·5 min czytania

Czym jest coworking? Jakie są jego zalety i wady?

Czym jest coworking? Jakie są jego zalety i wady?

Czym jest coworking?

Jak wspomniano, coworking od lat cieszy się coraz większą popularnością. To rozwiązane wykorzystywane przede wszystkim przez przedsiębiorców i freelancerów, którzy nie mają potrzeby wynajmowania dla swojej działalności osobnego biura lub nie mają środków na jego wynajęcie. Sam termin "coworking" przetłumaczyć można jako "wspólną pracę". Co to oznacza w praktyce? Jest to nic innego jak wynajęcie powierzchni biurowej, która współdzielona jest z innymi przedsiębiorcami, freelancerami. W biurze coworkingowym wynajmuje się nie tylko biurko do pracy, ale uzyskuje się również możliwość korzystania z różnego rodzaju udogodnień. Mowa tu choćby o dostępie do urządzeń biurowych (drukarka, skaner, ksero), dostępie do sali konferencyjnej czy do wyposażonej kuchni i łazienki. 

Dziś biura coworkingowe oferują wiele różnych rozwiązań. Przedsiębiorcy mają możliwość wynajęcia jednego lub kilku biurek w open space bądź osobnego pokoju wyłącznie dla siebie. Wszystko w zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Co ważne, biurko do pracy wynająć można w ramach stałego miesięcznego abonamentu lub jedynie na godziny. Ofertę biura coworkingowego dopasować można zatem do własnych wymagań. Warto także podkreślić, że w przeciwieństwie do wynajmu całego biura, w przypadku coworkingu umowa wynajmu jest krótkoterminowa. Często z wynajmu biurka zrezygnować można natychmiast. Freelancerowi daje to możliwość sprawdzenia, czy takie rozwiązanie jest dla niego korzystne – bez większych konsekwencji w postaci długiego okresu wypowiedzenia. Dodać trzeba, że na rynku funkcjonują biura coworkingowe, oferujące swoim klientom także prowadzenie spraw księgowych oraz kadrowo-płacowych, jak np. ewidencja czasu pracy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może zatem skorzystać nie tylko z miejsca do pracy, ale także z kompleksowej usługi prowadzenia dokumentacji firmy.

coworking-wady-zalety

Jakie zalety i wady ma coworking?

Znając już odpowiedź na pytanie "coworking – co to?", kilka słów powiedzieć można o zaletach i wadach takiego rozwiązania. Jedną z podstawowych zalet coworkingu jest uporządkowanie swojego work-life balance (co ważne w kontekście ustawy wdrażającej unijną dyrektywę w tej kwestii). Mowa tu przede wszystkim o przedsiębiorcach, freelancerach, którzy wcześniej pracowali we własnym domu. Korzystanie z coworkingu daje możliwość oddzielenia życia zawodowego od czasu wolnego spędzanego w domu. Takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na codzienność. Mówiąc o zaletach coworkingu, nie można nie wspomnieć o oszczędnościach finansowych.

Nie da się ukryć, że wynajęcie własnego biura, zwłaszcza w większym mieście, nie jest tanie. Dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z biznesem lub dla freelancerów często jest to po prostu nieosiągalne. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku wynajęcia pojedynczego biurka w biurze coworkingowym. Wysokość miesięcznego abonamentu jest przystępna niemal dla każdego freelancera. Warto tu podkreślić, że z przestrzeni coworkingowej można często korzystać "na godziny". Oznacza to możliwość wynajęcia biurka wówczas, kiedy jest to potrzebne. Termin wynajmu biurka dopasować można do tego, jaki ma się ustalony grafik pracy. Dzięki temu koszty związane z coworkingiem mogą być jeszcze niższe. Jeśli mowa o oszczędnościach, wspomnieć trzeba także o nieograniczonym dostępie do sprzętu biurowego. Mowa tu choćby o drukarce, skanerze czy ksero. Prowadząc działalność w domu lub we własnym biurze, wszystkie te urządzenia trzeba byłoby zakupić na własność. W biurze coworkingowym korzystać można ze sprzętu dowolnie i jest to wliczone już w opłatę abonamentową. Dodatkowo, wiele biur coworkingowych oferuje także możliwość wynajęcia sali konferencyjnej. To idealne rozwiązanie w przypadku potrzeby odbycia spotkania biznesowego z klientem. Nadmienić jeszcze trzeba, że coworking to również możliwość nawiązania kontaktów z innymi specjalistami, co przekłada się na rozwój własnego biznesu.

