·5 min czytania

Bullet journal – na czym polega ten sposób planowania?

Bullet journal – na czym polega ten sposób planowania?

Bullet journal – co to jest?

Najlepszym przyjacielem zabieganego człowieka, nie tylko pracownika, ale i studenta, jest dobry kalendarz. Im więcej obowiązków, tym trudniej jest pamiętać o wszystkim – godzinach spotkań, ostatecznych terminach wysłania prac i sprawach osobistych. Nie u każdego sprawdzają się ogólne rozpiski, które znaleźć można w zwyczajnych kalendarzach dostępnych w pierwszym lepszym kiosku. Z pomocą wtedy może przyjść stosunkowo nowa metoda, czyli własnoręcznie przygotowany bullet journal. 

Co to jest bullet journal? Jest to spersonalizowany zeszyt, który stał się modnym sposobem na organizowanie sobie czasu już kilka lat temu. Sprawdza się w szkole, na studiach, jak i w życiu zawodowym, które trzeba pogodzić z życiem rodzinnym. Musi być przejrzysty, mieć miejsce na notatki i pilne zadania do wykonania.  Zeszyt do bullet journal, często w skrócie nazywany BuJo – najczęściej wykonany jest z dobrej jakości papieru, którego kartki pokryte są małymi kropkami, których nie znajdziemy w tradycyjnych kalendarzach czy notesach. Ułatwiają one rysowanie tabel oraz pisanie, dzięki czemu można szybko i sprawnie, a jednocześnie estetycznie, przygotować bullet journal na następny miesiąc.

Obecnie w księgarniach i sklepach papierniczych zakupić można pusty zeszyt, który sami wykonamy od A do Z, lub taki, który należy jedynie wypełnić spotkaniami, informacjami o dokumentach do wysłania, datami uroczystości, czy deadline'ami. Obie opcje sprawdzą się w lepszej organizacji czasu pracy. Pusty zeszyt będzie najlepszy dla tych, którym zależy, by w ich bullet journalu znalazło się tylko to, czego potrzebują. Już częściowo przygotowane BuJo będzie natomiast lepsze dla tych, którzy nie mają zdolności artystycznych lub po prostu nie mają czasu na samodzielne rysowanie tabel z rozkładem miesięcy, tygodni czy dni.

Bullet journal – na czym to polega?

Niezależnie od tego, na jaki zeszyt się zdecydujemy, warto postawić na wysokiej jakości papier. Dzięki niemu nic nie będzie przebijać na drugą stronę. To bardzo ważne, gdyż bullet journal jest po to, by zaznaczać w nim wykonane zadania zakreślaczami czy flamastrami. Niektórzy pokrywają nawet pierwsze strony akwarelami. Papier musi więc to wszystko wytrzymać bez narażania na uszkodzenie kolejnych stron.

Mamy już zeszyt – co dalej? Jak prowadzić bullet journal? Przed rozpoczęciem nanoszenia jakichkolwiek notatek, warto dokładnie zapisać sobie na kartce to, czego oczekujemy od swojego idealnego kalendarza. Jeśli studiujemy, warto zostawić miejsce na plan zajęć, rozpiskę przedmiotów w danym semestrze wraz z metodą zaliczenia. Posiadanie takich informacji w jednym miejscu przyda się przed sesją. Jeśli natomiast pracujemy, niezbędne będą rozpiski dzienne z ogólnym planem dnia oraz miejscem na odhaczanie zadań do zrobienia, by móc efektywnie zorganizować sobie dzień pracy. Poza tym pomocna będzie rozpiska miesięczna/roczna wraz z zaznaczeniem czasu na skończenie długoterminowych zadań. Jednak zaletą bullet journalu jest przede wszystkim to, że pozwala on kontrolować nie tylko pracę czy naukę, ale i inne istotne aspekty życia. Jeśli chodzi o pomysły dotyczące wykorzystania zwykłego zeszytu do stworzenia bullet journalu, są naprawdę kreatywne. W Internecie znajdziemy inspiracje na rozpiski, które pomagają pilnować istotnych kwestii, takich jak: treningi, picie wody, liczenie kalorii, czytanie książek, a nawet średnią liczbę godzin snu i pracy.

