·5 min czytania

Higiena cyfrowa – co to jest, komu pomaga i kto powinien stosować?

Higiena cyfrowa, czyli Digital Wellbeing – co to jest, komu pomaga i kto powinien stosować?

Życie współczesnych ludzi niemalże nie może się toczyć bez wykorzystania urządzeń elektronicznych. Są one używane przez ludzi w każdym wieku. Wykorzystywane są one zarówno przez najmłodszych, ludzi w średnim wieku, jak i przez osoby starsze. Co więcej, w każdym pokoleniu znajdują się osoby, które objawiają się uzależnieniem od sprzętów i przyzwyczajeniem do ich obecności. Mało osób potrafi odciąć się od nich i skupić wyłącznie na tym, co dzieje się w realnym świecie. Coraz więcej osób zaczyna wdrażać w swoim życiu zasady higieny cyfrowej. Przedstawiamy, czym jest higiena cyfrowa i jak się jej nauczyć.

Higiena cyfrowa – co to jest?

Wiele osób zastanawia się higiena cyfrowa - co to jest? Higiena cyfrowa definicje zaczyna tworzyć w oparciu o problemy społeczeństwa, które związane są z nadmiernym korzystaniem ze sprzętów. Choć pojęcie samo w sobie jest zbyt skomplikowane, to zdarza się, że przywołuje skojarzenia zupełnie błędne. Mianem higieny cyfrowej określa się zbiór określonych zachowań, które umożliwiają ograniczenie negatywnego wpływu technologii na wiele sfer ludzkiego życia. Tak naprawdę posiada to wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Wiele osób okazuje wśród towarzystwa swoje złe nawyki, które osobom postronnym mogą się wydawać bardzo niegrzeczne, a tak naprawdę są one po prostu spowodowane uzależnieniem. Wdrożenie zasad higieny cyfrowej do swojego życia jest szczególnie ważne ze względu na postępującą cyfryzację, która potrafi zająć niemalże każdego i odciąć od otaczającego świata. Na dłuższą metą taki sposób funkcjonowania przynosi szereg szkód na każdej płaszczyźnie życia. 

Stres cyfrowy – na kogo wpływa najbardziej?

Zwiększone korzystanie z urządzeń elektronicznych z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa, a także rozpowszechnienie pracy zdalnej doprowadziły do dostrzegania zjawiska stresu cyfrowego. Stres cyfrowy to rodzaj napięcia, który bezpośrednio związany jest z nadmiernym korzystaniem z technologii, dlatego osoby pracujące w trybie zdalnym mogły dostrzec u siebie zjawisko przebodźcowania lub też charakterystycznego napięcia. Stres cyfrowy nie występuje wyłącznie u osób, które w swoim życiu wygospodarowały zbyt dużo miejsca na technologię. Specjaliści przedstawiają, że stres cyfrowy może posiadać ogromne przełożenie na rozpoczęcie procesu wypalania zawodowego, a także na rozwój depresji.

W tej kwestii bardzo ważna jest rola pracodawcy, który powinien posiadać świadomość jak ważne jest zdrowie psychiczne pracowników. Kluczowe jest ich odpowiednie motywowanie. Osoby, które posiadają z tym trudność mogą skorzystać z poradnika, który pozwoli na odnalezienie techniki dającej najlepsze rezultaty w danej jednostce gospodarczej. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest odpowiednie dbanie o swoich pracowników. Przekłada się to także na finanse jednostki, ponieważ umożliwia uniknięcie sytuacji, gdy musi skorzystać ze zwolnienia chorobowego na poprawę stanu zdrowia. Warto zadbać o to, aby pracownicy mogli również w dogodnym dla siebie momencie wygospodarować dni wolne od pracy, które poświęcą wyłącznie dla swoich potrzeb. Pracodawca powinien stać frontem na potrzeby pracowników i starać się uprzyjemniać czas pracy, a także pomagać rozwiązywać problemy, nawet te osobiste. Przykładem ludzkiego oblicza pracodawcy jest umożliwienie zabrania dziecka do pracy w awaryjnej sytuacji, np. w przypadku nagłego zamknięcia przedszkola.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Higiena cyfrowa – jak wyłączyć niepotrzebne akcesoria

Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok, choć to on jest decydujący we wdrażaniu higieny cyfrowej we własnym życiu. Może on być określany jako przełomowy. Najciężej jest porzucić posiadane przyzwyczajenia i spróbować żyć bez nieustannego korzystania z urządzeń elektronicznych.Współczesne telefony komórkowe są zmorą społeczeństwa, choć ich używanie niesie za sobą szereg korzyści. Cyfrowa higiena pozwala na zwrócenie uwagi na aspekty, które są kluczowe w wyłączeniu i odłączeniu niepotrzebnych akcesoriów.

