·5 min czytania

Blue Collar – kim są pracownicy fizyczni i produkcji i jak o nich dbać

Blue Collar – kim są pracownicy fizyczni i produkcji i jak o nich dbać?

Niebieskie kołnierzyki w Polsce – kto zalicza się do tej grupy społecznej?

Niebieskie kołnierzyki to inaczej pracownicy fizyczni. Jest to grupa zawodowa, która może pracować w takich miejscach jak na przykład hale magazynowe, fabryki, transport. Nazwa pochodzi z języka angielskiego od Blue Collar i jest to pracownik fizyczny po angielsku. Jest to dokładnie przeciwieństwo tak zwanych białych kołnierzyków, czyli pracowników umysłowych, pracujących w biurach i administracji. W Europie niebieskie kołnierzyki to raczej klasa robotnicza. Do kogo jeszcze odnosi się ten termin? Do pracowników z takich branż jak budownictwo, transport, górnictwo, elektryka, operatorów maszyn, rzemieślnictwo. Typowy Blue Collar to pracownik produkcji. Są to wszelkie branże związane z pracą fizyczną, które stoją w opozycji do pracowników biurowych. A zatem wymieniamy tutaj również stolarzy, hydraulików, mechaników, wszystkie te osoby, gdzie trudno jest zastąpić je kimś innym, ze względu na długie szkolenie i praktykę w zawodzie. Jaka jest definicja pracownika fizycznego i jaki jest kod zawodu pracownika fizycznego? To osoba, która wykonuje pracę fizyczną, pracownik wykwalifikowany lub nie, natomiast kod zawodu to 93.

Czy ta grupa wyróżnia się czymś specjalnym? Zazwyczaj taka grupa ma dobrą organizację i jest dobrze widoczna w przestrzeni publicznej. Co więcej, pracownicy wykazują tendencję do zrzeszania się. Często można zauważyć bardzo sprawne działanie grupowe i chęć do podejmowania decyzji dla dobra grupy. Członkowie postrzegają się jako część całości, co bardzo dobrze wpływa na całość. Dodatkowo, praca w szczególnych warunkach, powoduje, że pracownicy fizyczny zyskują szczegóły respekt.

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni – gatunek na wymarciu?

Nie da się ukryć, że specyfika rynku powoduje, że pracownicy typu Blue Collar są obecnie niezwykle cenni. Wykwalifikowany pracownik fizyczny jest naprawdę ważny dla pracodawców i jest to najlepszą oznaką tego, jak zmienia się rynek pracy. Nie tylko pracownicy umysłowi są bardzo ważni, bo niebieskie kołnierzyki zyskują sobie taki sam prestiż. Wynika to z tego, że pracownik fizyczny musi mieć konkretne wyuczone umiejętności, a sam dyplom nie jest tutaj wyznacznikiem tego, co się potrafi. Praca fizyczna zaczęła mieć ogromne znaczenie, bo jest potrzebna wszędzie i to właśnie zawody typu kurier czy kierowca, były i będą zawsze potrzebne. Szczególnie można to było zauważyć gdy system się chwieje, jak na przykład w okresie pandemii.

Obecnie znalezienie pracownika fizycznego z konkretnym zawodem w ręku, nie jest łatwe. Po pierwsze, kiedyś wybierana ścieżka edukacji była nieco inna, a mianowicie to licea cieszyły się największą popularnością. Technika nie były tak popularne, w związku z czym tego typu specjalistów było mniej. Co więcej, mocna fala wyjazdów do pracy za granicami naszego kraju, spowodowała zmniejszenie liczby fachowców z konkretnym zawodem w ręku. Podążając za lepszymi warunkami pracy, znacznie zmniejszyli pulę niebieskich kołnierzyków na rynku polskim.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jak dbać o pracowników fizycznych?

