·4 min czytania

Uproszczona zaliczka na podatek dochodowy: kluczowe informacje

Uproszczona zaliczka na podatek dochodowy - co powinieneś o niej wiedzieć?

W dzisiejszym biznesie bez dobrego księgowego, a wielu sytuacjach nawet całego działu rachunkowego ani rusz. Nie oznacza to jednak, że na podatkach nie powinni znać się, w minimalnym zakresie, sami właściciele podmiotów gospodarczych. To bowiem oni, a nie biura prowadzące ich księgowość, biorą pełną odpowiedzialność za regulowanie zobowiązań podatkowych.

Przedsiębiorczy jak Polak?

Od lat w naszym kraju wzrasta liczba przedsiębiorstw. Wiele osób zakłada swoją firmę, ponieważ ma dość pracy na umowie etatowej lub cywilnoprawnej. Dla niektórych jest to spełnienie marzeń i szansa na realizację ambitnych planów. Własna działalność gospodarcza może bowiem przynieść nie tylko wyższe zarobki niż praca u kogoś, ale przede wszystkim sprawić ogromną satysfakcję. Ci którzy decydują się na takie wyzwanie muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ sukces nie przychodzi od razu. Większość, niestety, go nie doświadczy. Z danych udostępnionych między innymi przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że większość nowych firm nie przetrwa nawet dwóch lat.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Kłopoty przedsiębiorców

Głównym problemem, z którym muszą zmagać się początkujący i nie tylko przedsiębiorcy są stosunkowo wysokie koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Mowa między innymi o składkach ZUS, które co roku w magiczny sposób szybują w górę. Oczywiście, właściciele nowych działalności gospodarczych opłacają preferencyjne świadczenia, ale nawet one z czasem okazują się ciężarem nie do uniesienia. Kolejnym balastem są dość wysokie podatki, a sprawy nie ułatwia skomplikowane prawo podatkowe, które można interpretować na mnóstwo różnych sposobów i to w zależności od potrzeb. Na szczęście w tej ostatniej sprawie ustawodawca idzie czasami przedsiębiorcom na rękę. O co dokładnie chodzi?

Czym jest uproszczona zaliczka na podatek dochodowy?

Wiadomo, że każdy przedsiębiorca jest zobligowany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy. Ustawodawca dopuszcza jednak w tym obszarze wybór między standardową a uproszczoną zaliczką. Ta druga polega na tym, że przedsiębiorca dokonuje co miesiąc we właściwym urzędzie skarbowym wpłaty 1/12 zobowiązania podatkowego obliczonego na podstawie poprzednich okresów rozliczeniowych. Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy mają więc niejako ułatwić przedsiębiorcy prowadzenie biznesu. Wiedzą oni bowiem z góry, jak wysoki podatek zapłacą i mogą się na niego przygotować.

Zaliczka uproszczona a podatek dochodowy - jak ją wyliczyć?

Forma wpłaty zaliczki uproszczona jest ściśle określona przepisami. Warto przy tej okazji wyjaśnić, że jej wysokość nie ma żadnego związku z aktualnymi przychodami przedsiębiorstwa. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że podatnik nie musi na bieżąco kontrolować wysokości zaliczek, a co za tym idzie oszczędza sporo czasu. Wyliczenia można dokonać bowiem raz i to już na początku roku po podsumowaniu poprzedniego okresu. Jak dokładnie powinna być obliczana zaliczka uproszczona? Jak już wspomniano to 1/12 kwoty podatku, który wylicza się, stosując aktualną skalę podatkową, od dochodu z działalności gospodarczej. Warto pamiętać, że od wysokości zaliczki należy odjąć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, którą przedsiębiorca uiścił w danym miesiące. Co ważne, nie może ona przekroczyć 7,75% podstawy jej wymiaru.

Kto może stosować uproszczoną zaliczkę na podatek dochodowy?

Ustawa o PIT określa, że uproszczona zaliczka na podatek dochodowy jest dostępna wyłącznie dla podatników, którzy otrzymują dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, która jest określona wyżej wspomnianą ustawą. Co do formy opodatkowania, zaliczki uproszczone można stosować wówczas, gdy korzysta się ze skali podatkowej lub podatku liniowego w wysokości 19%. Prawa do uproszczonej zaliczki nie mają natomiast przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych.

Zaliczki uproszczone - kiedy wpłacić?

Przy obliczeniu wysokości zaliczki - zgodnie z ustawą o PIT - bierze się pod uwagę zeznanie złożone w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy lub w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata (jeżeli w zeznaniu za rok kolejny podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej iloraz kwoty zmniejszającej podatek określonej w art. 27 ust. 1b pkt 1 oraz najniższej stawki podatkowej określonej w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1). Dla przykładu, jeśli podatnik będzie chciał obliczyć zaliczkę jeszcze w tym roku, powinien zrobić to na podstawie zeznania rocznego złożonego w 2018 roku, czyli PIT-u za rok 2017. Jeśli jednak w tym okresie nie miał żadnego dochodu, który podlega opodatkowaniu, zaliczkę należy obliczyć na podstawie dochodu z zeznania za rok 2016. Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy uiszcza się zawsze do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a zaliczkę za grudzień należy wpłacić do 20. stycznia roku następnego.

Zaliczki uproszczone CIT?

Zaliczka uproszczona to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy zakładają, że ich przychody w nadchodzącym roku będą o wiele wyższe niż w latach ubiegłych. Dzięki temu firma zachowa w danym roku więcej środków i będzie mogła spokojnie przygotować się na obciążenia podatkowe, jakie czekają ją w kolejnym okresie. Warto dodać, że od 2019 roku podatnik nie musi zgłaszać w urzędzie skarbowym chęci uiszczania zaliczki uproszczonej. Wystarczy, że umieści taką informację w zeznaniu rocznym. Na końcu należy dodać, że opisane wyżej zasady dotyczą nie tylko osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, ale także osób prawnych, czyli spółek. Te ostatnie rozliczają się podatkiem CIT i podstawą wyliczenia zaliczki uproszczonej jest dla nich zeznanie CIT-8.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.