·4 min czytania

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Bez wątpienia, jak czujemy się nieszczęśliwi w obecnej pracy, marzymy, by realizować swoje projekty, działać wedle własnego uznania, a ponadto decydować o kierunkach rozwoju - własna firma to coś, na czym powinniśmy się skupić. Na pewno duże wyzwanie przed nami, bo nigdy nie możemy mieć pewności, że akurat to nasza działalność przetrwa na rynku. Konkurencja jest duża, początki trudne, a po pierwszym roku 1/4 firm zawiesza lub - co gorsza - likwiduje swoją działalność. Jeśli jednak nie spróbujemy, to nigdy się nie dowiemy, jak to będzie u nas, czy podjęliśmy dobrą, być może najważniejszą w życiu, decyzję, a może to był błąd? Trzeba być dobrej myśli, zresztą do odważnych świat należy, a każda, nawet największa firma, zaczynała kiedyś od zera. No to zaczynamy!

Kiey możemy mówić o działalności gospodarczej?

Łatwo odróżnić jednoosobową działalność gospodarczą od innych działań, które mogą tylko wskazywać na prowadzenie firmy. Tutaj wiadomo, kiedy można o niej mówić. Przede wszystkim jest nastawiona na zysk, prowadzi się ją w sposób zorganizowany i ciągły, a wszelkie działania mają charakter powtarzalny. Jednoosobowa działalność gospodarcza to zadania wykonywane we własnym imieniu i z pełną odpowiedzialnością. Nie jest zarządzana przez podmiot zewnętrzny czy inną osobę. Charakteryzuje się pewnym stopniem ryzyka, bo jej powodzenie zależy od wielu czynników - nie tylko naszej inicjatywy, ale też sytuacji rynkowej czy konkurencji.

Jeden formularz i… jesteśmy przedsiębiorcą!

Choć niektóre osoby marzą o własnej firmie, to jednak boją się, że cała procedura założenia będzie istną drogą przez mękę. Oczami wyobraźni widzą mało pomocnych urzędników, bezlitosną biurokrację i tysiące podobnych problemów. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna, bo żeby otworzyć własną działalność, wystarczy nam praktycznie jeden formularz! Jak to możliwe?

W 2011 roku powstała Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej i od tej pory wszystko zmieniło się na lepsze. Składanie dokumentów nie sprawia żadnych problemów, bo można to zrobić na kilka sposobów:

  • Wypełnić druk CEIDG-1 i dostarczyć go do urzędu gminy;
  • Drogą elektroniczną na stronie internetowej CEIDG (potrzebujemy tu jednak podpisu elektronicznego);
  • Elektronicznie - bez użycia bezpiecznego podpisu kwalifikowanego (e-PUAP);
  • Listem poleconym, ale musi być on poświadczony notarialnie.

Tak właśnie wygląda rejestracja działalności gospodarczej. Po pomyślnym przejściu tego procesu możemy już oficjalnie powiedzieć, że mamy własną firmę. To jednak nie koniec, bo musimy dopełnić jeszcze pewne formalności - zdobyć Numer Regon i Numer Identyfikacji Podatkowej.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Ważne numery

  • NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej - konieczny do celów podatkowych. Być może w momencie zakładania działalności mamy już taki numer, jeśli tak, pozostaje on bez zmian. Jeśli go nie posiadamy, to zostanie przyznany po rejestracji;
  • REGON (akronim od Rejestr Gospodarki Narodowej) - jest niezbędny do kontaktów z urzędem skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Powinniśmy go również używać, gdy się rozliczamy oraz zawieramy umowy. Prawidłowo, jak Regon znajduje się na wszystkich pieczęciach firmowych - obok NIP-u, adresu i pełnej nazwy firmy.

7 dni na ZUS

Gdy zgłosimy działalność gospodarczą na druku CEIDG-1, to jednocześnie rejestrujemy się jako płatnicy składek do ZUS. Musimy pamiętać, że od czasu rozpoczęcia prowadzenia działalności mamy 7 dni, aby zgłosić się do ubezpieczeń. Zrobimy to, wypełniając druk ZUS ZUA (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) lub ZUS ZZA (składka zdrowotna). Składki trzeba opłacać do 10 dnia każdego miesiąca.

Jakie opodatkowanie?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to oczywiście koszty, czyli podatki. Na wniosku CEIDG-1 musimy określić, na jaką formę opodatkowania się decydujemy. Wybór jest spory, bo może to być:

  • Opodatkowanie na zasadach ogólnych, gdzie opodatkowany jest dochód, który stanowi różnicę pomiędzy osiągniętymi przychodami a kosztami uzyskania przychodu. Obowiązkowe jest tu prowadzenie ewidencji księgowych, a jeśli dochody będą znaczne (powyżej 85.528 zł), musimy zapłacić wyższy, 32-procentowy podatek;
  • Podatek liniowy, tutaj tak samo jak powyżej - opodatkowana jest różnica pomiędzy przychodami a poniesionymi kosztami. Jednakże wartość podatku jest stała i wynosi 19 procent;
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - w tej sytuacji podatek dla jednoosobowej działalności gospodarczej to przychód, który jednak nie może być pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Są tu do wyboru różne stawki (3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%), a to jaką wybierzemy, zależy od rodzaju prowadzonej działalności;
  • Karta podatkowa - wysokość podatku nie jest tu w żaden sposób związana z osiąganym dochodem. Opłaty ustalane są indywidualnie z naczelnikiem urzędu skarbowego, a poza tym zależą od różnych czynników, między innymi liczby mieszkańców miejscowości, na terenie której zarejestrowano firmę, czy rodzaju wykonywanych usług.

Pieczątka i konto firmowe. Czy to konieczne?

Tak naprawdę nie ma wymogu, aby wyrabiać pieczątkę firmową lub zakładać konto firmowe. Mimo tego korzystniej się o to postarać. Pieczątka bowiem przyda się zawsze - użyjemy jej na fakturach czy umowach, czasem też się może zdarzyć, że niektórzy kontrahenci - obok podpisu - będą jej wymagali. Powinny się na niej znaleźć najważniejsze informacje: nazwa firmy, imię i nazwisko przedsiębiorcy, adres siedziby, REGON oraz NIP.

Podobnie jest z kontem firmowym - niby wystarczy prywatne, ale wygląda to mało profesjonalnie. Zresztą, ważne, aby oddzielić wydatki prywatne od firmowych. To zwłaszcza istotne, gdy skontroluje nas urząd skarbowy - zobaczy tylko koszty naszej działalności gospodarczej, a do innych nie będzie miał wglądu.

Własna firma pozwoli nam się rozwijać, poczuć, że realizujemy właśnie te plany, na których nam zależy. I choć nie jest łatwo wyrobić sobie solidną pozycję na rynku, to warto podjąć ten trud. Jak widać, pierwszy krok, czyli zarejestrowanie działalności gospodarczej, zachęca do działania, bo nie wydaje się nadmiernie uciążliwy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.