Umowa o dzieło to umowa cywilnoprawna, której zapisy znajdują się w Kodeksie cywilnym, szczególnie w art. 627-646. Zgodnie z tymi przepisami, umowa o dzieło reguluje stosunki między przyjmującym zamówienie a zamawiającym. Umowa ta jest związana z osiągnięciem określonego rezultatu – dzieła, które powinno zostać dostarczone w stanie zgodnym z oczekiwaniami zamawiającego.
Zmiany w wynagrodzeniu umowy o dzieło

W 2025 roku wprowadzono zmiany w zakresie wynagrodzenia za wykonanie umowy o dzieło. Zgodnie z nowymi przepisami, wynagrodzenie za dzieło ustala się w sposób elastyczny, uwzględniając zarówno nakład pracy, jak i dodatkowe koszty, które mogą wystąpić w trakcie realizacji umowy. W przypadku zmian w cenach materiałów lub usług, możliwe jest renegocjowanie wynagrodzenia, co daje stronom większą elastyczność.
Jeśli umowa została zawarta na podstawie kosztorysu, zmiany w cennikach lub stawek mogą stanowić podstawę do renegocjacji wysokości wynagrodzenia. Zmiany te mogą być jednak wprowadzane tylko w przypadku umów, które nie zostały już w pełni zrealizowane (np. wynagrodzenie za wykonane części dzieła).
Umowa o dzieło – odpowiedzialność i terminy
Wprowadzono także zmiany dotyczące odpowiedzialności za wykonanie dzieła i terminy realizacji. Zamawiający może teraz odstąpić od umowy o dzieło, jeśli przyjmujący zamówienie nie rozpoczął dzieła w ustalonym terminie lub jeśli wykonanie dzieła opóźnia się w sposób, który uniemożliwia jego terminową realizację. W takim przypadku nie jest wymagane wyznaczanie dodatkowego terminu na wykonanie dzieła.
Jeżeli wykonanie dzieła nie odpowiada ustalonym standardom lub jest sprzeczne z umową, zamawiający może wymagać poprawy dzieła. W przypadku braku poprawy w wyznaczonym czasie, może odstąpić od umowy lub zlecić wykonanie dzieła innej osobie, ponosząc koszty wykonania.

Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe kontoZasady podatkowe w umowie o dzieło (2025)
Podatek dochodowy od umowy o dzieło w 2025 roku nie uległ istotnym zmianom. Umowa o dzieło podlega opodatkowaniu zgodnie z przepisami o podatku dochodowym. Jeśli wynagrodzenie z umowy nie przekracza 200 zł brutto, stosuje się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 12%. W przypadku wyższych wynagrodzeń obowiązują stawki 12% lub 32%, w zależności od wysokości dochodów podatnika (próg 120 000 zł rocznie).
Zmiany w 2025 roku dotyczą również zwiększonej ochrony dla twórców w przypadku przeniesienia praw autorskich w umowie o dzieło. W takim przypadku można zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu w wysokości 50%, co obniża podstawę opodatkowania. W innych przypadkach standardowe koszty uzyskania przychodu wynoszą 20%.
Umowa o dzieło a ZUS w 2025 roku
Umowa o dzieło wciąż nie stanowi tytułu do obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, chyba że zawierana jest pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W przypadku umów o dzieło zawartych z osobami spoza stosunku pracy, wynagrodzenie za dzieło nie podlega oskładkowaniu, co oznacza mniejsze koszty zatrudnienia.
Podsumowanie
Zmiany w 2025 roku wprowadziły więcej elastyczności do ustalania wynagrodzenia za wykonanie dzieła oraz uprościły proces renegocjacji wysokości wynagrodzenia, gdy zajdą nieprzewidziane okoliczności. Ponadto, nowelizacja przepisów zwiększa odpowiedzialność zamawiającego w przypadku nieprawidłowego wykonania dzieła oraz umożliwia bardziej elastyczne podejście do terminów wykonania.
Umowa o dzieło pozostaje korzystną formą zatrudnienia, szczególnie w przypadku zlecania jednorazowych prac, które są oceniane na podstawie rezultatu, a nie czasu pracy.

Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe konto