·5 min czytania

Ile dni wolnych od pracy będziemy mieć w 2023 roku?

Ile dni wolnych od pracy będziemy mieć w 2023 roku?

Ile dni wolnych od pracy będziemy mieć w 2023 roku?

Pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę zgodnie z artykułem 152. Kodeksu Pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop ten może być przeznaczony na dowolny, wybrany przez pracownika cel, ze wskazaniem na faktyczny odpoczynek od pracy. Zgodnie z prawem wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni, w zależności od liczby przepracowanych lat. Wykorzystanie urlopu powinno odbyć się zgodnie z planem urlopowym, z wyłączeniem 4 dni, które mogą zostać udzielone na wyraźne żądanie pracownika. Na szczęście nie tylko dni urlopowe są dniami wolnymi od pracy. Rok kalendarzowy jest pełen świąt, które zapewniają pracownikom brak konieczności wykonywania obowiązków służbowych. Niektóre z nich przypadają w piątki lub poniedziałki, co skutkuje samoistnym przedłużeniem weekendu. Inne zaś mają miejsce w środku tygodnia, a to daje wiele możliwości do zaplanowania dłuższego wolnego przy jednoczesnym odebraniu tylko kilku dni z wymiaru ustawowego urlopu wypoczynkowego. Należy wziąć także pod uwagę święta, które przypadają na soboty i niedziele. Ich rozliczenie jest specyficzne i wymaga znajomości podstawowych zasad prawa pracy. Jak rozkładają się dni wolne w 2023 roku?

W jakich dniach pojawią się w kalendarzu święta ruchome?

Święta podzielić można na te o stałych datach, a także te, które nie są powiązanie z konkretnym dniem miesiąca. Są to tzw. święta ruchome, które powiązane są bezpośrednio z Kościołem katolickim. Niektóre z nich to dni wolne od pracy, inne - takiego przywileju nam nie dają. Do świąt ruchomych należą przede wszystkim:

  • Środa Popielcowa,
  • Niedziela Palmowa,
  • Triduum Paschalne (Wielki Czwartek, Piątek i Sobota),
  • Wielkanoc,
  • Poniedziałek Wielkanocny,
  • Zielone Świątki,
  • Wniebowstąpienie,
  • Boże Ciało.

Każdego roku dni te obchodzone są z inną datą - różnią się dniem miesiąca, a niekiedy nawet samym miesiącem. Jednakże należy mieć na uwadze, że nie wszystkie te święta to dni ustawowo wolne od pracy. Z całą pewnością Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny to dni, w których nie mamy obowiązku świadczenia pracy. Zatem wiosną można liczyć na przedłużenie weekendu do trzech dni. Przed nimi jest jeszcze całe Triduum Paschalne, a największe zainteresowanie wśród pracowników budzi ważny z punktu widzenia katolików Wielki Piątek. Dzień wolny od pracy niestety wówczas nie przysługuje - nie widnieje on w katalogu świąt ustawowo wolnych. Zatem osoby, które planują świąteczne wyjazdy lub po prostu przedłużenie sobie wolnego, są zmuszone poprosić na ten dzień o urlop wypoczynkowy. W 2023 roku Wielki Piątek przypada na 7 kwietnia.

Kolejnym istotnym z punktu widzenia pracownika dniem jest Boże Ciało. To święto jest ruchome tylko w połowicznym znaczeniu tego słowa. Boże Ciało zawsze przypada w konkretnym dniu tygodnia - w czwartek. Jednakże co roku przypada on na inny numer dnia w ciągu roku. W 2023 roku Boże Ciało odbędzie się 8 czerwca. Według polskiego prawa pracy jest to dzień wolny od pracy, zatem pracownicy mają prawo do 4-dniowego tygodnia pełnienia obowiązków.

Święta ruchome są bardzo ważne dla pracowników, którzy na początku nowego roku kalendarzowego muszą złożyć plan urlopowy swoim przełożonym. Najłatwiej jest kierować się grafikiem pracy. Znajomość dat ruchomych świąt zapewnia zoptymalizowanie swojego czasu pracy na przyszły rok i odpowiednie jego zarejestrowanie. W ten sposób pracodawca i pracownik mają pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

W które święta trzeba iść do pracy?

