Przedsiębiorcy i osoby fizyczne są zobowiązani do zapłaty podatku. Może zdarzyć się sytuacja, w której zapłaciliśmy zbyt wysoką kwotę podatku, niż wynika z faktycznie obliczonego zobowiązania. W takiej sytuacji powstaje nadpłata podatku, a podatnicy mogą ubiegać się o jej zwrot.
W artykule omówimy kwestie:
- czym jest nadpłata podatku;
- kto może starać się o zwrot nadpłaty;
- jaki jest termin zwrotu nadpłaty podatku;
- jak wygląda wniosek o zwrot nadpłaty podatku – wzór
Nadpłata podatku – co to znaczy?
Nadpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT, polega na zapłaceniu większej sumy podatku niż wynika z faktycznie obliczonego zobowiązania. Nadpłata może również wynikać z zapłaty większej kwoty zaliczek podatku PIT-4R przez pracodawcę czy zbyt wysokiej zapłaty podatku VAT.
Moment powstania nadpłaty podatku określony jest w artykule 73 Ordynacji Podatkowej, w przypadku gdy:
- zapłata podatku przez podatnika była nienależna lub w kwocie wyższej niż należna;
- pobranie przez płatnika podatku nienależnej kwoty lub wyższej niż należna (np. w przypadku zastosowania nieprawidłowych kosztów uzyskania przychodu);
- kwota wynikająca z rocznego zeznania podatkowego (PIT) lub deklaracji VAT, gdzie kwota podatku jest wyższa od faktycznie należnej;
- zapłata podatku przez osobę trzecią lub spadkobiercę w sytuacji, gdy należność była określona nienależnie.
Kto może się starać o zwrot nadpłaty?
Zwrot nadpłaty podatku jest możliwy dla wszystkich podatników, którzy zapłacili podatek w wyższej kwocie niż wynikało to z obliczonego zobowiązania. Zdarza się jednak, że podatnik posiada zaległości w opłacie podatku dochodowego lub innych podatkach. W takiej sytuacji Urząd Skarbowy może wydać postanowienie o zaliczeniu nadpłaty na poczet innych zobowiązań podatkowych. Jeśli zaległość jest niższa niż nadpłata, podatnik otrzyma zwrot.
Zaleca się również pamiętać, że nadpłata może zostać przeksięgowana na poczet bieżących lub przyszłych zobowiązań podatnika, jeśli złoży on stosowny wniosek.

Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe kontoTermin zwrotu nadpłaty podatku
W 2025 roku wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących terminów zwrotu nadpłaty podatkowej. Nowe przepisy wprowadzają konkretne zasady na temat terminów, w jakich Urząd Skarbowy musi dokonać zwrotu nadpłaty podatku:
- PIT (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38): Zwrot nadpłaty podatku następuje:
Ponadto, zgodnie z nowelizacją, termin na zwrot podatku liczony jest od dnia 15 lutego, co oznacza, że jeśli zeznanie zostanie złożone przed tym terminem, 45-dniowy lub 3-miesięczny termin liczy się od 15 lutego.
Nadpłata VAT dla przedsiębiorców
W przypadku podatku VAT, ustawodawca wskazuje trzy terminy zwrotu nadpłaty:
- 25 dni - dla podatników, którzy spełniają określone warunki w ustawie;
- 60 dni - termin podstawowy, przeznaczony dla przedsiębiorców wykonujących czynności opodatkowane na terenie kraju i za granicą;
- 180 dni - termin dla podatników, którzy nie wykonali czynności opodatkowanych na terenie kraju.
Dodatkowo, Urząd Skarbowy może przedłużyć termin zwrotu VAT, jeśli prowadzi czynności weryfikacyjne w sprawie zasadności zwrotu.
Oprocentowanie nadpłaty podatku
Nowelizacja Ordynacji Podatkowej, która weszła w życie w 2025 roku, wprowadza zmiany dotyczące oprocentowania nadpłat podatkowych. Nadpłata, która wynika z korzystnego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE lub Trybunału Konstytucyjnego, będzie oprocentowana na korzystniejszych zasadach. Oprocentowanie nalicza się od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu.
Wniosek o zwrot nadpłaty podatku – wzór
Jeśli zwrot nadpłaty wynika z deklaracji podatkowej, nie jest wymagane składanie oddzielnego wniosku. Zwrot następuje automatycznie, ale w przypadku innych sytuacji, podatnik może złożyć wniosek o zwrot nadpłaty. Wniosek taki powinien zawierać:
- datę i miejsce napisania wniosku;
- oznaczenie osoby wnioskującej (imię, nazwisko, NIP/PESEL);
- oznaczenie Urzędu Skarbowego (adres, nazwa);
- treść wniosku (informacje o nadpłacie, roku podatkowym, wysokości nadpłaty, wskazanie metody zwrotu);
- podpis.
Taki wniosek można złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym lub wysłać pocztą.
Progi podatkowe 2025 - co się zmieni? Informacje dla przedsiębiorców
💰 Progi podatkowe 2025 – jakie zmiany czekają przedsiębiorców? Sprawdź nowe stawki i przygotuj firmę na zmiany! ▶️ Czytaj więcej!

Zmiany w PIT za 2024 w 2025 - jak wpłyną na przedsiębiorców
📑 Zmiany w PIT za 2024 w 2025 roku – co oznaczają dla przedsiębiorców? Sprawdź nowe zasady i przygotuj firmę! ▶️ Czytaj więcej!

Podatek u źródła – co to i kto powinien go odprowadzać? Zmiany w 2025
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z nowymi obowiązkami w sferze podatkowej przedsiębiorcy. Sprawdź zmiany, które zachodzą w 2025 roku w WHT
