·5 min czytania

Bon turystyczny dla emerytów – jak go wykorzystać i komu przysługuje?

Bon turystyczny dla emerytów – jak go wykorzystać i komu przysługuje?

Polski Bon Turystyczny wprowadzony w 2020 roku, jako odpowiedź na problemy branży turystycznej związane z lockdownem zrobił ogromną furorę wśród polskich rodzin. Przyznawany był on dzieciom w kwocie 500 złotych, za pomocą którego rodzice mogli dokonać zapłaty za nocleg w hotelu czy pensjonacie. To ogromna pomoc, która sprawiła, że ludzie tłumnie ruszyli na urlopy, nie tylko w 2020, ale również 2021 roku. W związku z ogromnym powodzeniem przedsięwzięcia złożony został również wniosek o objecie bonem turystycznym emerytów i rencistów, jednakże projekt tej ustawy nadal nie został przyjęty przez Sejm.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • komu przysługuje bon turystyczny;
  • kiedy bon turystyczny dla emerytów i rencistów zacznie obowiązywać;
  • ile wynosi świadczenie i gdzie można je wykorzystać.

Bon turystyczny dla emerytów i rencistów – komu konkretnie przysługuje?

Polski Bon Turystyczny, do którego uprawnione są wszystkie dzieci do 18. roku życia, według projektu ustawy miałby objąć również wszystkie osoby pobierające emerytury i renty. Byłoby to około 9 milionów uprawnionych osób. To ogromne wsparcie dla seniorów, którzy oprócz bonu otrzymują również 13-te i 14-te emerytury. Bon turystyczny dla emerytów i rencistów według projektu miał obowiązywać od 1 września 2021 roku do 31 marca 2022 i być wsparciem dla branży turystycznej, która podczas sezonu jesienno-zimowego ma dużo mniejszy ruch niż podczas sezonu. Projekt bonu został złożony przez Senat, który w uzasadnieniu stwierdza, że rozszerzenie zakresu osób uprawniony do uzyskania bonu byłoby niezwykle istotnym wsparciem dla branży turystycznej, dotkniętej lock downem z powodu pandemii koronawirusa. Wprowadzenie dofinansowania zachęciłoby seniorów do korzystania z bonów poza sezonem. To szczególnie istotne rozwiązanie dla seniorów, którzy pobierają niskie świadczenia emerytalne czy rentowe, a także znajdujących się na wcześniejszej emeryturze i nie mogą pozwolić sobie na urlop wypoczynkowy. Bon 500 złotych pozwoliłby na organizację wypoczynku, który może okazać się niezbędny dla emerytów i rencistów. W końcu warto zwiedzać Polskę, wpierając w ten sposób poszkodowaną przez pandemię branżę turystyczną.

Bon turystyczny dla emerytów – gdzie go wykorzystać?

Realizacja bonu turystycznego dla emerytów miałaby przebiegać w taki sam sposób, jak płatność bonem dla dzieci. Bon ten może być realizowany na terenie całej Polski do opłat za usługi hotelarskie. Może to być np.:

  • pobyt w hotelu i pensjonacie,
  • pobyt w hotelu agroturystycznym czy na campingu,
  • imprezy turystyczne organizowane przez przedsiębiorcę turystycznego bądź organizację pożytku publicznego.

Co istotne, przedsiębiorca, który przyjmuje płatności bonami turystycznymi, musi znaleźć się na liście podmiotów bonu turystycznego, rejestrując się poprzez platformę PUE. Poprzez ten sam portal możliwe jest pozyskanie numeru bonu i kodu do płatności. Na tę chwilę funkcjonuje wiele przedsiębiorstw wpisanych na listę podmiotów polskiego bonu turystycznego. Dzięki temu seniorzy w momencie przyjęcia ustawy będą mogli zapłacić za nocleg w wielu miejscach, w całej Polsce.

Kiedy bon turystyczny dla emerytów będzie dostępny?