W pierwszej kolejności warto sprawdzić ilość czasu poświęconego na korzystanie z danych urządzeń. Pomocne jest w tym digital wellbeing. W wielu przypadkach zobaczenie liczby godzin, bo minuty zdarzają się naprawdę sporadycznie, jest typowym wstrząśnięciem i pozwala na rozpoczęcie pracy nad sobą. Higiena cyfrowa jak wyłączyć urządzenia codziennego użytku pokazuje. Choć nieraz wystarczy wyjść z domu i zostawić w nim telefon. To tak niewiele, ale pozwala dostrzec otaczający świat. Pomocne są również poniższe zasady.

10 zasad higieny cyfrowej

We wdrożeniu i przestrzeganiu w swoim życiu pojęcia higieny cyfrowej pomocne jest 10 zasad higieny cyfrowej. Jest to zbiór rad, które pozwalają na wyrobieniu w swoim życiu zdrowych nawyków, a jednocześnie chronią przed popadnięciem w uzależnienie od laptopa czy też smartfona. W rzeczywistości są one bardzo proste i nie wymagają od użytkownika skomplikowanych działań. Co więcej, dla większości osób, które się z nimi zapoznały są one niemalże oczywiste, choć nieraz bardzo odległe.

Oto 10 zasad higieny cyfrowej:

  1. Zwracaj uwagę na ilość czasu, który poświęcasz na korzystanie z urządzeń elektronicznych - istotne jest, aby posiadać świadomość ile czasu w ciągu dnia jest marnowane na korzystanie z tych urządzeń, a jednocześnie warto wiedzieć, ile razy w ciągu dnia są one "brane do ręki".
  2. Znajdź miejsce dla tych urządzeń i odkładaj je na koniec użytkowania - ta zasada pozwala na unikanie noszenia ich przy sobie, a tym samym pozwala uniknąć mimowolnego sięgania po nie.
  3. Wyłącz w urządzeniach powiadomienia - użytkownik nie będzie czuł się "wzywany" przez urządzenie do podjęcia jakiejkolwiek aktywności.
  4. Podczas użytkowania sprzętu skup się wyłącznie na jednym aspekcie - warto unikać korzystania z kilku aplikacji jednocześnie.
  5. Znajdź inną rozrywkę dla swojego mózgu, która nie wykorzystuje urządzeń elektronicznych.
  6. Naucz się relaksować i odpoczywać bez wykorzystania urządzeń elektronicznych.
  7. Zacznij się czymś interesować, co nie ma związku z urządzeniami.
  8. Zacznij planować czas, w którym nie będziesz korzystał z urządzeń elektronicznych. Rewelacyjnie sprawdza wygospodarowanie kilku dni wolnych w ciągu roku, w których urządzenia elektroniczne będą całkowicie zbyteczne. Warto wziąć kilka dni urlopu wypoczynkowego i wypełnić je tradycyjnymi rozrywkami.
  9. Zatroszcz się o higienę snu - warto godzinę przed zaśnięciem zrezygnować z używania telefonu, komputera. Warto zostawiać telefon daleko od łóżka i kupić tradycyjny budzik.
  10. Zadbaj o relacje w prawdziwym świecie - posiadanie dobrych relacji z ludźmi umożliwia uniknięcie uzależnienia od urządzeń elektronicznych.

Każdy, kto zapoznał się z powyższymi zasadami, przyznaje, że są one naprawdę proste i nie ma w nich nic trudnego, co uniemożliwiałoby wdrożenie ich w swoje życie. Równolegle niby jest to tak nie wiele, jednak we współczesnym świecie jest to nieraz aż za dużo na raz, szczególnie w przypadku młodych osób, których życie kręci się wokół urządzeń elektronicznych. Kluczowa jest tu rola rodziców, którzy powinni czuwać nad tym, ile ich dzieci spędzają czasu z urządzeniami w ręku.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.