·5 min czytania

Emerytura dla stulatka, czyli świadczenie honorowe z ZUS dla seniora

Emerytura dla stulatka, czyli świadczenie honorowe z ZUS dla seniora, który ukończył 100 lat

Osoby, które dożywają sędziwego wieku, mogą osiągnąć dodatkowe korzyści finansowe. Emeryci lub renciści, którzy mogą poszczycić się 100-letnim życiem, mogą liczyć na uzyskiwanie dodatkowych pieniędzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznego. Tym osobom przysługuje dodatek honorowy do emerytury. Nie posiada on jednorazowego charakteru. Przysługuje on nieustannie od miesiąca, w którym przypadają setne urodziny aż do końca życia. W konsekwencji każdego miesiąca mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk sporej gotówki. Przedstawiamy, czym jest świadczenie honorowe z ZUS dla stulatka, a także od kiedy on zaczyna przysługiwać. Dodatkowo wskazujemy, w jakiej wysokości on przysługuje, a także, w jaki sposób można go wypłacić.

Świadczenie honorowe z ZUS dla stulatka – co to jest?

Szczęśliwi stulatkowie poza sędziwym wiekiem, mogą również skorzystać ze specjalnego świadczenia honorowego, które wypłacane jest co miesiąc. Wartość świadczenia honorowego nie ma stałej wysokości, zależna jest od kwoty bazowej, która przypisana jest do danego roku, kiedy dana osoba kończy 100 lat. Co ciekawe, każdego roku przybywa osób, które pobierają świadczenie honorowe z ZUS.

Świadczenie honorowe dla stulatka wynosi 100% przeciętnego wynagrodzenia, które pomniejszeniu o składki na ubezpieczenie społeczne. Wartość tego świadczenia jest ustalana pomiędzy marcem a lutym. Stulatkowie, do końca lutego 2023 roku, otrzymają 4944,79 zł netto. Na wartość świadczenia nie posiadają wpływu czynniki i okoliczności związane z prowadzonym gospodarstwem domowym. Nie jest uwzględniania sytuacja rodzinna i majątkowa, zatem przysługuje dla każdego stulatka bez względu na wysokość osiąganej emerytury. Bez znaczenia jest także kwestia pobierania dodatku pielęgnacyjnego, który przyznawany jest po ukończeniu 75. roku życia.

Należy wspomnieć, że dodatek do emerytury dla stulatka przyznawany jest równolegle do pobieranej emerytury. Nie zachodzi konieczność dodatkowego wnioskowania o jego wypłatę. Co więcej, pierwszy dodatek dla stulatka wypłacany jest razem z emeryturą lub rentą. Pierwszy, powiększony przelew ma miejsce w miesiącu, kiedy dana osoba kończy sto lat.

Emerytura dla stulatka – kiedy przysługuje?

Emerytura dla stulatka przysługuje osobom, które posiadają obywatelstwo polskie i ukończyły 100 lat życia. Emerytura dla stulatka jest przyznawana przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jest on każdorazowo równowartością aktualnej kwoty bazowej. Przyznawany jest on automatycznie, nie jest konieczne składanie stosowanych wniosków.

Należy wspomnieć, że emeryt lub rencista nie jest zobligowany do dodatkowego wnioskowania o należny dodatek. Jednak dotyczy to wyłącznie osób, które posiadają ustalone prawo do emerytury lub renty. Z kolei osoby, które nie posiadają stażu pracy umożliwiającego uzyskanie emerytury lub renty nie otrzymają tego świadczenia z urzędu. W ich przypadku konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Ewentualnie warto ponownie przeanalizować sytuację tych osób, czy jednak przysługuje im chociażby najniższa emerytura, jeżeli w ciągu swojego życia przepracowali kilka lat. Dodatkowo do wniosku wymagane jest dołączenie dokumentu, który potwierdzi datę urodzenia. Przykładowo, może to być akt urodzenia.

Jednorazowy dodatek dla 100-latka – ile wynosi?