Obecnie bon turystyczny przysługuje jedynie rodzinom z dziećmi. Według projektu złożonego przez senat bon turystyczny dla emerytów miał obowiązywać już od 1 września 2021 do końca marca 2022. Niestety nadal nie został uchwalony przez sejm, dlatego wszystkim emerytom i rencistom pozostaje cierpliwie czekać. Rząd oficjalnie jednak mówi o sytuacji epidemiologicznej w kraju, która może okazać się ogromną przeszkodą w wykorzystaniu bonu przez emerytów i rencistów poza sezonem turystycznym. Okazuje się jednak, że zainteresowanie seniorów jest ogromne, czekają oni na możliwość wnioskowania o bon. Nie ma jednak oficjalnego terminu, w którym polski Sejm podejmie próbę uchwalenia ustawy. Jeżeli nawet zrobi to wkrótce, seniorzy mogą mieć zbyt mało czasu na jego wykorzystanie, stosując się do terminu wskazanego w ustawie tj. 31 marca 2022 roku. W takim terminie kończy się również bon dla dzieci, jednak w ostatnich dniach Sejm przyjął projekt ustawy, który wydłuża termin dokonywania płatności bonem do 30 września 2022 roku. To ogromne wsparcie dla branży turystycznej osłabionej pandemią koronawirusa.

Bon turystyczny dla emerytów – ile wynosi?

Bon turystyczny dla rencistów i emerytów według projektu ustawy, miał wynosić tyle samo co bon przeznaczony dla dzieci. Przypomnijmy, że jest to kwota 500 złotych na każde dziecko do 18. roku życia oraz 1000 złotych dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Gdyby ustawa została przyjęta przez Sejm, wiele osób mogłoby wykorzystać ZUS bon turystyczny dla emerytów i rencistów w wysokości 500 złotych, płacąc za nocleg w hotelu czy pensjonacie. Co istotne, byłby on całkowicie niezależny od poziomu dochodów osoby uprawnionej. Pamiętajmy, że bon ten przyznawany jest automatycznie, jednak w przypadku dzieci niepełnosprawnych konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku o podwyższenie kwoty bonu. W przypadku seniorów, jeśli ustawa zostanie przyjęta, seniorom zostanie automatycznie przydzielona kwota bonu 500 złotych na platformie ZUS PUE.

Co dzieje się z Nowelizacją Ustawy o Polskim Bonie Turystycznym?

Tak, jak już zostało wspomniane w naszym artykule, senat złożył propozycję zmian w Ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Według ich propozycji już od 1 września 2021 roku emeryci i renciści mogliby korzystać z płatności bonem za nocleg w hotelach i pensjonatach. Byłoby to ogromne wsparcie ruchu turystycznego w miesiącach poza sezonem. Niestety projekt utknął w Sejmie i do tej pory nie został uchwalony. Być może rząd w obawie o rosnący wzrost zakażeń nie chciał pozwolić na tłumne wyjazdy turystyczne lub obawiał się wprowadzenia kolejnego lockdownu, który całkowicie uniemożliwi jego wykorzystanie. Miejmy nadzieje, ze Sejm wkrótce zajmie się Nowelizacją Ustawy, tak aby wkrótce seniorzy mogli skorzystać ze świadczenia, jakim jest bon turystyczny.

Skąd wziął się pomysł na wprowadzenie bonu turystycznego?

Pandemia koronawirusa, która w Polsce rozpoczęła się w roku 2020, przyczyniła się do powstania wielu problemów, nie tylko zdrowotnych, ale również finansowych. Ogólnoświatowy lock down sprawił, że przestały funkcjonować hotele, pensjonaty i wiele innych miejsc. Ich właściciele musieli borykać się z problemami finansowymi. Nie wiadomo było również ile potrwa ta trudna sytuacja. Po ustąpieniu pierwszej fali pandemii rząd wyszedł z inicjatywą wsparcia dla rodzin z dziećmi, które otrzymując bon, miałyby wesprzeć ruch turystyczny. Pomysł ten spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, a Polacy chętnie zaczęli wykorzystywać przysługujące im świadczenie. W ten sposób Senat chciał również zachęcić do podróży seniorów, po sezonie, gdzie właściciele hotelów i pensjonatów muszą borykać się z brakiem turystów. Niestety do tej pory Nowelizacja Ustawy o Polskim Bonie Turystycznym dla seniorów nie została przyjęta.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.