·4 min czytania

Ulga na start dla przedsiębiorców – co to takiego i komu przysługuje?

Ulga na start dla przedsiębiorców – co to takiego i komu przysługuje?

Od jakiegoś czasu początkujący przedsiębiorcy zakładający swoje firmy w Polsce mogą liczyć na preferencyjne warunki jeśli chodzi opłacanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tak zwana ulga na start zapewnia możliwość sprawdzenia pomysłu na biznes w praktyce, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu wiele firm może rozwinąć skrzydła, dzięki czemu późniejsze zobowiązania wobec państwa nie będą już tak dotkliwe, jak byłyby na początku.

Większość osób rozpoczynających przygodę z biznesem liczy na uzyskanie finansowej i zawodowej wolności, dzięki której będą mogli wreszcie zrealizować swoje plany i ambicje. Życie pokazuje jednak, że nie jest to proste wyzwanie, a im dalej, tym wzrasta odpowiedzialność i rodzą się kolejne problemy. Przedsiębiorcom nie pomagają między innymi wysokie koszty prowadzenia biznesu w Polsce, a więc wszelkiego rodzaju podatki oraz składki ZUS. Polski rząd kilka lat temu, chcąc ulżyć nieco początkującym przedsiębiorcom, zdecydował się wprowadzenie ulgi na start. O czym dokładnie mówimy i kto może z niej skorzystać?

Jak założyć przedsiębiorstwo - praktyczne porady

W pierwszej kolejności warto jednak przynajmniej pokrótce wyjaśnić cały proces rejestrowania firmy w Polsce oraz wskazać na najważniejsze formalności, a z jakimi będzie musiał zmierzyć się przyszły przedsiębiorca. Jak się okazuje, nie jest to takie trudne, jak się wstępnie wydaje. Obecnie założenie podmiotu gospodarczego sprowadza się bowiem do złożenia we właściwym urzędzie odpowiednio wypełnionego formularza CEIDG-1, czyli wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców. W dokumencie tym wnioskodawca musi podać swoje dane, nazwę firmy, siedzibę prowadzenia, rodzaj działalności, a także wybrać formę opodatkowania. Urząd następnie przesyła wszystkie dane fiskusowi oraz Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, co powoduje, że firma może działać już nawet tego samego dnia, bez konieczności spełnienia dodatkowych wymagań.

Prowadzenie firmy a koszty

Jednym z największych kosztów przy prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa są składki ZUS, a więc głównie ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Jeśli firma przynosi dochody, należy także uiszczać zobowiązania podatkowe. Ponadto, kosztami stałymi może być wynajem biura, leasing samochodu, wynagrodzenie dla pracowników i wiele innych. Widzimy więc, że pracując na własny rachunek musimy mierzyć się z szeregiem wydatków, a każdy z nich musi być właściwie udokumentowany. Wysokie składki ZUS są jedną z najczęstszych przyczyn upadku najmniejszych podmiotów gospodarczych. To dlatego zdecydowano się na wprowadzenie tak zwanej Ulgi na start, która przynajmniej na początku kariery biznesowej pozwala zaoszczędzić sporo środków.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Ulga na start dla przedsiębiorcy – komu przysługuje i dlaczego?

Działalność gospodarcza a ulga na start - kiedy jest możliwa? Jak informuje sam ZUS, z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy są osobami fizycznymi, czyli prowadzą działalność jednoosobową albo są wspólnikami spółek cywilnych; podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie, po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia; nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności; nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS. Ponadto, jeśli przedsiębiorca korzysta z ulgi, jego zleceniodawca nie musi odprowadzać za niego składek, ale tylko w przypadku, gdy przedmiot umowy jest taki sam jak przedmiot prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, a także osiągane przychody są opodatkowane jako przychód z działalności gospodarczej.

Ulga na start a zwolnienie z ZUS

Ulga na start warunki jakie trzeba spełnić nie są wygórowane. Ulga na start ZUS zwalnia przedsiębiorcę przez okres sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia następujących składek: na ubezpieczenie społeczne, czyli emerytalne, rentowe i wypadkowe, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.

Ulga na start – jak dokonać rejestracji?

Ulga na start jest przyznana na wniosek samego zainteresowanego, a więc niezbędne jest dokonanie odpowiedniego zgłoszenia. W takim wypadku, jak zaznacza Zakład Ubezpieczeń Społecznych, należy w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności zgłosić się w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego, z kodem tytułu ubezpieczenia, który zaczyna się od cyfr 05 40. Kolejne cyfry są zależne od tego, czy dana osoba posiada prawo do świadczenia emerytalnego, renty albo ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Dokładną numerację należy sprawdzić na stronie ZUS-u. Najlepszym sposobem będzie zgłoszenie chęci uzyskania Ulgi na start już w samym formularzu CEIDG poprzez zaznaczenie w punkcie 12.2 symbolu “ZZA”.

Co z ulgą na start w przypadku zawieszenia działalności?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się z pewnością, co w sytuacji, gdy zawieszą oni na jakiś czas prowadzenie firmy i zgłoszą ten fakt w urzędzie. Jak się okazuje, w przypadku zawieszenia działalności nie tracą oni prawa do dalszego korzystania z Ulgi na start, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie ulega zatrzymaniu sześciomiesięczny bieg. W praktyce oznacza to, że jeśli dana osoba zawiesi działalność na przykład po pierwszym miesiącu prowadzenia przedsiębiorstwa, a odwiesi miesiąc później, wówczas Ulga na start będzie przysługiwać jeszcze przez cztery miesiące.

Pierwsze 6 miesięcy prowadzenia własnego biznesu, a ulga na start

Ulga na start jest świetnym sposobem na sprawdzenie swoich możliwości w biznesie bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Dzięki zwolnieniu z obowiązku opłacania niektórych składek przedsiębiorca będzie mógł pieniądze te przeznaczyć na inne cele. Pamiętajmy też, że po zakończeniu 6 miesięcy, właściciel firmy może skorzystać z preferencyjnego ZUS-u, który obowiązuje przez kolejne dwa lata prowadzenia interesów.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.