·4 min czytania

Inkubator przedsiębiorczości – co to?

Inkubator przedsiębiorczości – co to?

Czym jest inkubator przedsiębiorczości?

Inkubator przedsiębiorczości - co to tak właściwie jest? Jeśli planujesz założyć własny biznes, to całkiem prawdopodobne, że już gdzieś usłyszałeś tę nazwę, ale nigdy nie wiedziałeś, czego dotyczy. Każdy początkujący biznesman koniecznie powinien zapoznać się z tymi instytucjami, które wspierają nowe firmy i pomagają im osiągnąć im sukces na rynku pracy.

Inkubatory przedsiębiorczości mogą być prowadzone przez podmioty kilku rodzajów. Najczęściej są to fundacje, uniwersytety oraz organizacje samorządowe. Szukając inkubatorów w internecie, bez problemu znajdziemy taki, który nie tylko znajduje się w okolicy naszego miejsca zamieszkania, ale przede wszystkim taki, którego profil i zakres wsparcia odpowiada naszym potrzebom.

Koncepcja inkubatorów powstała początkowo w USA na początku lat 80. Od samego początku swojego istnienia, założeniem inkubatorów było, tak jak jest i teraz, wspieranie tzw. startupów, czyli młodych i innowacyjnych przedsiębiorstw, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku i są na etapie poszukiwania modelu biznesowego, który najbardziej będzie pasował do profilu działalności, a jednocześnie przyniesie największe zyski. Wiele firm tego typu ma przede wszystkim wyjątkowy i nowoczesny pomysł na biznes, ale niekoniecznie posiada odpowiedni kapitał i wiedzę, aby samodzielnie się rozwinąć. Tutaj z pomocą przychodzi inkubator biznesu, który pomaga nowym graczom nie tylko wystartować na rynku, ale również dba o to, aby otrzymali wsparcie w każdej sferze prowadzenia firmy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Kto może skorzystać z usług inkubatora przedsiębiorczości?

Inkubatory skierowane są do wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoją własną firmę, ale nie posiadają kapitału koniecznego do sprawnego wystartowania na rynku. Korzystając z pomocy tego typu fundacji, zyskujesz wsparcie logistyczne i prawne, co również pozwala ograniczyć koszty, które wiązałyby się z rozpoczęciem indywidualnej działalności. Samo zarejestrowanie się i dołączenie do inkubatora przedsiębiorczości jest darmowe, jednak w ramach umowy deklarowany jest comiesięczny abonament, a jego stawka jest indywidualnie ustalana przez daną fundację (zwykle wynosi od 200 do 400 zł).

Jak to wszystko działa? Podpisując umowę z danym inkubatorem, udostępnia ci on swoją osobowość prawną. Oznacza to, że działasz jako odrębny dział istniejącego przedsiębiorstwa i w jego ramach możesz prowadzić swoją działalność i przetestować działanie potencjalnego biznesu. W ramach współpracy z inkubatorem możesz działać przez 2-3 lat, ale w każdym momencie możesz zarówno zupełnie porzucić swój projekt, jak i wyjść razem z całym biznesem z fundacji i kontynuować swoją działalność zupełnie niezależnie, np. jako jednoosobowa firma.

Co prawda pomoc, oferowana przez inkubatory przedsiębiorczości, nie jest ograniczona do konkretnych branż, jednak obserwujemy pewne prawidłowości w tym, czym zajmuje się większość osób, dołączających do programu. Przede wszystkim, przeważają tutaj biznesy z branży IT – informatyka, budowa stron www oraz grafika. Często znajdziemy tu również działalności związane z indywidualnym nauczaniem – korepetycje, nauka tańca, fitness itd..

Kto może dołączyć do inkubatora przedsiębiorczości? Zależy to od zasad działania danego programu, jednak najczęściej ustalane jest ograniczenie wiekowe – większość inkubatorów przyjmuje jedynie osoby do 30 roku życia. Niektóre fundacje włączają do swojej działalności jedynie zarejestrowane podmioty gospodarcze, zaliczane do mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw. Znowu programy Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości z reguły przyjmują studentów lub absolwentów, którzy dopiero co skończyli studia i są na początku swojej ścieżki zawodowej. Ze względu na różnice w wymaganiach, jeśli chcesz dołączyć do inkubatora przedsiębiorczości, koniecznie przeczytaj programy inkubatorów działających w twojej okolicy. Na pewno znajdziesz taki, którego profil będzie ci odpowiadał!

Jaki jest zakres pomocy inkubatora przedsiębiorczości?

Inkubator przedsiębiorczości obejmuje swoją opieką wszystkie sfery prowadzenia firmy. To, co konkretnie zawiera się w zakresie pomocy oferowanej przez dany inkubator, zależy od indywidualnych szczegółów programu. Dlatego zanim zgłosisz się do konkretnej organizacji, zapoznaj się z jej usługami, aby mieć pewność, że obejmują wszystko, czego szukasz dla siebie i swojego biznesu.

Pomimo różnic programowych, większość inkubatorów przedsiębiorczości oferuje podobne podstawowe udogodnienia dla młodych przedsiębiorstw. Zalicza się do nich obsługa biura rachunkowego, a w tym pełna księgowość, księga przychodów i rozchodów oraz ryczałt i prowadzenie dokumentacji związanej z kadrami i płacami. Inkubator pomoże ci również rozwinąć skrzydła w kwestii marketingu, wspierając obszary jak działania w social mediach, PR, blogger relations oraz pozycjonowanie twojej strony internetowej, a nawet prowadzenie kampanii w Google Ads.

Kolejną zaletą inkubatorów jest to, że dadzą ci dostęp do pełnej infrastruktury serwisowej i technicznej, jak również umożliwią wynajęcie biura – niezależnie od tego, czy do prowadzenia biznesu potrzebujesz sali konferencyjnej, pojedynczego pokoju, czy nawet samego dostępu do biurka.

Co więcej, dołączając do inkubatora przedsiębiorczości, będziesz mieć ułatwiony dostęp do różnych szkoleń. Wiele organizacji prowadzi swoje własne programy szkoleniowe, w trakcie których poruszane są tematy związane z kompleksowym prowadzeniem firmy. Znajdziemy tutaj spotkania dotyczące podstaw marketingu, księgowości oraz prawa. W związku z rozwojowością branży IT, część fundacji decyduje się również na przeprowadzanie szkoleń pomagających rozwinąć umiejętności w tej dziedzinie.

Funkcjonując w ramach inkubatora przedsiębiorczości, otrzymasz też podstawową pomoc prawną. W tym wsparcie w zarejestrowaniu swojego biznesu poza strukturami organizacji, aby ułatwić dalsze rozwijanie firmy, nawet po zakończeniu okresu współpracy z inkubatorem.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.