują się na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe podstawa wymiaru składek nie może przekraczać miesięcznie 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli chodzi o ubezpieczenie obowiązkowe, wówczas nie jest stosowane ograniczenie podstawy do kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W tej chwili składka chorobowego wynosi 2,45% podstawy wymiaru. W przypadku nowych firm wysokość składki w 2021r. wynosi 20,58 zł, natomiast przy przedsiębiorstwach działających dłużej niż dwa lata - 77,31 zł.

Składka chorobowa umowa zlecenie

Ustawodawca wprowadził jakiś czas temu obowiązek odprowadzania składek społecznych z tytułu umowy zlecenie. Nie dotyczy to jednak ubezpieczenia chorobowego, które w przypadku tego rodzaju zatrudnienia pozostaje dobrowolne. Osoba, która chce je opłacać, musi więc złożyć w ZUS standardowy wniosek. Składka chorobowa przy umowie zlecenie zależna jest od kwoty wynagrodzenia. Warto jednak się na nią zdecydować, ponieważ korzyści, jakie wynikają z tego, że opłacamy ubezpieczenia chorobowe są o wiele większe niż te kilkadziesiąt złotych, które będzie trzeba uiścić.

Korzyści wynikające z chorobowego

Za tak niewielką kwotę każdy z nas jest w stanie kupić sobie pewność, że w momencie choroby nie zostanie bez pomocy. Każdy, kto opłaca ubezpieczenie chorobowe ma bowiem prawo do skorzystania z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, a także licznych świadczeń rehabilitacyjnych. Oczywiście nie nabywa się go od pierwszego dnia, ale po pewnym okresie, ale i tak warto wnosić regularne opłaty. Jeśli chodzi na przykład o zasiłek chorobowy, osoba obowiązkowo ubezpieczona nabywa prawo do niego po upływie 30 dni nieprzerwanego trwania ubezpieczenia, a osoba, która opłaca chorobowe dobrowolnie musi czekać na taką możliwość 90 dni. Jeśli jednak nie opłacamy ubezpieczenia chorobowego nie możemy liczyć na to wsparcie w momencie, gdy przebywamy na zwolnieniu lekarskim.

Ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Chorobowe działa dopóki jest opłacone. Niestety, wystarczy zaledwie dzień zwłoki, a ZUS z początkiem kolejnego miesiąca skreśli nas z listy ubezpieczonych. Warto więc pilnować terminów i działać w tej materii rozsądnie. Można bowiem wiele stracić i czasami nie da się odwrócić już tej sytuacji. W wyjątkowych przypadkach jednak można złożyć prośbę o umożliwienie zapłaty po terminie. Jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyrazi na to zgodę, wówczas ubezpieczenie trwa nadal, a my nie tracimy żadnych świadczeń z nim związanych.

Składka chorobowa ZUS - czy warto płacić?

Nigdy nie wiadomo, kiedy dopadnie nas choroba. Pracując na własny rachunek i idąc na zwolnienie lekarskie tracimy możliwość zarabia na życie. Wówczas pomocne może okazać się właśnie ubezpieczenie chorobowe, które umożliwia nam na przykład pobieranie wspomnianego już wcześniej zasiłku chorobowego. Wysokość tego świadczenia zależy od indywidualnych okoliczności, w tym przede wszystkim od długości L4. Nie są to wielkie kwoty, a korzyści z ich uiszczania niewspółmiernie wysokie.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.