·4 min czytania

Ile zarabia księgowa - całkowity koszt zatrudnienia w dużej firmie

Ile zarabia księgowa - sprawdź całkowity koszt zatrudnienia w dużej firmie

W dzisiejszych czasach zrozumienie struktury wynagrodzeń jest szalenie istotne dla każdego pracodawcy, szczególnie w przypadku kluczowych stanowisk, takich jak księgowy lub księgowa w dużej firmie. Warto zgłębić nie tylko same średnie zarobki, ale także inne kluczowe aspekty związane z wynagrodzeniem i zatrudnieniem w tym obszarze.

Ile zarabiają księgowi w dużych firmach?

Księgowi pełnią kluczową rolę w firmach, dbając nie tylko o rachunkowość, obsługę kadrowo-płacową, a także kwestie podatkowe, ale i o zachowanie zgodności z przepisami we wszystkich działaniach firmy. W dodatku są to specjaliści, którzy odpowiadają między innymi za sporządzanie raportów finansowych i świadczą profesjonalnym doradztwem, dzięki czemu pomagają przedsiębiorcom w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych.

Przyjrzyjmy się ogólnym trendom wynagrodzeń. Warto zaznaczyć, że szczególnie w dużych firmach można zaobserwować zróżnicowanie płac w zależności od doświadczenia i stażu pracy, specjalizacji, pozycji w hierarchii organizacyjnej oraz zakresu obowiązków, a nawet od wielkości i lokalizacji zakładu pracy.

Młodszy księgowy, czyli osoba z wykształceniem i kompetencjami do pracy w rachunkowości, ale bez doświadczenia zawodowego może liczyć na najniższe zarobki i w praktyce kwota wynagrodzenia rzadko przekracza 5 000 zł brutto. Oczywiście stanowisko młodszego księgowego wiąże się z dużo mniejszą odpowiedzialnością, niż na pozostałych stanowiskach w działach księgowości.

Wyższe stanowiska, to naturalnie wyższe zarobki. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń portalu wynagrodzenia.pl miesięczna pensja specjalisty ds. księgowości wzrasta przeciętnie do 5 800 zł brutto, a wynagrodzenie starszego specjalisty ds. księgowości to średnio 6 980 zł brutto.

Pracownicy zajmujący najwyższe stanowisko w dziale księgowości, czyli główni księgowi, zarabiają najwięcej, a mediana ich miesięcznego wynagrodzenia wynosi 9 100 zł brutto. Warto jednak zaznaczyć, że w wielu firmach, szczególnie tych największych, zarobki głównych księgowych sięgają niemal 13 000 zł brutto. Naturalnie od osób zatrudnionych na tym stanowisku wymaga się największego doświadczenia zawodowego i najwyższych kompetencji, a do tego spoczywa na nich największa odpowiedzialność.

Najwyższe wynagrodzenia otrzymują księgowi zatrudnieni w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk czy Wrocław, gdzie zarobki księgowych na najwyższych stanowiskach mogą sięgać nawet 16 000 zł brutto. Wyraźny podział widać także podczas analizy wynagrodzeń w poszczególnych województwach. Księgowi zatrudnieni w województwie mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim, małopolskim i dolnośląskim częściej otrzymują wyższe pensje, niż chociażby księgowi z województwa podlaskiego, podkarpackiego albo lubelskiego.

Dodatkowo pracownicy działów księgowości często otrzymują świadczenia pozapłacowe. Najczęściej spotykane benefity to prywatna opieka medyczna dla pracownika, karnety do obiektów sportowych lub na wydarzenia kulturalne, a niekiedy także możliwość pracy zdalnej.

Zarobki księgowych - co musisz wiedzieć jako pracodawca?

Ile-zarabia-księgowa

Proces rekrutacji kandydatów na stanowisko księgowego wymaga uwzględnienia nie tylko umiejętności zawodowych, ale również aspektów związanych z etyką pracy. Księgowi mają dostęp do kluczowych danych finansowych i zyskują ogromny wpływ na funkcjonowanie firmy, dlatego solidne referencje i wiarygodność kandydata są w ich przypadku niezwykle ważne. Podczas rekrutacji, oprócz doświadczenia zawodowego i wykształcenia, pracodawcy powinni oceniać elastyczność w dostosowaniu się do zmieniających się przepisów i nowych technologii, gdyż to kompetencje, które stają się coraz bardziej istotne, podobnie jak umiejętności interpersonalne i zdolność do efektywnej komunikacji. Oczywiście wymóg stałego rozwijania kompetencji, podobnie jak konieczność aktualizowania wiedzy i doskonalenia się w obszarze przepisów podatkowych i księgowych to ważny element w pracy księgowych. Zmieniające się regulacje i nowe standardy wymagają od nich ciągłego rozwoju, co naturalnie ma wpływ na oczekiwania co do wynagrodzeń.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Zrozumienie całkowitego kosztu zatrudnienia księgowych i jego adekwatności do umiejętności oraz kompetencji niezbędnych do pracy na tym stanowisku, jest kluczowe dla każdego pracodawcy, umożliwiając mu stworzenie uczciwych i konkurencyjnych warunków pracy. Takie uczciwe wynagrodzenia pozwalają w pełni docenić wkład i wartość księgowych w strukturze przedsiębiorstwa.

Na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu księgowych?

ile-zarabia-ksiegowa

Rekrutacja pracowników do pracy w dziale księgowości wymaga od pracodawcy sprawdzania kwalifikacji, doświadczenia zawodowego oraz dokumentów potwierdzających wiedzę z zakresu rachunkowości, prawa podatkowego i systemów finansowych. Warto pamiętać, że kandydaci powinni być dobrze zaznajomieni z aktualnymi przepisami prawa, ze standardami pracy obowiązującymi rachunkowości oraz oprogramowaniem księgowym używanym w firmie. Umiejętność obsługi różnych systemów księgowych i biegła znajomość najważniejszych narzędzi informatycznych to w dzisiejszych czasach kluczowe kompetencje.

W trakcie rekrutacji należy również ocenić wiarygodność i etykę pracy kandydata. Solidne referencje oraz sprawdzenie wcześniejszych osiągnięć mogą być tu bardzo pomocne. Od kandydatów można też oczekiwać skrupulatności, umiejętności analitycznych, umiejętności wykrywania błędów i rozwiązywania problemów, umiejętności dostosowywania się do zmian, ale i umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych. Choć praca w księgowości wydaje się solowym zajęciem, to współpraca pomiędzy działem księgowości, a innymi jednostkami organizacyjnymi, szczególnie w dużej firmie, jest niezwykle ważna.

Zwrócenie uwagi na powyższe aspekty podczas procesu rekrutacji pomoże pracodawcom znaleźć odpowiednich kandydatów na stanowiska księgowe, którzy będą mogli skutecznie wspierać finansową stronę działalności firmy.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.