·5 min czytania

Kody PKD – czym są i co oznaczają?

Kody PKD – czym są i co oznaczają?

Zakładając działalność gospodarczą, należy podjąć kilka ważnych decyzji. Konieczne jest określenie charakteru działalności, jej zakresu. Kiedy to wskażemy, nie powinniśmy wykraczać poza określony przez nas zakres. Rejestrując działalność we właściwym urzędzie albo dokonując tego przez Internet, konieczne jest podanie między innymi kodów PKD. Warto więc dowiedzieć się PKD- co to jest? Ile kodów PKD można podać? Czy kody PKD można zmieniać?

Zobacz także: Planowanie grafiku pracy – jak może polepszyć jakość funkcjonowania w firmie?

Czym są kody PKD i co oznacza skrót PKD?

Kiedy decydujemy się na założenie firmy, konieczne jest zapoznanie się z szeregiem przepisów i pojęć, po to, by nasze działania były zgodne z literą prawa. Każda firma powinna mieć swoją pieczęć, którą będzie umieszczona na firmowych dokumentach. Jest to niezbędny element na klasycznych, papierowych fakturach. Przed założeniem działalności warto też sprawdzić, jak powinna wyglądać prawidłowo wystawiona faktura VAT, przy prowadzeniu działalności, jest jednym z najważniejszych dokumentów firmowych. Nazwa firmy powinna być chwytliwa i przyciągać uwagę, nie zawsze pierwszy pomysł jest trafiony i sprawdza się na co dzień, w takiej sytuacji warto rozważyć zmianę nazwy swojej firmy na inną, taką, która pozwoli na osiągnięcie jak największych zysków. Jednym z ważniejszych pojęć, które powinien znać każdy, kto zamierza podjąć się prowadzenia firmy, jest skrót PKD. Jeżeli teraz zastanawiasz się PKD co to PKD, warto rozwinąć przytoczony skrót – Polska Klasyfikacja Działalności. Jej skrócona nazwa wzięła się od trzech pierwszych liter, każdego słowa. Jest to przyjęty umownie oraz uporządkowany względem hierarchii podział, w którym znaleźć możemy rodzaje działalności, które mogą być realizowane przez jednostki gospodarcze. Reasumując przez PKD można rozumieć to, jaką działalność może podejmować firma. Zakładając własną firmę, należy określić to, czego będzie ona dotyczyła – część z podejmowanych działań, może wymagać też dodatkowych uprawnień np. koncesji, czy innych pozwoleń. Co ważne, jeżeli nie jesteśmy ściśle pewni charakteru swojej dzielności, lepiej wybrać szerszy zakres, ponieważ, tego, czego nie ujęliśmy w PKD nie powinniśmy robić, jeżeli natomiast wyszczególnimy określone zadania w PKD, a nie będziemy ich wykonywać, nic się wtedy nie dzieje. Tak naprawdę jednak nie ma potrzeby dopisywania PKD na przyszłość, czy na zapas, ponieważ poszerzyć liczbę wpisów, czy też dokonać ich zmniejszenia zawsze można. Uściślając PKD co to jest – to po prostu wskazanie charakteru działalności firmy. To, co to jest PKD powinien wiedzieć każdy właściciel firmy, czy wspólnik spółki, jest to ten rodzaj podstawowej wiedzy, którą powinien posiadać każdy przedsiębiorca, bez względu na charakter wykonywanej przez siebie działalności. Kody PKD można podzielić na kilka grup, dodatkowo wybiera się główne PKD, które mówi o najważniejszych charakterze prowadzonej działalności, jak i te dodatkowe.

Gdzie znaleźć wszystkie kody PKD?