A czy coworking ma jakieś wady? Idea coworkingu polega na pracy w otwartej przestrzeni z innymi osobami. Taka praca wymaga umiejętności skupienia się. Dla osób, które mają z tym problem, praca w biurze coworkingowym może nie być do końca komfortowa. Oczywiście wszystko zależy tu od tego, na jakich ludzi trafi się w biurze coworkingowym. Przestrzeń coworkingowa oznacza także mniej prywatności. Przez cały czas ma się wokół się inne osoby, które także pracują przy swoim wynajętym biurku. Wspomnieć można jeszcze o standaryzacji. W biurze coworkingowym nie ma się możliwości dokonywania żadnych zmian, choćby w wystroju czy umeblowaniu.

Coworking – ile to kosztuje?

Koszty coworkingu są dość zróżnicowane. Mogą być inne w zależności od miasta czy standardu budynku. Im większe miasto, lepsza lokalizacja i standard budynku, tym koszty będą oczywiście wyższe. Inny będzie też koszt wynajmu biurka na godziny, a inny – w przypadku miesięcznego abonamentu. Najczęściej miesięczny abonament jest rozwiązaniem korzystniejszym. Wszystko jednak zależy od indywidualnych potrzeb. Biurko w open space to koszt kilkuset złotych miesięcznie.

Droższe będzie osobne pomieszczenie. Czy to się opłaca? Zdecydowanie tak. Jest to nieporównywalnie mniejsze obciążenie finansowe, niż w przypadku wynajmu całego biura dla siebie. Jak wspomniano, coworking to koszt kilkuset złotych miesięcznie, natomiast własne biuro to koszt nierzadko dwa, trzy razy wyższy. Warto tu dodać, że biura coworkingowe najczęściej znajdują się w bardzo dobrych i jednocześnie bardzo drogich lokalizacjach w centrum miasta. Coworking to oszczędności finansowe związane nie tylko z wynajmem samego miejsca do pracy. To także możliwość korzystania z urządzeń biurowych i całej infrastruktury, jaką biuro coworkingowe oferuje. Wszystko to sprawia, że coworking dla wielu staje się rozwiązaniem naprawdę opłacalnym.

Kto powinien zdecydować się na biura coworkingowe?

Pracę w przestrzeni coworkingowej polecić można zwłaszcza tym osobom, które wykonują tzw. wolny zawód. Mowa tu głównie o grafikach, programistach czy copywriterach. Każda osoba wykonująca tego typu profesję jest w stanie pracować w otwartej przestrzeni wśród innych osób. W związku z tym, że coworking oferuje możliwość wynajęcia biurka na godziny, jest to bardzo dobre rozwiązanie także dla tych, którzy nie pracują wyłącznie przy komputerze, a taką potrzebę odczuwają jedynie co jakiś czas. Przykładem mogą być tu handlowcy, na co dzień pracujący w terenie, którzy skorzystać z komputera i urządzeń biurowych muszą np. jedynie co kilka dni.

Coworking to także świetne rozwiązanie dla osób, które pracują w domu, gdzie są małe dzieci. Nie da się ukryć, że w takiej sytuacji często trudno jest się skupić. Wynajęcie biurka w przestrzeni coworkingowej sprawdzi się tu zatem idealnie. O takiej możliwości pomyśleć powinny także osoby dopiero rozpoczynające działalność gospodarczą i nie mogące wykonywać pracy w domu. Początki prowadzenia własnej firmy nie są łatwe. Dotyczy to zwłaszcza kwestii finansowych. Wynajem biurka w ramach coworkingu jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem w porównaniu z wynajmem własnego biura. Co ciekawe, z coworkingu korzystają także przedsiębiorcy zatrudniający pracowników. Przedsiębiorcy ci nie wynajmują własnego biura, ale decydują się na wynajem dla swoich pracowników biurek w przestrzeni coworkingowej. Formalności administracyjne, jak np. rejestracja czasu pracy, nie stanowią tu żadnej przeszkody.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.