W wieku stu lat raczej obywatele posiadają marne szanse na podjęcie dodatkowego zatrudnienia dla emeryta lub rencisty. Możliwości zarobkowania są mocno ograniczone ze względu na stan zdrowia. Stąd też dodatek dla 100-latka jest rewelacyjnym rozwiązaniem, który pozwala na zrekompensowanie wysokich kosztów życia i utrzymania. Dodatkowe pieniądze pozwalają na godne życie. Emerytury dla stulatków do końca lutego 2023 roku wynoszą 4944,79 zł brutto, czyli wartość netto oscyluje na poziomie 3700 zł. Dla porównania, średnia emerytura wypłacana z ZUS jest dwa razy niższa, zatem jest bardzo hojny dodatek dla stulatka, jednak niestety przysługuje on tylko nielicznym, niemalże zasłużonym.

Comiesięczny, jednorazowy dodatek dla 100-latka wzrasta z każdym rokiem. Obecnie różnica przekracza ponad 400 zł w skali miesiąca w porównaniu do ubiegłego roku. Na przestrzeni lat tak kształtowały się wartości brutto dodatku dla stulatka:

  • od marca 2022 roku - 4944,79 zł
  • od marca 2021 roku do lutego 2022 roku - 4512,41 zł
  • od marca 2020 roku do lutego 2021 roku - 4294,67 zł
  • od marca 2019 roku do lutego 2020 roku - 4003,88 zł
  • od marca 2018 roku do lutego 2019 roku - 3731,13 zł

W konsekwencji można dostrzec, że wartość obowiązująca od marca 2022 roku jest jednocześnie rekordowa, ale także warto dostrzec, że jest to także rekordowa podwyżka. Do tej pory ta kwota nigdy nie wzrosła o wartość przekraczającą 400 zł. Zatem, gra jest warta świeczki i warto rozpocząć wzmożone dbanie o swój stan zdrowia, aby móc później skorzystać z dodatku honorowego. Dodatkowo, także przedsiębiorcy powinni poszukiwać rozwiązań, które skutecznie zmniejszą liczbę obowiązków i umożliwią uzyskanie dodatkowego czasu, gotowe narzędzia, np. grafiki pracy, jednocześnie minimalizują ryzyko popełnionego błędu, który mógłby naruszać obowiązujące przepisy prawa. Ewentualnie można rozpocząć zainteresowanie tym tematem i samodzielnie przeliczyć możliwą emeryturę do uzyskania. Wcześnie podjęte działania mogą realnie wpłynąć na wartość uzyskiwanych świadczeń, choć młode osoby lekceważą tę kwestię, to jednak w późniejszym czasie mają wrażenie bezpowrotnie straconej szansy, a niektórych rzeczy nie można już naprawić lub skorygować.

Dodatek dla stulatka – gdzie można wypłacić?

Świadczenie honorowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli tzw. dodatek dla stulatka, jest wypłacany jednocześnie ze świadczeniami emerytalnymi lub rentowymi. Stąd też kwestia sposobu wypłaty tego honorowego świadczenia jest uzależniona od złożonej dyspozycji dotyczącej renty lub emerytury. W konsekwencji można zdecydować na przelanie tej kwoty na wskazane konto, przekaz pocztowy lub do odebrania w placówce pocztowej. Możliwości jest sporo, jednak należy uwzględnić możliwości ruchowe stulatka. W wielu przypadkach korzystają z pomocy zaufanych osób, które na mocy upoważnienia podejmują środki z konta bankowego. Alternatywnie można te środki zadysponować, aby były przynoszone przez listonosza pod wskazany adres.

Emerytury dla stulatków wyglądają o wiele lepiej po uwzględnieniu świadczenia honorowego. Ta kwota dla wielu osób stanowi nawet dwukrotność wcześniej uzyskiwanej renty lub emerytury. Jest to spory zastrzyk gotówki, jednak ze względu na małą liczbę 100-latków, korzystają z niego wyłącznie nieliczni, jednak są to pieniądze, które im się należą i powinni je w pełni wydatkować zgodnie ze swoimi potrzebami, które w drugim stuleciu życia są niewątpliwie większe.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.