·5 min czytania

Praca przy zbiorach – skąd pozyskać pracowników i jak ją zorganizować?

Praca przy zbiorach – skąd pozyskać pracowników i jak ją zorganizować?

Dam pracę przy zbiorach w Polsce – jak napisać atrakcyjną ofertę

Podstawą każdego sukcesu finansowego jest odpowiednia organizacja pracy. Aspekt ten obejmuje również umiejętne zachęcenie pracowników do konkretnej oferty. W przypadku pracy sezonowej właściwe skonstruowanie ogłoszenia daje gwarancję uzyskania wymiernych zysków i uniknięcia problemów z pozyskaną w ten sposób kadrą pracowniczą. W sezonie letnim na portalach ogłoszeniowych można znaleźć wiele ofert pracy typu „dam pracę przy zbiorach w Polsce”. Większość z nich jest pomijana przez pracowników ze względu na niedostatecznie szczegółowe warunki współpracy i brak najważniejszych informacji.

Niezależnie od wielkości gospodarstwa rolnego każde ogłoszenie powinno zawierać dokładne informacje na temat rodzaju wykonywanej pracy i lokalizacji. Pracownicy sezonowi często posiadają doświadczenie w wykonywaniu tego typu obowiązków, dlatego zdają sobie sprawę z wymagań, z jakimi wiąże się zajęcie tego typu. Zbiory jabłek, winogron lub kalafiorów charakteryzują się różnym obciążeniem fizycznym oraz wykorzystywanymi narzędziami i sprzętem. Zmienny jest także godzinowy wymiar takiej pracy, dlatego elementy, takie jak charakterystyka zbiorów i wytyczne grafiku pracy, powinny zostać przedstawione już na etapie publikowania oferty.

Kolejnym aspektem jest zakres obowiązków, ponieważ bardzo często w ramach zbiorów warzyw lub owoców wykonywane są inne czynności, takie jak na przykład pakowanie. Część pracowników preferuje konkretne zajęcia, dlatego rzeczywistość w której praca okaże się być odmienna od tej prezentowanej w ogłoszeniu może skutkować większym ryzykiem niewywiązania się z takiej umowy przez siłę roboczą. Każda oferta tego typu powinna zawierać również wielkość gospodarstwa, przewidywalną liczbę zatrudnionych w czasie sezonu pracowników i korzyści, jakie wiążą się z podjęciem się określonego zajęcia. Do tych ostatnich aspektów zalicza się nie tylko gratyfikacja finansowa, ale też możliwość transportu na miejsce lub zakwaterowanie. Pracownicy zwracają uwagę również na formę zatrudnienia, ponieważ z ich perspektywy ogromne znaczenie odgrywa fakt, czy dana współpraca opiera się na zasadach umowy o pracę na czas określony czy umowy o pomocy przy zbiorach.

Zaletą będzie klarowane określenie rodzaju odzieży roboczej, w którą należy się wyposażyć. W niektórych przypadkach pracodawcy gwarantują strój ochronny, jednak niektóre oferty wymagają od pracowników posiadania na własność odpowiedniej odzieży. Praca sezonowa może być atrakcyjna zarówno pod względem finansów, jak i oferowanych warunków zatrudnienia. Największym zainteresowaniem cieszą się oferty, w których wyszczególniona jest dokładna lokalizacja lub nazwa gospodarstwa rolnego. Większość potencjalnych pracowników decyduje się na kontakt po uprzednim sprawdzeniu w internecie opinii osób, które w przeszłości miały styczność z danym zajęciem. Z tego powodu częściej wybierane są gospodarstwa, które cieszą się uznaną renomą. Ze względu na doświadczenia z przeszłości zbiory są często utożsamiane z wyzyskiem i niesprawiedliwym stosunkiem ze strony pracodawców. Warto zatem zadbać o zatrudnioną siłę roboczą, ponieważ ich pozytywne wrażenia są gwarancją większego zainteresowania ofertą wśród innych pracowników w przyszłości.

Praca przy zbiorach z zakwaterowaniem – czy to opłacalne?

