·5 min czytania

Bon turystyczny – na czym polega ta usługa?

Bon turystyczny – na czym polega ta usługa?

Bon turystyczny, czyli tzw. 500 plus na wakacje, to forma działania rządu, która miała jednocześnie na celu ratowanie turystycznych działalności gospodarczych oraz wsparcie kierowane do rodzin. Zgodnie z założeniem, na każde dziecko przysługiwał bon o równowartości 500 zł, który można spożytkować w wyłącznie określonych sytuacjach. Zalicza się do nich m.in.: pobyt w hotelu, wyjazd do parku rozrywki czy innych miejsc turystycznych. Bon można wykorzystać wyłącznie na terytorium Polski. Przedstawiamy jak złożyć wniosek o bon turystyczny, a następnie jak pobrać bon turystyczny.

Bon turystyczny – do kiedy można go wykorzystać?

Bony zostały wprowadzone w sierpniu 2020 roku. Wówczas działalności o charakterze turystycznym mocno ucierpiały na skutek naprzemiennego zamykania i otwierania gospodarki. Lockdowny odcisnęły piętno na uzyskiwanych przychodach. Wychodząc na przeciw problemom polskiej turystyki, polski rząd zadecydował o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na finansowanie wyjazdów lub rozrywek wakacyjnych dla dzieci. Pierwotny termin ważności bonu był określony na marzec 2022 roku. Jednak, w bieżącym roku, pojawiały się liczne przesłanki, że ten okres ważności jest zbyt krótki dla wielu Polaków i uniemożliwi wykorzystanie wsparcia od rządu. W konsekwencji rząd postanowił przedłużyć termin dokonywania płatności bonem do 30 września 2022 roku.

Taka zmiana decyzji umożliwiła płacenie bonem także za wakacje w 2022 roku. Wiele osób sądziło, że ostatecznie zachodzi konieczność wykorzystania tej kwoty podczas następnych ferii zimowych.

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Bardzo wiele osób opóźnia moment dopełnienia formalności. W rzeczywistości bon turystyczny wniosek posiada bardzo prosty w wypełnieniu. Tak naprawdę, potrzebnych jest tylko kilka kliknięć, żeby móc z niego skorzystać. To właśnie zus on turystyczny wniosek udostępnia. Bon przyznawany jest po wcześniejszym aktywowaniu. Bon turystyczny wniosek online jest najprostszym rozwiązaniem i zajmuje chwilę. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rodzic nie posiada w systemie możliwości wygenerowania bonu, wówczas konieczne jest złożenie papierowego wniosku. Najczęściej spowodowane jest to niedostarczeniem przez lokalne organy aktualnych informacji o świadczeniobiorcach w programie 500 plus. Ewentualnie sprawa może skomplikować się na poziomie błędu w systemie teleinformatycznym, który należy do ZUS. Formalności papierowe są bardziej czasochłonne i dedykowane wyłącznie dla szczególnych przypadków. Wówczas przyznanie bonu następuje w drodze wydania decyzji administracyjnej.

W tym miejscu pojawia się pytanie wniosek o bon turystyczny jak złożyć. Papierową formę wniosku należy skierować do Polskiej Organizacji Turystycznej. Na stronie tej organizacji znajduje się wzór wniosku. Konieczne jest dołączenie posiadanej decyzji o przyznaniu świadczenia wychowawczego. Później następuje wydanie decyzji administracyjnej przez POT. Jedną z napotkanych trudności jest czas wydawania decyzji. Wiele osób wskazuje, że czas oczekiwania na decyzje się wydłuża, choć termin wykorzystania bonu zmierza ku końcowi. Te problemy były dostrzegalne szczególnie po uruchomieniu tej możliwości.

Zalecane jest, aby o bon wnioskował rodzic, który także ubiegał się o świadczenie wychowawcze (500 plus). W przeciwnej sytuacji, drugi rodzic na swoim profilu ZUS PUE nie będzie miał dostępu i możliwości aktywowania bonu na swoje dziecko. Zachowanie konsekwencji w tych aspektach pozwoli na uproszczenie i usprawnienie realizacji procedury.

