·5 min czytania

Praca bez studiów – w jakich zawodach możliwa?

Praca bez studiów – w jakich zawodach możliwa jest kariera bez ukończenia studiów?

Praca bez studiów – tak, to możliwe!

Biorąc pod uwagę statystyki, wyższe zarobki skorelowane są z wyższym wykształceniem, a najbardziej opłacalne jest wykształcenie inżynierskie. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że są to jedynie suche dane statystyczne i nie wszystkie studia gwarantują dobre zarobki. Coraz częściej możemy spotkać się z sytuacją, w której osoby posiadające tytuł magistra pracują w zupełnie innej branży niż tematyka ich studiów. Zastanawiając się zatem, czy praca po liceum bez studiów jest możliwa, należy odpowiedzieć – tak. Biorąc pod uwagę powyższy przykład śmiało można stwierdzić, że takim osobom nie były potrzebne studia. Dlaczego liczą się one coraz mniej?

Studia stały się na tyle popularną kontynuacją edukacji, że decyduje się na nie niemal co druga osoba po ukończeniu szkoły średniej. Tak duża liczba osób posiadających wykształcenie sprawia, że na rynku coraz bardziej cenione są przede wszystkim konkretne umiejętności, a nie dyplom. Praca bez wykształcenia? To możliwe! Jak zdobyć umiejętności, o których mowa? Kluczem do sukcesu są specjalistyczne szkolenia oraz kursy. Oczywiście, nie dotyczy to takich zawodów jak sędzia, nauczyciel czy lekarz - tam nadal podstawowym wymogiem jest ukończenie kierunkowych studiów wyższych. Osoby te muszą posiadać bowiem odpowiednią wiedzę.

W Polsce, gdzie spory odsetek młodych ludzi decyduje się na ukończenie studiów wyższych, znacznie cenniejsze jest posiadanie dodatkowych i oryginalnych umiejętności. Sam fakt, że z tytułem magistra zaczynamy raczej od słabo płatnych prac świadczy o tym, że dobrze płatna praca bez studiów jest możliwa. Jak znaleźć dobrze płatne prace bez studiów? Jaka jest najlepsza praca dla osób bez wykształcenia?

Praca po liceum i po technikum – różne możliwości rozwoju

Ukończenie technikum daje nam nieco więcej możliwości niż ukończenie liceum ogólnokształcącego. W pierwszym przypadku bardzo często kończymy szkołę i bronimy tytułu technika, który otwiera nam drzwi do kariery zawodowej. Wiele osób decyduje się iść w kierunku ukończonej szkoły średniej. Równie wiele rezygnuje z wybranego przez siebie w młodym wieku kierunku. 

W przypadku ukończenia liceum, nie posiadamy zawodu oraz żadnych dokumentów związanych z potwierdzeniem naszych umiejętności. Co robić, kiedy nie chcemy kontynuować pracy w wybranym przez nas zawodzie? Czy możemy zdobyć pracę bez studiów po ukończeniu liceum? Oczywiście, że tak! 

Doskonałym wyborem w tym przypadku będzie nabycie kwalifikacji zawodowych, które sprawią, że szeroki wachlarz zawodów będzie stał przed nami otworem. Odbycie kursów czy szkoleń, oraz zdobycie certyfikatów potwierdzających nasze umiejętności, coraz częściej są kluczem do sukcesu. Doskonałą propozycją może okazać się także staż, który jest jedną z wielu form parazatrudnienia, dzięki której bezrobotni otrzymują możliwość doszkolenia się w interesującej ich branży, a także nabycia nowych umiejętności. Poznaj dobrze płatne zawody bez wymaganych studiów! 