Zasadniczo, należy ich traktować dokładnie tak, jak inne grupy zawodowe, na których nam zależy jako pracodawcy. Z uwagi na to, jak trudno znaleźć takiego pracownika i to w dodatku dobrego oraz chętnego do pracy, jeśli już się to uda, należy stworzyć warunki pracy sprzyjające stabilnemu zatrudnieniu. Zadaniem pracodawcy będzie tutaj zatrzymanie takiego pracownika fizycznego jak najdłużej. Jeśli oferuje się konkurencyjne wynagrodzenie, dobre benefity dla pracownika i choćby mniej restrykcyjną rejestrację czasu pracy, pracownik może poczuć się bezpiecznie i pewnie w takim miejscu pracy. Dodatki kwartalne, premie za osiągnięcia czy elastyczność w podejściu do młodych rodziców, mogą tutaj zadecydować o tym, czy pracownik przyjmie daną ofertę pracy. Pierwszy krok, to zatrudnienie pracownika fizycznego, a drugi równie trudny, to utrzymanie go.  

Co jest bardzo ważne, to pracodawca powinien bardzo przestrzegać obowiązków wobec pracownika. Ma to znaczenie w przypadku każdej grupy zawodowej, ale jak chodzi o Blue Collar, to muszą oni być szczególnie doceniani. Jako grupa bardzo poszukiwana na rynku, trzeba ich docenić i zaoferować im specjalne warunki. Podstawowe warunki pracy takie jak na przykład normy dźwigania, to coś, czego należy wyjątkowo przestrzegać i dać odczuć pracownikowi, jak bardzo ceni się jego pracę fizyczną. Przyjęło się, że to pracownicy umysłowi otrzymują wszelkiego rodzaju benefity, a niesłusznie, bo pracownik fizyczny wykonuje pracę tak samo ważną, w związku z tym, powinien otrzymywać podobne dodatki jak ten pierwszy. Zmiana myślenia o Blue Collar i wyjście ze stereotypowego myślenia, może naprawdę dużo zmienić. 

Skąd pozyskać pracowników do produkcji?

Przede wszystkim, można opierać się na systemie poleceń, czyli na tym, czy ktoś poleca danego pracownika fizycznego do pracy. Na ogół w tej branży taki system sprawdza się dobrze i pytając w danym środowisku o kogoś poleconego, na ogół można osiągnąć dobry efekt. Oczywiście tradycyjne metody rekrutacji jak social media czy portale z ogłoszeniami o pracę to sprawdzona ścieżka do znalezienia pracowników. Sensownym pomysłem wydaje się nawiązanie współpracy z technikami i politechnikami, aby móc zaproponować studentowi czy technikowi możliwość zdobycia praktyki, zanim wejdzie na rynek pracy. Taki pracownik niewykwalifikowany może okazać się bardzo cenny. Jeśli dostanie odpowiednie przeszkolenie od firmy, może w niej zostać na długo. Może, ale nie musi, bo pracodawcy obawiają się również tego, że po wyszkoleniu, taki pracownik poszuka innego miejsca pracy. Rozwiązaniem wydaje się tutaj docenienie takich osób i zaoferowanie im dobrych warunków płacowych i benefitów.

A co z pracownikami wykwalifikowanymi? Tu pojawia się kolejny problem, bo ci najlepsi na ogół już wyjechali z kraju lub oczekują naprawdę dużego wynagrodzenia. Oczywiście, alternatywa to zatrudnienie pracowników produkcyjnych z zagranicy. Trzeba również pamiętać, że metody rekrutacji, które sprawdzają się w mieście, nie zawsze będą tak dobre jak w mniejszych miejscowościach. Być może rekruterzy powinny wtedy porzucić tradycyjne metody i dosłownie wyjść do pracownika. A zatem pojawić się w miejscach, gdzie spotyka się lokalna społeczność. Reklama w gazecie miejskiej czy gminnej, a nawet plakaty czy ulotki mogą naprawdę pomóc, bo to są właśnie źródła szukania pracy w małych miejscowościach. Do problemu trzeba podejść niestandardowo i zastanowić się, w jakim środowisku szukać pracowników fizycznychZatrudnianie pracowników to wyzwanie i każdy odpowiedzialny pracodawca, powinien zdawać sobie z tego sprawę i podejść do tematu nieszablonowo. Jeśli nawet pracownik odchodzi, to trzeba proces odejścia pracownika przeprowadzić wzorowo, tak aby utrzymać wizerunek uczciwego pracodawcy. 

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.