Odszukanie kodów PKD i tego co oznaczają poszczególne, na szczęście nie jest kłopotliwe, ani trudne. W Polsce funkcjonuje Centralna Informacja Działalności Gospodarczej, jej stronę można odszukać, posługując się skrótem CEIDG. Na tej stronie znajdziemy usystematyzowany spis wszystkich kodów PKD. Kody PKD składają się z nazwy numerycznej – symbole działalności gospodarczej oraz rozwinięcia słownego nazwy. Kody składają się z dwóch par cyfr, które są oddzielone od siebie kropkami oraz litery na końcu. Ogromna ilość kodów PKD, może utrudniać przedsiębiorcy odnalezienie tych właściwych dla swojej działalności, dlatego na stronie CEIDG, znajduje się wygodna wyszukiwarka, która pozwala odnaleźć właściwy kod zarówno po nazwie, jak i po symbolu numerycznym. Pierwsza cyfra oznacza sekcję, czyli ogólny podział wykonywanej pracy. Druga cyfra to dział, który oznacza podział na 88 różnych grup działalności, które znajdują się w gospodarce narodowej. Grupa jest trzycyfrowa, obejmuje 272 pogrupowania działalności, które są uporządkowane z punktu widzenia procesu produkcji. Klasa jest to czterocyfrowy kod. Wśród klas, znaleźć możemy aż 615 rodzajów, które tyczą się procesu produkcyjnego, a także działalności usługowej. Podklasa, czyli cały pięcioznakowy, numeryczno – literowy system klasyfikacji, to aż 654 grup. Nadawanie kodów PKD służy przede wszystkim działalności statystycznej. To właśnie kody PKD, są podstawą, na której bazuje urząd statystyczny, podczas nawania numeru REGON.

Jak sprawdzić PKD firmy?

Kiedy chcemy sprawdzić rodzaj działalności PKD, tutaj także okaże się pomocna rządowa strona CEIDG. W tym obszernym spisie znaleźć można bardzo wiele informacji dotyczących firm. Kiedy po nazwie, czy numerze NIP odszukamy interesującą nas spółkę, czy firmę, znajdziemy tam także informacje dotyczące prowadzonej działalności, w tym także i te dotyczące kodów PKD. Dzięki temu będziemy mogli poznać charakter działalności firmy, która nas interesuje. Kody PKD obowiązkowo muszą posiadać różnorodne podmioty. Obowiązek ten dotyczy nie tylko osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółek cywilnych oraz spółek osobowych, czy kapitałowych, ale także fundacji, czy spółdzielni.

Czy kody PKD można zmienić?

Tak, kody PKD można zmieniać. Wskazanie tego, czym zajmuje się dana firma i to w sposób dokładny i wyczerpujący, wyszczególniając wszystkie niezbędne kody PKD, które będą pasowały do jej działalności, na samym początku może być kłopotliwe. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej w tym temacie pozostaje dowolność. Nieco więcej ograniczeń ciąży na wspólnikach w spółkach. Tutaj również możliwe jest dokonanie zmian w tym zakresie, jednak ograniczeniem jest tu umowa spółki – wybranie, dopisanie, czy zmiana w obrębie PKD musi mieścić się w określonym w umowie zakresie (do umowy spółki nie ma konieczności wpisywania kodów PKD, wystarczy opis zakresu działalności). Jeżeli zmiana ma być znacząca i wykraczać poza umowę, konieczne jest naniesienie na nią zmian, ponieważ zapisy w niej zawarte, są widoczne w ogólnie dostępnych rejestrach sądowych. Co ważne, możliwa jest także zmiana głównego PKD, nie tylko tych dodatkowych. Istnieje możliwość zmiany kodów PKD. Jeżeli przedsiębiorca dokonuje transformacji profilu swojej działalności, ciąży na nim obowiązek wprowadzenia zmian w obrębie wpisu do PKD, w ciągu 7 dni od ich wprowadzenia w życie. Niektóre kody PKD zarezerwowane są dla konkretnych grup, czy spółek np. dla rolników, jednak w wyszukiwarce kodów PKD każdy zainteresowany, będzie mógł znaleźć taką informację w rejestrze. W przypadku spółek, które zarejestrowane są w KRS istnieje ograniczenie do maksymalnie 10 wpisów PKD.

Ze względu na cel i charakter działalności można mówić o kilku rodzajach jej organizacji prawnej, może to być spółka cywilna, wtedy warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać umowa spółki cywilnej oraz na czym polegają wymogi pieczęci finansowej, innym typem działalności jest spółka akcyjna, a jeszcze innym jednoosobowa działalność gospodarcza. Wiedzy, jaką powinien posiadać przedsiębiorca, jest naprawdę wiele, jednak jest to niezbędne, by robić to w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.