·4 min czytania

Gigerekonomia, gig economy, ekonomia współdzielenia – poznaj szczegóły

Gigerekonomia, gig economy i ekonomia współdzielenia – na czym polega ta strategia?

Osiągnięcie sukcesu w rywalizacji biznesowej w dwudziestym pierwszym wieku nie jest wbrew pozorom niczym prostym. Co ważne, w porównaniu do poprzednich stuleci do wygranej nie wystarczy posiadanie nowoczesnych technologii i kapitału. Ważnym czynnikiem jest także odpowiednie zarządzanie oraz koordynowanie pracy wykonywanej przez członków organizacji. To właśnie czynnik ludzki i odpowiednia współpraca między pracownikami jest podstawą sukcesu właściwie w każdej organizacji.

Gig economy – co to?

Jak to osiągnąć? Z pewnością dobrą wiadomość dla przedsiębiorców stanowi informacja, że jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowatorskiego podejścia znanego jako tzw. gig economy (popularne polskie określenie tej metodyki to tzw. ekonomia współdzielenia). Gig economy — co to jest? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas artykuł poradnikowy.

Niezależnie od branży prowadzonej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy stale borykają się z problemem zbyt niskiej efektywności w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Celem przedsiębiorców jest sprawienie, by prowadzona przez nich organizacja biznesowa wykorzystywała zasoby ludzkie w sposób możliwie najbardziej optymalny. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Wystarczy, by przedsiębiorstwo otrzymywało przez pewien okres mniejszą ilość zleceń, by rentowność firmy oraz osiągane przez nią znacznie się obniżyły. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty.

Podczas gdy liczba zleceń/klientów/projektów itd. zmniejsza się, co przekłada się na niższe przychody firmowe, przedsiębiorca wciąż musi utrzymywać personel pracowniczy i ponosić z tego tytułu wysokie koszty. Takie działanie sprawia, że przedsiębiorstwo nie może pozwolić sobie na elastyczność w podejmowaniu działań.

Odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców w tym zakresie jest tzw. ekonomia współdzielenia. Czym właściwie jest gig ekonomia? Wbrew pozorom, istota tego zagadnienia jest dość prosta. Ideą ekonomii współdzielenia jest zatrudnianie pracowników na bardzo elastycznych warunkach. Takie rozwiązanie ma na celu umożliwić organizacji dostosowanie się do dynamicznych, turbulentnych warunków otoczenia.

Gig ekonomia – na czym polega?

W ramach ekonomii współdzielenia stanowiska pracy w przedsiębiorstwie, które dominują w organizacji, cechują się tymczasowym charakterem. W przedsiębiorstwie działającym na zasadzie gig ekonomii nie ma miejsca na pracowników, którzy poszukują stabilnego zatrudnienia na czas nieokreślony.

Podstawą są w tym przypadku tzw. GIGerzy. Jest to kadra specjalistów, którzy świadczą swoje usługi dla przedsiębiorstwa w ramach luźnej współpracy. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi się obawiać, że w przypadku mniejszego popytu na usługi świadczone przez daną firmę koszty wynagrodzeń poważnie osłabią działalność przedsiębiorstwa, a w najbardziej skrajnych wypadkach doprowadzą nawet do jej upadku.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Ekonomia współdzielenia cele – jakie są?

Odpowiednio wdrożone działania określane zbiorczo jako tzw. ekonomia współdzielenia pozwalają przedsiębiorstwom, niezależnie od branży prowadzonej aktywności biznesowej, na osiągnięcie kilku celów. O czym mowa? Cele, jakie można osiągnąć dzięki gig ekonomii, są następujące:

  • redukcja kosztów i możliwość bardziej efektywnego zarządzania wydatkami. Dzięki ekonomii współdzielenia koszty są ponoszone przez przedsiębiorstwo dopiero w okresie wzmożonej sprzedaży oraz wyższego natężenia prac w firmie. Dzięki temu występują one głównie wtedy, gdy przedsiębiorstwo osiąga wyższe przychody.
  • poprawa jakości kapitału ludzkiego. Ważne miejsce w ekonomii współdzielenia zajmują wysoce wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży. Dzięki temu mogą oni wspomóc funkcjonowanie przedsiębiorstwa, nawet jeśli wykonują oni swoje obowiązki dla firmy jedynie przez krótki czas.
  • przeobrażenie kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Ponieważ dzięki gig ekonomii organizacja nieustannie się zmienia i dostosowuje do zmiennych warunków otoczenia, zarówno kadra menedżerska, jak i szeregowi pracownicy mogą dzięki temu stać się jeszcze bardziej elastyczni niż dotychczas.

Ekonomia współdzielenia – przykłady

Ekonomia współdzielenia to rozwiązanie, które z uwagi na swoje liczne zalety jest stosowane w różnych branżach oraz rodzajach przedsiębiorstw. Przykładowo, tego typu podejście wykorzystuje się w przedsiębiorstwach projektowych, zajmujących się wdrażaniem oprogramowania u klientów biznesowych itd. To jeszcze nie jedyne rodzaje przedsiębiorstw, w jakich można wykorzystać to podejście. Gig ekonomia to podejście stosowane również w… gastronomii oraz wszelkich branżach sezonowych.

Rozwiązanie określane jako gig ekonomia jest powszechnie stosowane także w przypadku firm zajmujących się copywritingiem i realizacją innych usług świadczonych w ramach szeroko pojętego marketingu online. W branży tej pracownicy, tzn. copywriterzy, content writerzy, specjaliści ds. pozycjonowania SEO itd., są zatrudniani najczęściej nie w ramach umowy o pracę, ale w formie jednego z następujących rodzajów umów:

  • umowa zlecenia,
  • umowa o dzieło,
  • współpraca typu B2B (ang. Business to Business), która jest stosowana w przypadku copywriterów posiadających własne firmy,
  • kontrakt menedżerski, który jest oferowany specjalistom z największym doświadczeniem.

Czy w organizacji zarządzanej zgodnie z metodyką gig ekonomii jest miejsce dla pracowników? Oczywiście, tak — nie należy stosować gig ekonomii jako dogmatu, który należy wdrażać w stu procentach. Przykładowo, stałe miejsce pracy to rozwiązanie przeznaczone dla specjalisty do spraw kadr i płac, księgowego czy informatyka.

Ekonomia współdzielenia to jeszcze nie wszystko! O czym należy pamiętać, zarządzając organizacją?

Gig ekonomia to metodyka niezwykle użyteczna podczas zarządzania personelem w przedsiębiorstwie. Należy jednak mieć przy tym na uwadze, że jest to element ważny, lecz nie jedyny. Oprócz gig economy konieczne jest zadbanie również o aspekty związane z zarządzaniem czasem pracy, przygotowywaniem grafików oraz właściwym nadzorowaniem spraw z zakresu kadrowo-płacowych.

Jeśli działania w tym obszarze będą przeprowadzane w sposób efektywny, pozwoli to nie tylko zwiększyć efektywność działania całej organizacji (w tym w szczególności działu kadr i płac oraz księgowości), ale także umożliwi uniknięcie problemów wynikających na przykład ze stwierdzenia nieprawidłowości podczas kontroli przeprowadzanej przez Państwową Inspekcję Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Urząd Skarbowy (tego typu kontrola obejmuje na przykład poprawność w zakresie naliczania składek emerytalnych czy oskładkowania umowy zlecenia). Jest to szczególnie istotne, gdy w danym przedsiębiorstwie stosowane są różne rodzaje umów, w tym między innymi umowa zlecenia zawierana ze studentemumowy o dzieło itd.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.