Jak wcześniej wspomniano, nie wszystkie święta ruchome są dla pracowników czasem wolnym. Podobnie jest ze świętami, których daty pokrywają się każdego roku i są świętami stałymi. Część z nich przypada w niedzielę, jednakże według Kodeksu pracy niedziela jest traktowana jako święto, zatem pokrywające się z nią inne święta w pewnym sensie "przepadają" pracownikowi, co oznacza, że nie przysługuje mu dodatkowy dzień wolny. Przykładem są Zielone Świątki. Dzień wolny od pracy wówczas przysługuje, natomiast przypada on w niedzielę, zatem osoby pracujące w trybie poniedziałek-piątek i tak nie przychodzą wtedy do pracy. Istotne jest to natomiast z punktu widzenia pracowników, których tydzień pracy trwa od poniedziałku do niedzieli - wówczas grafik pracownika powinien wskazywać niedzielę jako dzień wolny.

Pełnym niejasności może okazać się jesienny miesiąc listopad. Już na samym początku, 1 listopada, pojawia się dzień Wszystkich Świętych. Jak wskazuje kalendarz dni wolnych od pracy 2023 oraz ustawowy katalog świąt wolnych od pracy, w ten dzień pracodawcy są zobligowani do udzielenia pracownikom dnia wolnego. Jeśli 1 listopada przypada na niedzielę, pracownicy nie mają przyjemności cieszenia się z dodatkowego święta. Jeśli natomiast Wszystkich Świętych odbywa się w sobotę, to pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi jeden dzień wolny w ciągu roku z puli dni pracujących właśnie za za święto przypadające w sobotę. Następnie wątpliwości sprawiać może Dzień Zaduszny. Wolny od pracy niestety nie jest, co obliguje pracowników do wykonywania czynności pracowniczych.

Często pojawiającym się pytaniem jest czy Wigilia jest dniem wolnym od pracy? Zasadniczo jest to dzień pracujący, zatem kolacja wigilijna musi zostać dostosowana do trwania czasu pracy pracownika. Najczęściej jednak, jeśli np. 25 grudnia przypada na sobotę, pracodawca oddaje dzień wolny właśnie w Wigilię. Wtedy można cieszyć się dłuższym urlopem świątecznym w gronie najbliższych.

czy Sylwester jest dniem wolnym od pracy? Na to pytanie można odpowiedzieć w ten sam sposób, co w przypadku Wigilii. W ten dzień pracownik ma obowiązek pojawić się w firmie.

W których dniach warto zaplanować urlop na 2023 rok?

Aby cieszyć się dłuższym urlopem z wykorzystaniem świąt, warto sprawdzić, co mówi ustawa o dniach wolnych od pracy i jak układają się poszczególne daty w kalendarzu na przyszły rok. Początek roku, czyli Nowy Rok, przypada w niedzielę, zatem trudno będzie wykorzystać ten dzień do zrobienia sobie dłuższego zimowego urlopu. Najbliższą okazją mogą być Święta Wielkanoce 2023. Dni wolne od pracy można przedłużyć, wykorzystując urlop wypoczynkowy na okres od poniedziałku 3 kwietnia do piątku 7 kwietnia. Kolejne 3 dni, włącznie z Poniedziałkiem to czas ustawowo wolny.

Doskonale spożytkowany urlop może mieć miejsce w maju. Święto Pracy - naturalnie wolne od pracy - przypada w poniedziałek, a święto Konstytucji - w środę. Wykorzystując jeden dzień urlopu we wtorek można zorganizować sobie 5-dniowy odpoczynek od pracy. Kolejną okazją na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego będzie 9 czerwca (piątek), po Bożym Ciele. Warto także zaplanować sobie wolne na 14 sierpnia przypadający na poniedziałek, aby jeszcze we wtorek (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) nie myśleć o obowiązkach służbowych.

Początek listopada przypada na środę. Można przedłużyć sobie wolne, dobierając urlop i robiąc sobie 2 listopada dzień wolny od pracy, a także 3 listopada. W ten sposób początek nowego miesiąca rozpocząć można od 5-dniowego urlopu. Następnie pojawi się 11 listopada - dzień wolny od pracy, który wypada w sobotę. Warto porozumieć się z pracodawcą, kiedy można odebrać sobie dzień wolny za święto. Może uda się zrobić 3-dniowy urlop nie korzystając z puli urlopowej?

Święta Bożego Narodzenia w 2023 roku przypadają następująco: Wigilia w niedzielę, a Boże Narodzenie i Drugi Dzień Świąt odpowiednio w poniedziałek i wtorek. Planując świąteczne wyjazdy do rodziny, warto pomyśleć o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego na pozostałe 3 dni pracujące w tym tygodniu, aby móc cieszyć się 9 nieprzerwanymi dniami wolnymi od pracy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.