·5 min czytania

Podatek od wygranej – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

Podatek od wygranej – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

Podatek od wygranej – ile wynosi?

Zdarza Ci się zagrać w lotka? Marzysz o wielkiej wygranej, która odmieni Twoje życie? A czy zastanawiałeś się nad tym, jak w przypadku gier i konkursów z nagrodami pieniężnymi wygląda kwestia związana z odprowadzeniem podatku dochodowego? Zgodnie z obowiązującym na terenie naszego kraju prawem – każdy, kto taką nagrodę zwyciężył, musi ponieść tzw. podatek od wygranych. Nie ważne, czy jest to konkurs organizowany przez czasopismo, konkurs internetowy, teleturniej emitowany w telewizji, czy nagroda pieniężna zdobyta w wyniku losowania szczęśliwego numerka. Obowiązek podzielenia się swoją wygraną z fiskusem niestety ciąży na każdym. Jak to wygląda w praktyce?

Ile podatku od wygranej trzeba zapłacić?

W świetle obowiązującego w Polsce prawa, podatek od wygranej wynosi 10% wartości otrzymanej nagrody. Obowiązek opłacenia tego podatku leży na organizatorze konkursu, który zgodnie z prawem jest tzw. płatnikiem ryczałtu. Czy oznacza to, że osoba, która nagrodę wygrała, zostaje zwolniona z obowiązku odprowadzenia podatku? Niestety nie. Każdy wygrany to osoba fizyczna, która jest z góry obciążona obowiązkiem podatkowym. W praktyce to właśnie od kwoty, którą osoba ta wygrała, podatek zostaje odjęty. Organizator konkursu pobiera wspomniane 10% od wartości wygranej, a następnie odprowadza jej wysokość we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym. Wysokość tego podatku jest stała dla różnego rodzaju nagród – zarówno pieniężnych, jak i rzeczowych. Nie ważne więc czy jest to podatek od wygranej w teleturnieju, czy w konkursie krzyżówkowym. Tak czy siak, jego wysokość zostanie potrącona od Twojej nagrody.

Podatek od nagrody rzeczowej – jak jest pobierany?

W przypadku konkursów, w których do wygrania jest przedmiot, warto przygotować się na to, że w razie jego wylosowania, trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 10% wartości przedmiotu. Opłata ta związana z podatkiem uiszczana jest przez zwycięzcę w ręce organizatora konkursu. Co się stanie w przypadku, gdy opłata ta nie zostanie wniesiona? Oznacza to, że organizator konkursu nie będzie mógł wręczyć zwycięzcy wygranej przez niego nagrody.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Podatek od wygranej – kiedy trzeba go zapłacić?

Wygrana w konkursie to bez wątpienia powód do uśmiechu. Niestety jednak czasem przysparza on tyle samo formalności, co i radości. Jak się bowiem okazuje, zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych – a dokładniej art. 30 ust. 1 pkt 2, część wygranej trzeba będzie odprowadzić do skarbówki. Wedle prawa obowiązującego w naszym kraju, podatek od wygranej muszą odprowadzić od swoich dochodów osoby, które:

  • Wygraną uzyskały na terenie Polski;
  • Wygrały nagrodę na terenie jednego z państw należących do Unii Europejskiej;
  • Wygraną otrzymały na terenie państwa należącego do EOG – z wyjątkiem Szwajcarii.

Podatek ten pobierany jest od wygranych w:

  • Grach;
  • Konkursach;
  • Zakładach wzajemnych;
  • Grach liczbowych.

Przepisy te dotyczą również nagród, które związane są ze sprzedażą premiową.

Podatek od wygranych – kto powinien go zapłacić?