Dobrze płatne zawody bez studiów – propozycje

Zastanawiasz się, jaka dobrze płatna praca bez wykształcenia czeka na Ciebie? Podpowiadamy w poniższym zestawieniu:

  • Kosmetyczka. Jest to obecnie bardzo popularny zawód. Aby go wykonywać możemy ukończyć studia na kierunku kosmetologia, lecz istnieją opcje, które pomijają ten krok. Można skorzystać z alternatywnego rozwiązania, czyli wziąć udział w kursach, które nas interesują. W zależności od tego, na jakie kursy się zdecydujemy, koszty udziału w jednym z nich zaczynają się od 1000 zł. Ile zarabiają kosmetyczki? Ich najwyższe pensje sięgają nawet 8000 zł brutto!
  • Grafik komputerowy. Jest to stosunkowo młody zawód, a zapotrzebowanie na grafików nieustannie wzrasta. Niezwykle ważne w tym przypadku są umiejętności miękkie, a nie twarde wykształcenie. Możemy nabyć je biorąc udział w rozmaitych kursach ukończonych zdobyciem dyplomu. Zarobki grafików są bardzo zróżnicowane - zależą one od miasta, w którym pracujemy, doświadczenia czy umiejętności. 
  • Specjalista IT. Praca IT bez doświadczenia? To możliwe! Tytuł magistra w żadnym stopniu nie jest związany z informatyką. Liczą się tu wszelkie kursy. Co ważne, wiele z nich odbywa się online, dlatego wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu możemy pozyskać bez wychodzenia z domu! Atutem pracy w tej branży są naprawdę wysokie zarobki.
  • Stewardessa/steward. Umiesz porozumiewać się po angielsku, ale nie chcesz kontynuować jego nauki na studiach wyższych? Zawod stewardessy lub stewarda wychodzi naprzeciw! Coraz więcej szkół wyższych w swoich ofertach posiada specjalnie szkolenia dla osób, które chcą wykonywać zawód. W tym przypadku musimy jednak wykazać się nie tylko umiejętnościami, ale także posiadać różne predyspozycje. W zależności od tego, dla której linii lotniczej będziemy chcieli pracować, wymagany może być od nas określony wiek, BMI, wzrost czy znajomość więcej niż jednego języka. 
  • Korporacja. Praca w korporacji bez studiów? Tak, to również jest możliwe. Obecnie korporacje stawiają przede wszystkim na umiejętności miękkie pracowników. Potrzebne będą tu wszelkie certyfikaty związane ze znajomością języka, bardzo często też prawo jazdy czy ukończenie innych kursów ściśle związanych z branżą, w której chcemy pracować.
  • Przedstawiciel handlowy. Jest to kolejny zawód, który udowadnia nam, że dobra praca bez studiów jest możliwa. Ważne są tutaj umiejętności interpersonalne. Kto będzie dobrym przedstawicielem handlowym? Osoby otwarte, które umieją sprzedawać oraz zareklamować produkt. Warto wspomnieć tu o benefitach, które bardzo często dostają pracownicy. Jest to zazwyczaj samochód, telefon czy laptop.
  • Własny biznes. Jest to opcja dla odważnych osób. Doskonałą opcją będzie założenie własnego biznesu. Decydując się na ten krok musimy zdawać sobie jednak sprawę z odpowiedzialności, jaka będzie spoczywać na naszych barkach.

Dobrze płatne zawody po kursach – co należy umieć?

Jak znaleźć pracę bez wykształcenia? Co należy umieć? W zależności od tego, jaki zawód będziemy chcieli wykonywać, warto zdecydować się na ukończenie specjalistycznych kursów zaświadczających o naszych umiejętnościach. Ważna będzie tu także rozmowa o pracę, podczas której potencjalny pracodawca będzie chciał sprawdzić, czy nadajemy się do wykonywania danego zawodu. Musimy liczyć się tutaj z różnymi pytaniami, na które będziemy musieli kreatywnie odpowiedzieć. Pamiętajmy też, aby w CV zawrzeć wszelkie informacje o sobie oraz o swoim doświadczeniu. Warto również pochwalić się wszystkimi certyfikatami, jakie posiadamy - nie tylko tymi, które związane są z konkretną branżą. Wszystko to wpłynie na to, jak będzie postrzegał nas potencjalny pracodawca oraz czy dostaniemy pracę, o której marzymy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.