·3 min czytania

Umowa przedwstępna sprzedaży - omówienie

umowa przedwstępna

Podpisanie umowy przedwstępnej - zabezpieczenie interesów stron

Umowa przedwstępna jest sposobem na zabezpieczenie interesów stron, które chcą zawrzeć określoną umowę cywilnoprawną w przyszłości. Dowiedz się, jakie korzyści niesie jej zawarcie i na co warto zwrócić uwagę w kontekście aktualnych przepisów prawnych.

Czym jest umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna to rodzaj umowy, w której strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy docelowej, tzw. umowy przyrzeczonej. Jest to forma zabezpieczenia interesów stron, szczególnie gdy nie mogą one od razu zawrzeć umowy końcowej, np. z powodu konieczności spełnienia dodatkowych formalności.

Kwestie związane z umowami przedwstępnymi, podobnie jak inne umowy cywilnoprawne, regulowane są przez Kodeks cywilny.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Korzyści wynikające z umowy przedwstępnej

Umowa przedwstępna gwarantuje, że strony będą zobowiązane do zawarcia umowy końcowej na uzgodnionych warunkach. Daje możliwość wcześniejszego uzgodnienia szczegółów umowy przyrzeczonej, takich jak cena, termin oraz warunki jej wykonania.

Tego typu umowa daje stronom czas na spełnienie określonych warunków, np. uzyskania zgód administracyjnych czy kredytu, co może być niezbędne do zawarcia umowy przyrzeczonej.

Umowa przedwstępna sprzedaży – najważniejsze informacje

W umowie przedwstępnej powinien znaleźć się termin zawarcia umowy przyrzeczonej (np. umowy kupna-sprzedaży). Jeżeli termin ten nie jest wskazany, umowa powinna zostać zawarta w terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania jej zawarcia. Jeśli obie strony mogą ustalić termin, wiążący będzie termin wyznaczony wcześniej.

Zgodnie z art. 390 Kodeksu cywilnego, jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej podpisania, druga strona może żądać naprawienia szkody. Warto także dodać, że strony mogą w umowie przedwstępnej ustalić inne zasady odszkodowania, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie interesów.

Umowa przedwstępna pełni funkcję gwarancyjną i nie ma możliwości odstąpienia od zawarcia umowy przyrzeczonej, jeśli spełniono wymaganą formę i warunki zawarcia umowy końcowej. Należy również pamiętać, że roszczenia związane z umową przedwstępną przedawniają się po roku, licząc od daty, w której miała zostać zawarta umowa przyrzeczona (art. 390 § 2 Kodeksu cywilnego).

Zadatek w umowie przedwstępnej

W przypadku umowy przedwstępnej sprzedaży często pojawia się zadatek. Strona kupująca wpłaca część sumy należnej za przedmiot transakcji (np. mieszkanie, samochód). Jeśli umowa przyrzeczona nie zostanie zawarta, zadatek może zostać zatrzymany przez stronę sprzedającą, a w przypadku rezygnacji strony dającej zadatek, może ona żądać zwrotu dwukrotności wpłaconej kwoty.

Zadatek stanowi lepsze zabezpieczenie dla stron umowy niż zaliczka, która podlega jedynie zwrotowi w przypadku niewykonania umowy.

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

W przypadku sprzedaży nieruchomości umowa przedwstępna może wynikać z potrzeby pozyskania przez kupującego środków na zakup lub konieczności uzyskania zgód administracyjnych czy uregulowania prawnego stanu nieruchomości. W takich przypadkach także stosuje się zadatek, który zabezpiecza transakcję.

Warto pamiętać, że umowa przedwstępna może być zawarta zarówno jako zwykła umowa cywilnoprawna, jak i w formie aktu notarialnego, co jest szczególnie istotne, gdy wymagana jest forma notarialna (np. przy zakupie nieruchomości lub przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny).

umowa przedwstępna

Pobierz darmowy wzór umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości!

Umowa przedwstępna sprzedaży

Szukasz sprawdzonego wzoru umowy przedwstępnej sprzedaży? Udostępniamy darmowy wzór, który możesz pobrać i wykorzystać w swojej firmie.

umowa-przedwstepna-sprzedazy-nieruchomosci

Zawartość umowy przedwstępnej

Umowa przedwstępna powinna zawierać kluczowe informacje dotyczące przyszłej umowy przyrzeczonej, takie jak:

  • przedmiot transakcji,
  • cena,
  • termin zawarcia umowy przyrzeczonej,
  • dane stron umowy,
  • postanowienia dotyczące zadatku lub zaliczki.

W przypadku sprzedaży nieruchomości, umowa przedwstępna powinna także określać szczegóły dotyczące nieruchomości, takie jak jej adres, powierzchnia, cena sprzedaży oraz stan prawny.

Umowa przedwstępna sprzedaży

Umowa barterowa. Co to? Jak ją rozliczać w 2025 roku?

Umowa barterowa to jedna z form współpracy między podmiotami świadczącymi usługi lub dostarczających towary. Kiedy warto z niego skorzystać? Zmiany w 2025

Umowa barterowa. Co to? Jak ją rozliczać?

Umowa o dzieło a podatek – o czym warto pamiętać?

Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną uregulowaną w artykule 627. Kodeksu Cywilnego.

Umowa o dzieło podatek – o czym warto pamiętać?

Umowa o pracę – co powinna zawierać?

Umowa o pracę jest podstawową formą zatrudnienia pracowników, potwierdzającą nawiązanie stosunku pracy.

Umowa o pracę – co powinna zawierać?
Oceń ten artykuł

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.