·7 min czytania

Wypadek w drodze do pracy – co warto wiedzieć i jak postępować?

Kobieta, która upadła na lodzie w drodze do pracy

Wypadek w drodze do pracy to sytuacja, która może spotkać każdego pracownika, a jej skutki są odczuwalne zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i dla pracodawcy. Czym taki wypadek jest w świetle obowiązujących przepisów? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy? Jak zgłosić zdarzenie do ZUS?

Najważniejsze informacje:

  • Wypadek w drodze do pracy to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które miało miejsce w trakcie pokonywania trasy do lub z pracy bez zbędnych przerw i zboczeń, które przekraczałyby granicę potrzeby.
  • Pracodawca ma obowiązek zgromadzić dokumentację, zbadać okoliczności zdarzenia i sporządzić kartę wypadku w ciągu 14 dni od zgłoszenia.
  • Pracownikowi, który brał udział w wypadku w drodze do pracy, przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy zasiłku.
  • Z tytułu wypadku w drodze do pracy odszkodowanie z ZUS nie przysługuje.

Czym jest wypadek w drodze do pracy?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy nazywamy nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną (np. czynnik mechaniczny, działanie osoby trzeciej lub warunki atmosferyczne, które spowodowały wypadek w drodze do pracy) powodujące uraz lub śmierć, które miało miejsce w drodze odbywanej bez zbędnych przerw i odstępstw od najkrótszej lub najbardziej ekonomicznej trasy. Najbardziej ekonomiczna trasa zaś to taka, która jest racjonalna pod względem czasu, kosztów, wygody dojazdu lub względów komunikacyjnych, które wpływają na sposób podróży – nie musi być najkrótsza geograficznie.

Kluczowe jest, by droga ta prowadziła bezpośrednio do miejsca pracy lub z niego i by pracownik nie oddalił się z niej z przyczyn prywatnych, które nie były uzasadnione, np. krótkie zakupy spożywcze mogą być dopuszczalne, ale już odwiedziny u znajomego – niekoniecznie. ZUS może analizować, czy ewentualne odstępstwo od trasy nie przekraczało granic potrzeby, a więc czy pracownik nie oddalił się z niej bez uzasadnienia np. w celu podjęcia innego zatrudnienia. Interpretacja "zbędnych przerw" może być złożona i zależeć od konkretnych okoliczności. W ocenie ZUS istotne jest również, czy miejsce zdarzenia znajdowało się w rozsądnej odległości od miejsca wykonywania zatrudnienia lub stałego miejsca zamieszkania pracownika.

Reanimacja kobiety, która miała wypadek w drodze do pracy

Obowiązki pracodawcy po zgłoszeniu wypadku

Pracownik, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy powinien jak najszybciej zawiadomić pracodawcę o zdarzeniu, w celu ustalenia okoliczności i przyczyn zaistnienia wypadku. Chociaż wypadek w drodze do pracy nie jest równoznaczny z wypadkiem przy pracy, to jednak pracodawca ma określone obowiązki w związku z takim zdarzeniem. Po otrzymaniu informacji od pracownika, pracodawca powinien przede wszystkim:

  • Zgłosić zdarzenie do ZUS – wymagane jest przekazanie dokumentacji, w tym zaświadczenia Z-3, oraz innych dokumentów, takich jak oświadczenia poszkodowanego czy dowody na okoliczności wypadku.
  • Udokumentować okoliczności wypadku – nawet jeśli wypadek nie jest jeszcze uznawany za wypadek przy pracy, pracodawca powinien zebrać wszystkie dostępne informacje na temat zdarzenia. Należy zwrócić uwagę na szczegóły takie jak trasa do pracy, czas wypadku, czy też świadkowie i dowody - np. bilety komunikacji miejskiej, zapis GPS.
  • Przeprowadzić odpowiednie postępowanie – jest to kluczowa procedura, która pozwala na ustalenie, czy wypadek spełnia wszystkie przesłanki do uznania go za wypadek w drodze do pracy.

Choć nie jest wymagane powołanie zespołu powypadkowego, pracodawca powinien rzetelnie udokumentować okoliczności zdarzenia i sporządzić kartę wypadku.

W przypadku, gdy wypadek spełnia przesłanki do uznania go za wypadek w drodze do pracy, pracodawca przekazuje kartę wypadku do ZUS, który decyduje o przyznaniu świadczeń.

Zasady prowadzenia postępowania po wypadku określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej, które reguluje tryb uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy.

Wypadek w drodze do pracy - procedura postępowania

Po zgłoszeniu wypadku, pracodawca powinien przeprowadzić postępowanie, które ma na celu dokładne i szczegółowe ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku (często we współpracy z podmiotami badającymi okoliczności takich zdarzeń) oraz ustalenie, czy zdarzenie miało miejsce w drodze do lub z pracy. W ramach tego postępowania pracodawca:

  1. Zbiera szczegóły zdarzenia – rozmowa z poszkodowanym oraz świadkami, w tym osobami udzielającymi poszkodowanemu pierwszej pomocy, zbieranie wszelkich dowodów, takich jak fotografie, nagrania z kamer monitoringu, bilety czy zapisy GPS, które mogą potwierdzić przebieg zdarzenia i trasę.