Jak najlepiej dostosować bullet journal pod siebie?

Gdy już dokładnie wiemy, czego oczekujemy od naszego bullet journala, czas przystąpić do rozrysowywania tabel, tabelek, schematów i diagramów. Możemy zainspirować się pomysłami innych, które znajdziemy w sieci lub stworzyć coś własnego, co będzie nas dodatkowo motywować. Im bardziej nasze BuJo będzie się nam podobać, tym lepiej. Istnieje większa szansa, że będziemy do niego regularnie zaglądać, budować zdrowe nawyki oraz kontrolować swoje zadania w pracy. Oczywiście dodatkowo możemy się wesprzeć aplikacjami do zarządzania czasem, które pomogą nam, gdy zapomnimy wziąć swojego kalendarza z domu. O smartfonie dziś tak łatwo się nie zapomina.

Kiedy najlepiej zacząć swoje BuJo? Najlepszym momentem, by zacząć prowadzić swój spersonalizowany kalendarz jest oczywiście początek kalendarzowego roku, szkolnego lub akademickiego. Tak naprawdę można jednak zacząć w dowolnym dniu czy miesiącu – właśnie w tym tkwi piękno i funkcjonalność tego rozwiązania. Tradycyjne kalendarze zawsze zaczynają się pierwszego stycznia i zmuszają nas do czekania z wprowadzaniem pozytywnych zmian w swoim życiu.

Niezależnie od tego, kiedy zaczynamy swój bullet journal, warto – zaraz po stworzeniu strony tytułowej z imieniem i nazwiskiem – stworzyć rozpiskę roczną, taką, którą znaleźć można w zwykłym kalendarzu. Potem czas na zaplanowanie kwartałów, co jest przydatne zwłaszcza w pracy, oraz miesięcy. Przygotowując rozpiski, należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby i tryb naszej pracy. Czy codziennie mamy nowe zadania? A może pracujemy nad trwającymi miesiące projektami? Odpowiedź na te pytania pozwoli nam przenieść swój grafik – zwłaszcza jeśli firma używa niezbyt przejrzystego Excela do planowania grafiku – i ustalić, jakie rozpiski umieścić w swoich bullet journalach.

Najlepsze pomysły na wykorzystanie bullet journal

Bullet journal to nie tylko sposób na efektywne planowanie czasu pracy i nauki. Pomysły na bullet journal są tak liczne, że z łatwością można znaleźć te idealne dla nas, które ułatwią nam życie. BuJo używa się bardzo często do planowania wydatków finansowych. Odpowiednie trackery ułatwią nam skrupulatne zapisywanie oszczędzonych w danym miesiącu kwot. Planowanie oszczędności właśnie w taki sposób pomaga faktycznie pilnować, by co miesiąc kwoty na wymarzony cel były odkładane.

Inny sposób na wykorzystanie bullet journalu to planowanie posiłków i utrzymywanie zdrowej diety. W BuJo możemy tworzyć listy zakupów i z wyprzedzeniem rozpisywać listę posiłków na dany tydzień. To natomiast pomaga jeść faktycznie to, co sobie zaplanowaliśmy. Dodatkowo planowanie posiłków zmniejsza częstotliwość robienia zakupów i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Dzięki bullet journal można również wyznaczyć czas na treningi oraz ich częstotliwość. Osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów, mogą poświęcić stronę na wykonanie trackera BMI i zaznaczanie osiąganie celów. A to tylko kilka pomysłów na to, co zrobić ze swoim bullet journalem.

Niezależnie od tego, jakie rozpiski znajdą się w naszym BuJo, na pewno wpłyną one pozytywnie na naszą produktywność oraz liczbę wykonanych działań. Oczywiście warto pamiętać, że nie każdy odnajdzie się w takim skrupulatnym planowaniu. To idealne rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy potrzebują przejrzystego, uporządkowanego i dokładnego planu, by rozpocząć działania.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.