·3 min czytania

Zwolnienie lekarskie a prowadzenie działalności gospodarczej w 2025 r.

Zwolnienie lekarskie a prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki zdrowotnej. Dobrowolna jest wyłącznie składka chorobowa, która pozwala na uzyskanie prawa do zasiłków, w tym do zasiłku chorobowego. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na dobrowolną składkę chorobową, może skorzystać z obniżenia wysokości składek ZUS za okres choroby, ale tylko wtedy, gdy posiada zwolnienie lekarskie i jest w trakcie niezdolności do pracy.

Jakie są zasady obniżania składek ZUS za czas choroby przedsiębiorcy?

Samo zachorowanie i posiadanie zwolnienia lekarskiego nie uprawniają do obniżenia składek. Przedsiębiorca musi opłacać dobrowolną składkę chorobową, aby móc skorzystać z obniżenia składki na ubezpieczenie społeczne. Ponadto, nie dotyczy to osób, które zadeklarowały wyższą niż minimalna podstawę naliczania składek.

Zmniejszenie składki na ubezpieczenie społeczne następuje proporcjonalnie: należy podzielić podstawę wymiaru przez liczbę dni w miesiącu, a następnie wynik pomnożyć przez liczbę dni, w czasie których przedsiębiorca nie pracował z powodu choroby. Ważne jest, że obniżenie dotyczy wyłącznie składki na ubezpieczenie społeczne. Składka zdrowotna jest opłacana w pełnej wysokości, bez względu na czas trwania zwolnienia lekarskiego.

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej (2022 i 2025)

Od 2022 roku podstawą naliczenia składki zdrowotnej nie jest już zadeklarowana kwota, lecz dochód lub przychód uzyskany w danym miesiącu. To oznacza, że przedsiębiorca, nawet podczas choroby, będzie musiał opłacać pełną składkę zdrowotną, niezależnie od tego, czy przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Zwolnienie lekarskie ZUS w przypadku ciąży – najnowsze przepisy

Zasiłek chorobowy w przypadku ciąży jest przyznawany kobiecie, która przez 90 dni opłacała dobrowolną składkę chorobową. Okres ten jest okresem wyczekiwania, po którym kobieta może ubiegać się o świadczenie chorobowe w przypadku niezdolności do pracy. W przypadku kobiet ciężarnych zasiłek chorobowy jest wypłacany w wysokości 100% podstawy wymiaru, a maksymalny czas pobierania zasiłku wynosi 270 dni w roku.

Chociaż sama ciąża nie jest uznawana za chorobę, kobieta może otrzymać zasiłek, jeśli w jej wyniku pojawią się komplikacje zdrowotne wymagające zwolnienia lekarskiego. Warto dodać, że ZUS ma prawo przeprowadzić kontrolę, aby upewnić się, że zwolnienie nie zostało wystawione na nieuprawnioną osobę, a kobieta nie wykorzystuje go w sposób niewłaściwy, np. wykonując pracę zarobkową.

Przedsiębiorczyni w ciąży a składki ZUS

Kobieta prowadząca działalność gospodarczą, która zachoruje lub przebywa na zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży, może obniżyć składkę na ubezpieczenie społeczne za czas, w którym nie pracuje. Obniżenie składki dotyczy tylko ubezpieczenia społecznego, nie obejmuje natomiast składki zdrowotnej, którą należy płacić w pełnej wysokości.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Zasiłek chorobowy na działalności gospodarczej – jak jest obliczany?

Wysokość zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy zależy od podstawy wymiaru składek oraz liczby dni, w czasie których przedsiębiorca jest na zwolnieniu. Zasiłek chorobowy przysługuje wyłącznie osobom, które opłacają dobrowolną składkę chorobową. Podstawą wymiaru zasiłku jest średnia podstawa wymiaru składek z ostatnich 12 miesięcy pomniejszona o wskaźnik w wysokości 13,71%. Zasadniczo przedsiębiorca otrzymuje zasiłek w wysokości 80% tej podstawy. Zasiłek chorobowy dla kobiet w ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru.

Po wyliczeniu kwoty zasiłku, odlicza się jeszcze 12% podatku dochodowego, co może powodować obniżenie wysokości świadczenia.

Co może robić przedsiębiorca na zwolnieniu lekarskim?

Zasiłek chorobowy jest przeznaczony na czas, w którym przedsiębiorca nie wykonuje swojej pracy zarobkowej i dochodzi do zdrowia. Podczas zwolnienia lekarskiego przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej ani wykonywać obowiązków związanych z firmą. Jednakże w pewnych sytuacjach dozwolone jest podejmowanie działań mających charakter niezwiązany z pracą zarobkową, takich jak np. podpisanie dokumentów lub przelewów bankowych związanych z bieżącymi zobowiązaniami.

ZUS ma prawo kontrolować, czy przedsiębiorca przestrzega zasad wykorzystywania zwolnienia lekarskiego zgodnie z jego przeznaczeniem. Naruszenie tych zasad, np. podpisanie umowy z nowym klientem czy wyjazd na wakacje, może prowadzić do wstrzymania wypłaty zasiłku chorobowego.

Podsumowanie

Zwolnienie lekarskie dla przedsiębiorcy ma wpływ na wysokość składek ZUS, jednak tylko w przypadku, gdy osoba prowadząca działalność opłaca dobrowolną składkę chorobową. Warto pamiętać, że obniżenie składek dotyczy wyłącznie składek społecznych, a składka zdrowotna jest opłacana w pełnej wysokości, niezależnie od zwolnienia lekarskiego. Dodatkowo, w 2022 roku zmieniono zasady naliczania składki zdrowotnej, co wpływa na przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które są w ciąży lub przebywają na zwolnieniu, powinny być świadome swoich praw do zasiłku chorobowego oraz zasad jego otrzymywania.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto
Oceń ten artykuł

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.