Urlop na żądanie jest jednym z praw, z którego może skorzystać pracownik w razie potrzeby. Przywilej polega na tym, że nie jest to nieobecność, jaką trzeba planować z wyprzedzeniem, lecz można zgłosić ją najpóźniej w dniu rozpoczęcia takiego urlopu. Warto jednak zapoznać się dokładnie z zasadami, które wiążą się z tym tematem, aby dobrze zrozumieć istotę jego działania. Należy pamiętać o kilku kluczowych sprawach, a o czym konkretnie?


Urlop na żądanie - ile dni?

Zatem podstawową kwestią jest to, że na taką nieobecność może sobie pozwolić każdy pracownik, który posiada umowę o pracę oraz zdążył już nabyć prawo do urlopu wypoczynkowego. To bowiem w jego skład wchodzą wspomniane dni wolne. Jeśli chodzi o urlop na żądanie, Kodeks Pracy mówi o czterech dniach, które przysługują każdemu pracownikowi, jednak nie są one dodatkowe, lecz znajdują się w puli całego urlopu. W związku z tym, trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że jeśli zgłaszamy taką nieobecność, to robimy to kosztem 20 lub 26 dni wypoczynku, które ustawowo nam przysługują.

wymiar urlopu na żądanie

Czy niewykorzystany urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok?

Gdy chodzi o urlop na żądanie, w roku 2017 nic w przepisach nie uległo zmianie się w stosunku do roku poprzedniego. Dlatego podobnie, jak miało to miejsce wcześniej, niewykorzystane dni przechodzą na rok następny, jednakże mają one już formę normalnego urlopu wypoczynkowego. To oznacza, że chcąc je wykorzystać, musimy zaplanować taką nieobecność z wyprzedzeniem. Natomiast w nowym roku kalendarzowym dostajemy kolejne 4 dni na żądanie już z puli obecnej. Tutaj warto także dodać, że możemy je wykorzystać pojedynczo, lub też wszystkie 4 od razu. Z kolei należy się liczyć z tym, że jeżeli do końca roku jest jeszcze dużo czasu, to pozbawimy się tych kilku awaryjnych dni za jednym razem i możemy mieć problem, gdy jakaś niespodziewana sytuacja przytrafi się ponownie. Powinniśmy mieć to na uwadze.


Jak skorzystać z dnia wolnego na żądanie?

Każda nieobecność tego typu musi być zgłoszona pracodawcy. Jeżeli zatem nastąpi sytuacja, że nie jesteśmy w stanie przyjść danego dnia do pracy, to również trzeba o tym poinformować. Można to zrobić w dowolny sposób, natomiast istotne jest to, że musi on być skuteczny. Co to oznacza? Ważne, aby ta wiadomość rzeczywiście trafiła do naszego przełożonego i żebyśmy dostali informację zwrotną. Najczęściej wykorzystuje się formę telefoniczną, SMS, e-mail, czy fax. Możliwości jest sporo, a wiele zależy od przyjętych w firmie zwyczajów, często określanych w wewnętrznym regulaminie. Ta dowolna forma wynika także z tego faktu, że Kodeks Pracy jasno nie określa, w jaki sposób powinno się to odbywać. Natomiast istnieje jeszcze jeden, niewymieniony powyżej sposób, który wydaje się najwygodniejszy. O czym mowa?


W jaki sposób usprawnić składanie wniosków urlopowych?

Najlepiej zrobić to za pomocą InEwi, czyli aplikacji pomagającej przedsiębiorcom sprawniej i wygodniej uporać się z ewidencją czasu pracy osób zatrudnionych w firmie. Jeden z modułów odpowiada właśnie za zarządzanie urlopami, również tymi na żądanie. Zarówno składanie, akceptowanie, jak i odrzucanie wniosków odbywa się drogą elektroniczną, co znacznie skraca całą procedurę i ją upraszcza. Za pomocą tego typu oprogramowania można też sprawdzić zestawienia urlopowe dla dłuższego okresu w wygodnym widoku kalendarza, dzięki czemu widać wyraźnie, jak i czy wystarczająco, będą obstawione wszystkie stanowiska pracy w konkretnym terminie. To bardzo praktyczne i zarazem wygodne.

prosta aplikacja do zarządzania czasem pracy

Wniosek urlopowy w inEwi krok po kroku

Pewnie wiele osób interesuje to, w jaki sposób wygląda cała ścieżka składania podania o urlop na żądanie w inEwi. Pracownik może mieć dostęp do intuicyjnej aplikacji mobilnej z poziomu swojego telefonu albo też zalogować się na indywidualne konto używając do tego celu przeglądarki internetowej. Wniosek przesyła się online, a nasz przełożony musi zaakceptować go w systemie. Da się określić dokładną ścieżkę akceptacji, która będzie obejmowała na przykład nie tylko kierownika, lecz również dział kadr (dwustopniowa akceptacja). Odpowiednie osoby muszą zaakceptować wniosek urlopowy, a my od razu, w czasie rzeczywistym dostajemy informację zwrotną, że dane podanie zostało uznane. Dzięki temu wygodnemu systemowi czynności te stają się bardziej zautomatyzowane i jasne. Nie ma miejsca na nieporozumienia i pomyłki wynikające z braku ustalonych procedur. W ten sposób pracownik wie dobrze, jak się zachować, gdy zdarzy się sytuacja, że nie będzie mógł stawić się z jakiegoś powodu w pracy. To wygodne zarazem dla przełożonego, jak i dla osoby zatrudnionej. Moduł urlopowy pozwala na wysyłanie wniosków dotyczących różnych rodzajów nieobecności. Oprócz urlopów na żądanie także okolicznościowych, wypoczynkowych, czy choćby chorobowych na podstawie zwolnienia lekarskiego. Jak widać, jest to wszechstronne narzędzie, które z łatwością usprawni pewne procesy w firmie.


Na koniec rzecz bardzo istotna, a mianowicie warto mieć świadomość, że nieobecność na żądanie może być dużym problemem dla pracodawcy, szczególnie jeśli będzie miała wpływ na płynne działanie przedsiębiorstwa. W takich wypadkach pracodawca może nam odmówić udzielenia tego typu urlopu. Nie zdarza się to co prawda często, jednak trzeba brać taką ewentualność pod uwagę. Niestety, nieplanowana nieobecność w pracy nie wygląda zbyt dobrze w oczach szefa, może być problematyczna i nie warto tego przywileju nadużywać bez potrzeby, tym bardziej, jeśli zależy nam na pozytywnych relacjach z kierownikiem. Dobrze jest zostawić sobie te cenne dni na faktycznie kryzysowe sytuacje, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy zajdzie konieczność ich wykorzystania.