Bon turystyczny wniosek online – czy da się go złożyć w tej formie?

Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na rządowych stronach wystarczające jest wyłącznie skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych PUE. Można do niej uzyskać dostęp przez epuap bon turystyczny wówczas także będzie można wygenerować. Po zalogowaniu na swój profil wystarczy wejść w zakładkę "Ogólny", a następnie skierować się na "Polski Bon Turystyczny" i nacisnąć "Mój Bon". Wnioskodawca musi wpisać aktualny adres e-mail, a także numer telefonu komórkowego. Po dopełnieniu tych formalności, system generuje 16-cyfrowy kod, który uprawnia do korzystania w ramach zapewnienia atrakcji dla dzieci.

Jak pobrać bon turystyczny?

W przypadku osób, które zadecydowały, że o bon będą wnioskowały na drodze elektronicznej, wystarczające jest przestrzeganie powyższych instrukcji i aktywowanie bonu. Po aktywowaniu bonu turystycznego następuje jego przesłanie na wskazany adres e-mail, dlatego konieczne jest zweryfikowanie poprawności danych przed zdecydowaniem się na aktywowanie bonu. W wiadomości e-mail znajduje się kod obsługi płatności. Każdy posiada indywidualny numer, który umożliwia korzystanie z przekazanych środków.

Oczywiście może się zdarzyć, że wiadomość z kodem obsługi płatności ulegnie zagubieniu, co w konsekwencji nie powinno być powodem do zmartwień. Wystarczy ponownie zalogować się na swój profil na PUE ZUS i przejść oo zakładki Polski Bon Turystyczny i kliknąć na "Mój Bon".

Równolegle należy pamiętać, że nie w każdym miejscu można skorzystać z bonu turystycznego. Przedsiębiorcy musieli zawnioskować o włączenie ich na listę miejsc, w których można wykorzystać bon. Ulega ona nieustannemu poszerzeniu. Aktualna lista miejsc dostępna jest na stronie, przygotowanej przez Polską Organizacje Turystyczną.

Nie został odgórnie określony termin, kiedy możliwe jest pobranie bonu turystycznego. Dla wszystkich przeznaczony jest ten sam okres wykorzystania bonu. Co więcej, osoby, które zapomniały go aktywować, mogą to zrobić nawet przed końcem terminu jego ważności.

Bon turystyczny a urlop wypoczynkowy

Należy pamiętać, że wykorzystanie bonu nie jest tożsame ze złożeniem elektronicznego wniosku o urlop. Pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia w danym okresie wolnego od pracy. Zasada ta dotyczy również urlopu na żądanie. Sytuacja pracownika inaczej kształtuje się w przypadku posiadania zaległego urlopu wypoczynkowego. Osoby, które wykorzystały przysługujący limit mogą wnioskować o urlop bezpłatny. Niemniej jednak warto samodzielnie kontrolować ilość przysługującego urlopu. Być może akurat, udało się przekroczyć 10-letni staż pracy i na dany rok przyznany będzie urlop uzupełniający.

Warto, aby każda osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę posiadała świadomość przysługujących praw, a także posiadanych obowiązków wobec pracodawcy. Całość pozwala na uzyskanie klarownej sytuacji, co pozwoli uniknąć nadużyć i nieprzyjemnych sytuacji.

Bon turystyczny – podsumowanie

Bon turystyczny to jedna z możliwości wsparcia finansowego kierowanego od państwa w stronę polskich rodzin. Wykorzystanie bonu nie wiąże się z uiszczeniem podatku dochodowego. Co więcej wiele miejsc posiada politykę, która ukierunkowała oferowane atrakcję pod posiadaczy bonów turystycznych i zachęcają licznymi promocjami. Nie wykorzystany bon turystyczny przepada, nie można go wymienić na gotówkę. W konsekwencji nie warto zwlekać z jego realizowaniem, ponieważ pandemiczna sytuacja w kraju może w każdym momencie bardzo się skomplikować i konieczne będzie odwołanie wyjazdu.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.