Przeglądając oferty pracy można bardzo często napotkać oferty o pracę sezonową, które gwarantują zakwaterowanie na miejscu. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku osób, które decydują się na oferty z miejsc odległych od swojego miejsca zamieszkania. W efekcie tego takie ogłoszenia zwykle cieszą się większą popularnością, ponieważ na dany okres w roku wiele osób decyduje się wyjechać z domu rodzinnego w celach zarobkowych. W zależności od lokalizacji ogrodu lub gospodarstwa codzienny transport może okazać się kłopotliwy, dlatego atrakcyjna finansowo oferta będzie niechętnie wybierana przez pracowników. Ma to również duże znaczenie w przypadku pracowników z bloku wschodniego, którzy chętnie podejmują się prac sezonowych. Kwestią sporną jest natomiast opłacalność takiej oferty z perspektywy pracodawcy.

Gospodarstwo rolne w przypadku pracy z zakwaterowaniem jest zobowiązane do zapewnienia pracownikom miejsca noclegu, a także odpowiedniej instalacji sanitarnej. Problem pojawia się wówczas, gdy w obrębie określonej lokalizacji wygospodarowanie pomieszczeń tego typu jest niemożliwe. Oczywiście istnieją rozwiązania, takie jak wynajem kontenerów lub budynków tymczasowych, które na czas zbiorów będą spełniały tego typu rolę. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami, które musi ponieść pracodawca.

W rzeczywistości praca przy zbiorach z zakwaterowaniem ma dla pracodawcy zdecydowanie więcej zalet niż wad. Oferty tego typu cieszą się dużo większym zainteresowaniem niż ogłoszenia bez gwarantowanego noclegu, natomiast w większości ofert można zauważyć zasadę pobierania odpowiedniego procenta uzyskanego wynagrodzenia na poczet zakwaterowania. Tym samym pracodawca jest zmuszony jedynie do wcześniejszego opłacenia infrastruktury noclegowej, natomiast zwrot poniesionych kosztów można uzyskać zaraz po zakończeniu sezonu - będzie on miał formę pomniejszenia wypłacanego standardowo wynagrodzenia. Tym samym gospodarstwo nie notuje strat ze względu na udostepnienie miejsc noclegowym pracownikom, a jednocześnie czerpie korzyści z większej atrakcyjności ogłoszenia.

Praca przy zbiorach w Polsce – na co się przygotować przed przyjęciem pracowników

Przygotowania na przyjęcie pracowników wiążą się z kilkoma aspektami, których warto dopilnować. Dotyczą one w szczególności wyselekcjonowania odpowiedniej grupy osób - w tym przypadku warto kierować się ich doświadczeniem z przeszłości, ponieważ tacy pracownicy z reguły szybciej dostosowują się do znajomych sobie warunków. Istotne znaczenie ma również przygotowanie odpowiedniej infrastruktury pracowniczej oraz zapewnienie transportu z miejsca zbiórki na teren zbiorów. Z reguły wymaga to najmu busów lub samochodów osobowych oraz przystosowania posiadanych pojazdów do potrzeb tego typu.

Dodatkowo istotne znaczenie ma również dopełnienie wszelkich formalności prawnych. Pracownicy sezonowi zatrudnieni na zasadach cywilnoprawnych nie mają obowiązku uczestnictwa we wdrażającym szkoleniu BHP. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku współpracy opierającej się o umowę o pracę - wówczas każda nowo zatrudniono osoba jest zobowiązana do uczestnictwa w takim szkoleniu. Organizacja i koszty takiego instruktażu leżą po stronie pracodawcy.

Problematyczną kwestią jest również liczba osób, która będzie zainteresowana konkretną ofertą. Ze względu na swój charakter, praca przy zbiorach w Polsce wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na pracowników w konkretnym terminie. Z tego powodu może dojść do sytuacji, w której zapotrzebowanie na siłę roboczą przerośnie aktualne możliwości rynku pracy. Z tego powodu warto skontaktować się z agencjami pracy, aby mieć pewność wykonania terminowo wszelkich czynności.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.