·4 min czytania

Założenie firmy za granicą przy rezydencji w Polsce: kluczowe uwagi

Założenie firmy za granicą przy stałym zamieszkaniu w Polsce - o czym pamiętać?

Polacy to bardzo przedsiębiorczy naród - przynajmniej tak wynika z badań przeprowadzanych przez podmioty zajmujące się analizą gospodarczą. Założenie firmy w Polsce wiąże się jednak z wieloma problemami, głównie natury finansowej. To dlatego wielu przedsiębiorców myśli o rozpoczęciu biznesowej przygody w innym kraju.

Minusy prowadzenia firmy w Polsce

Do niewątpliwych wad prowadzenia własnej działalności w Polsce należy biurokracja, duże obciążenia podatkowe, dość skomplikowany system prawny i wysokie składki ZUS. To dlatego w naszym kraju upada co drugi nowy biznes. Mimo wielu udogodnień dla początkujących przedsiębiorców, takich jak między innymi preferencyjna składka ubezpieczeniowa, przedsiębiorcy nie radzą sobie na rynku. W takich chwilach w głowach wielu z nich rodzi się pomysł o zarejestrowaniu firmy poza granicami kraju. Sprzyja temu sytuacja na rynku oraz otwarte granice w obszarze Unii Europejskiej.

Jak założyć firmę za granicą?

Tak naprawdę mechanizm zakładania przedsiębiorstwa w większości państw jest do siebie bardzo podobny. Jak założyć firmę za granicą? Wszystko zależy od tego, jaki kraj wybierzemy. Polacy najczęściej rejestrują swoje działalności gospodarcze w takich państwach jak Wielka Brytania, Słowacja, Czechy, Niemcy, Cypr czy Luksemburg. Obecnie można zrobić to, tak samo jak w Polsce, nawet przez Internet. Ważne jest jednak to, aby przygotować wszystkie niezbędne dokumenty i najlepiej załatwić sprawę przy jednym podejściu.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Założenie firmy za granicą - poradnik krok po kroku

Zakładanie firmy za granicą nie jest takie trudne, jak się wydaje. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w kraju, w którym chcemy zarejestrować przedsiębiorstwo, wymagane jest uzyskanie jakichkolwiek pozwoleń lub kwalifikacji zawodowych. Zdarza się bowiem tak, że niektóre z branż są obwarowane właśnie tego typu warunkami. Kolejną sprawą jest wybór charakteru działalności, czyli jej formy prawnej. Co kraj, to nieco odmienna specyfika prowadzenia biznesu. Najistotniejsze w tych obszarach jest poznanie lokalnego prawa, przepisów podatkowych oraz zapoznanie się z podstawowymi zasadami, jakimi muszą kierować się na danym rynku przedsiębiorcy.

Na co uważać zakładając firmę za granicą?

Rejestracja firmy poza granicami Polski ma jednak nie tylko plusy. Do mankamentów należy z pewnością bariera językowa, szczególnie przy pismach urzędniczych. Ponadto, jak już wspomniano, konieczne jest dokładne zgłębienie przepisów dotyczących prowadzenia działalności. Zakładając firmę w obcym kraju należy dokładnie przeanalizować wszelkie detale prawne oraz dokonać kalkulacji kosztów. Ważne jest także pilnowanie terminów wpłat zaliczek na podatki, składania zeznań oraz rozliczeń. Mimo wszystko, warto zaryzykować. W większości krajów, o których wspomniano wyżej, działalność firmowa jest łatwiejsza niż w Polsce z uwagi na mniejszą biurokrację i prokonsumenckie podejście urzędników państwowych.

Założenie firmy za granicą - szczegóły

Działalność gospodarcza za granicą to jednak idealne rozwiązanie wyłącznie dla osób, które mieszkają w kraju jej prowadzenia. Warto bowiem podkreślić, że każdy podmiot gospodarczy rozliczany jest w państwie, w którym posiada tzw. rezydenturę podatkową. W tym kontekście rejestracja firmy w innym kraju w celu optymalizacji podatkowej, przy jednoczesnym wykonywania operacji gospodarczych w Polsce, jest nielegalna. Przedsiębiorca może wówczas zostać oskarżony przez polskie organy skarbowe o zbyt agresywną optymalizację. Na tym stanowisku stoi między innymi Ministerstwo Finansów, które wydało już wiele ostrzeżeń w tej sprawie.

Działalność gospodarcza za granicą a podatki

W jednym z nich MF wskazuje, że w przypadku, gdy przedsiębiorca jest zarejestrowany za granicą, ale w rzeczywistości posiada siedzibę w Polsce, to zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym, całość jego dochodów podlega opodatkowaniu w Polsce. Z punktu widzenia polskich organów podatkowych, nie ma żadnego znaczenia, gdzie zarejestrowana jest firma. Istotne jest natomiast to, skąd jest zarządzana i w jakim kraju skupia się jej działalność. Fiskusowi wystarczy więc wyłącznie fakt, iż zarząd danego przedsiębiorstwa funkcjonuje na terenie Polski, aby to właśnie tutaj podmiot gospodarczy musiał płacić podatki.

Obowiązek podatkowy przedsiębiorcy

Wspomniane uregulowania dotyczą w szczególności spółek, ale - jak pokazuje praktyczne ich zastosowanie - także jednoosobowych działalności gospodarczych. Zgodnie z ustawą o PIT każda osoba fizyczna, która prowadzi firmę w obojętnie którym kraju i zamieszkuje Polskę, podlega obowiązkowi podatkowemu niezależnie od miejsca uzyskania przychodów. Jakie jest kryterium uznania, że dana osoba zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej? Zgodnie z prawem można twierdzić tak wówczas, gdy przebywa tu dłużej niż 183 dni w roku podatkowym lub posiada w Polsce centrum interesów osobistych albo gospodarczych. Przez to ostatnie należy rozumieć prowadzenie życia rodzinnego oraz towarzyskiego.

Założenie firmy za granicą - czy warto?

Widzimy więc, że nie wszystko złoto co się świeci. Rejestracja przedsiębiorstwa poza Polską ma sens wyłącznie wtedy, gdy pracujemy za granicą i tam skupia się nasze całe życie. Ucieczka przed wysokimi podatkami i próba zakłamywania rzeczywistości tylko po to, aby skorzystać na tym finansowo, może zakończyć się kontrolą urzędu skarbowego i wysokimi karami. Każdy z nas powinien indywidualnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto narażać się na takie konsekwencje. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli przedsiębiorca naprawdę chce prowadzić działalność w innym kraju, jest zmiana rezydentury podatkowej. Cały proceder jest jednak niezwykle skomplikowany i wymaga czasu.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.