  2. Sporządza kartę wypadku – karta wypadku to dokument, który powinien zawierać szczegółowy opis wypadku i informacje na temat okoliczności i przyczyn wypadku; pracodawca jest zobowiązany sporządzić ją w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku zgodnie z wzorem karty wypadku. Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania protokołu powypadkowego.

  3. Ustala, czy wypadek spełnia definicję wypadku w drodze do pracy – pracodawca musi ocenić, czy zdarzenie rzeczywiście miało miejsce w czasie drogi do lub z pracy, bez nieuzasadnionych przerw, i czy pracownik nie zboczył z trasy z powodów prywatnych.

Choć nie jest wymagane powołanie zespołu powypadkowego, pracodawca powinien rzetelnie udokumentować okoliczności zdarzenia i sporządzić kartę wypadku.

Zasady prowadzenia postępowania po wypadku określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Świadczenia przysługują pracownikowi po wypadku w drodze do pracy

Jeżeli ZUS uzna wypadek za wypadek w drodze do pracy, to pracownikowi przysługuje prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, a więc zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy zasiłku chorobowego finansowanych z funduszu ubezpieczeń społecznych. Warto pamiętać, że ZUS może odmówić uznania zdarzenia za wypadek, jeśli uzna np. że pracownik zboczył z trasy, dlatego tak ważne jest rzetelne ustalenie okoliczności i przyczyn zdarzenia.

Należy jednak pamiętać, że wypadek w drodze do pracy nie uprawnia do jednorazowego odszkodowania z ZUS, co ma miejsce w przypadku wypadków przy pracy.

W przypadku długotrwałej niezdolności do pracy pracownik może ubiegać się także o zasiłek rehabilitacyjny. Pracownik, który posiada tytuł ubezpieczenia rentowego, może ubiegać się o rentę w przypadku niezdolności do pracy.

Różnice w wypłacaniu świadczeń z ZUS w przypadku wypadku przy pracy i wypadku w drodze do i z pracy

Główna różnica między świadczeniami ZUS dla wypadku przy pracy a wypadku w drodze do/z pracy polega na tym, że wypadek przy pracy uprawnia do odszkodowania z ZUS, czego nie ma w sytuacji, gdy wypadek miał miejsce w drodze do pracy. W obu przypadkach przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale świadczenia takie jak świadczenie rehabilitacyjne czy świadczenia z tytułu ubezpieczenia rentowego są przyznawane na różnych zasadach. Wypadek przy pracy daje uprawnienia do świadczeń na szczególnych zasadach, a wypadek w drodze do/z pracy na zasadach ogólnych.

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Najczęstsze problemy i błędy po stronie pracodawców

Wielu pracodawców popełnia błędy, które mogą skutkować problemami z ZUS lub z pracownikami. Do najczęstszych należy:

  • Nieprawidłowe lub opóźnione zgłoszenie wypadku – Zakład Ubezpieczeń Społecznych może odmówić świadczeń, jeśli pracodawca nie dostarczy dokumentacji w odpowiednim czasie.

  • Brak szczegółowej dokumentacji – niedokładne zebranie dowodów lub świadków może spowodować odrzucenie wniosku o świadczenia.

  • Brak przeprowadzenia formalnego postępowania – niezbędne jest, by pracodawca przeprowadził dokładną analizę okoliczności, w jakich wypadek nastąpił, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień i problemów z ZUS.

Podsumowanie

Wypadek w drodze do pracy to nagłe zdarzenie, które wymaga od pracodawcy znajomości procedur oraz obowiązków wynikających z przepisów prawa. W sprawie szczegółowych zasad postępowania warto korzystać z oficjalnych wytycznych ZUS i przepisów prawa pracy. Zdarzenia tego typu najczęściej dotyczą osób będących pracownikami, które codziennie pokonują trasę z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Ważne jest również ustalenie, czy ewentualne odstępstwo od trasy było życiowo uzasadnione, co może mieć wpływ na kwalifikację zdarzenia jako wypadku w drodze do lub z pracy.

Wypadek w drodze z pracy wiąże się z określonymi obowiązkami – zarówno w zakresie dokumentacji, jak i postępowania powypadkowego. Rzetelne podejście do sprawy, prawidłowe zgłoszenie sytuacji oraz zbadanie przyczyn wypadku pozwoli pracodawcy uniknąć problemów prawnych i pomóc pracownikowi w uzyskaniu należnych świadczeń.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Samochód służbowy – do jakich celów można go używać?

Osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych muszą się przemieszczać mogą liczyć na samochód służbowy.

Samochód służbowy – do jakich celów można go używać?

Zwrot kosztów dojazdu do pracy: kiedy jest możliwy?

Rynek pracy i sposób zarobkowania zmienia się na naszych oczach. Wielu pracowników wykonuje dziś swoje obowiązki służbowe daleko od miejsca zamieszkania.

Zwrot kosztów dojazdu do pracy – kiedy pracownik może się o niego ubiegać?

Jakie zmiany w BHP pracodawca musi wdrożyć w 2025 roku?

Jakie zmiany w BHP czekają pracodawców w 2025 roku? Sprawdź nowe obowiązki i dostosuj firmę do przepisów! ✅ Kliknij i bądź na bieżąco!

nowe wymogi BHP od 2025 roku
Oceń ten artykuł

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.