W świetle obowiązującego prawa opłata oraz rozliczenie podatku od wygranej leży po stronie organizatora konkursu. Płatnik (organizator konkursu) ma prawny obowiązek:

  • Pobrania sumy wynoszącej 10% wartości wygranej oraz przekazanie jej do skarbówki nie później niż do 20. dnia miesiąca, który następujące po miesiącu, w którym przyznano uczestnikowi konkursu nagrodę;
  • Wystawienia PIT-8AR oraz jego dostarczenie do urzędu skarbowego przed końcem kolejnego, w którym przyznano daną nagrodę.

Podatek od wygranej w grach i konkursach pobiera się ryczałtowo, co znaczy, że zwycięzca nagrody jest zwolniony z kwestii takich jak: samodzielnie opłacenie podatku oraz złożenie rocznej deklaracji do urzędu skarbowego.

Podatek od nagród – o czym należy pamiętać?

Na samym końcu warto również poruszyć kilka kwestii związanych bezpośrednio z wygraną – zwłaszcza pieniężną. Mowa tu m.in. o zagadnieniach takich jak:

Podatek od wygranych w konkursie

Biorąc udział w teleturniejach, konkurach krzyżówkowych czy grach, których główną dziedziną jest nauka, sztuka, kultura, dziennikarstwo lub sport, należy pamiętać o tym, że jeżeli wysokość nagrody nie przekroczyła 760 zł – w tym przypadku nie trzeba odprowadzać podatku od wygranej.

Podatek od wygranej w kasynie

W związku ze zmianami w prawie, jakie weszły w życie dn. 1 stycznia 2018 r., obowiązkiem odprowadzenia podatku od wygranej zostały również nagrody pieniężne pozyskane w grach hazardowych. Podatek od nich wynosi 10% z całej wygranej kwoty. Należy jednak pamiętać o tym, że obowiązek odprowadzenia tego podatku nie ciąży na osobach, których wygrana wynosi mniej niż 2280 zł. Osoby te są zwolnione z obowiązku uiszczenia podatku od wygranej.

Podatek od wygranej w lotto

Podobnie jak i w przypadku gier hazardowych, zmiany z 2018 r. dotknęły również wygranych w grach liczbowych, konkursach typu telebingo oraz loteriach pieniężnych typu lotto. Od tamtej pory osoby, których wygrana wynosi ponad 2280 zł, są prawnie zobowiązane do odprowadzenia podatku w wysokości 10% wartości wygranej sumy.

Podatek od wzbogacenia się

Czasem wygrana nie oznacza konieczności otrzymania nagrody pienionej. Równie przedmiotem wygranej może być nieruchomość, pojazd lub inne dobra materialne oraz wartościowe przedmioty. Osoby, które zostały nagrodzone wygraną, tak czy siak będą zobowiązane do opłacenia obowiązującego podatku. Oczywiście, jeżeli wartość wygranej przekracza wyznaczone w 2018 r. kwoty minimalne. Co się dzieje jednak w przypadku, gdy wygrany przedmiot bądź nieruchomość chcemy sprzedać?

Osoby, które wyrażają chęć odsprzedania otrzymanej nagrody, są zobowiązane do opłacenia tzw. podatku od wzbogacenia się. Jak się jednak okazuje, istnieje sposób na to, aby uchylić się od tego obowiązku. Jak to możliwe? Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, podatku od wzbogacenia się nie muszą uiszczać osoby, które odsprzedały otrzymaną w konkursie nagrodę po upływie 6 miesięcy naliczanych od momentu jej otrzymania.

W przypadku nieruchomości okres ten jest jednak znacznie wydłużony. Nieruchomości nabyte jako nagrody w konkursach można odsprzedać bez konieczności uiszczania podatku od wzbogacenia się tylko w przypadku, gdy od momentu ich otrzymania minie 5 lat. Czas ten jest naliczany w latach kalendarzowych. Jeżeli więc chcesz sprzedać dom, który wygrałeś w kwietniu 2017 r., będziesz mógł go odsprzedać bez konieczności odprowadzenia podatku, dopiero z początkiem stycznia 2023 r. W przeciwnym wypadku będziesz musiał podatek ten odprowadzić.

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.