·4 min czytania

Dobrostan pracowników — dlaczego warto go wspierać?

dobrostan pracowników

Dobrostan pracowników to pojęcie, o którym mówi się coraz częściej. I słusznie, ponieważ firmy, które aktywnie dbają o komfort psychiczny i fizyczny swoich zespołów, mogą liczyć na większe zaangażowanie pracowników, wyższą produktywność i większą lojalność wobec pracodawcy.

Najważniejsze informacje związane z tematem

  1. Dbanie o komfort psychiczny i fizyczny zespołu zwiększa zaangażowanie, lojalność oraz produktywność pracowników, co przekłada się na sukces firmy.

  2. Wellbeing w pracy to przede wszystkim pozytywna kultura organizacyjna, wsparcie zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników, pomoc w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym, a także zagwarantowanie możliwości rozwoju zawodowego.

  3. Pracodawcy mogą dbać o dobrostan pracowników zapewniając przyjazne warunki pracy, programy wsparcia zdrowia fizycznego i psychicznego, dostęp do zajęć sportowych i programów wellness, czy też organizowanie stref relaksu. Sposobów na to jak wzmacniać dobrostan pracowników jest tak dużo, że bez trudu można dopasować rozwiązania do potrzeb pracowników i możliwości pracodawcy.

Świadomość wpływu dobrostanu na efektywność organizacji znacząco wzrosła w ostatnich latach. Współczesne badania pokazują, że firmy, które inwestują w komfort swoich pracowników, czyli tzw. wellbeing pracowników, osiągają lepsze wyniki finansowe i cieszą się większą lojalnością zespołu. Dobrostan to jednak pojęcie szerokie, obejmujące zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, a także aspekty związane z relacjami społecznymi, kulturą pracy i warunkami zatrudnienia.

Tradycyjne podejście do zarządzania zasobami ludzkimi skupia się przede wszystkim na zapewnieniu stabilnych warunków finansowych i bezpieczeństwa zatrudnienia. Jednak współcześnie idzie się o krok dalej i dlatego coraz częściej zwraca się uwagę na aspekty takie jak work-life balance, komfort psychiczny, możliwość rozwoju zawodowego czy pozytywna kultura organizacyjna. Właśnie te elementy decydują o tym, czy pracownik czuje się zmotywowany i spełniony zawodowo. Zatem jak dbać o dobrostan pracowników?

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Kultura organizacyjna w środowisku pracy

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na dobrostan zespołu jest kultura organizacyjna. Atmosfera w miejscu pracy, styl zarządzania oraz wartości promowane przez firmę mają ogromny wpływ na samopoczucie i zaangażowanie pracowników. Organizacje, które stawiają na otwartą komunikację, docenianie wysiłku pracowników oraz wspieranie ich inicjatyw, tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi.

Kultura organizacyjna powinna opierać się na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Pracownicy, którzy czują, że ich opinia jest ważna, a ich potrzeby są brane pod uwagę, wykazują większą lojalność wobec pracodawcy. Warto również promować transparentność w podejmowaniu decyzji oraz wspierać dialog między różnymi szczeblami organizacji. Poczucie bezpieczeństwa, które sprzyja dobremu samopoczuciu pracowników, można zapewnić też dzięki stabilnym warunkom zatrudnienia.

Troska o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników

Presja na osiągane wyniki biznesowe, szybkie tempo pracy, wielozadaniowość, stres, niezdrowa rywalizacja, niepewność związana z przyszłością kariery, to wszystko czynniki, które sprzyjają powstaniu problemów w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego. Jest to o tyle ważne, że zaniedbanie zdrowia pracowników, to nie tylko kłopot dla nich samych, choćby poprzez widmo wypalenia zawodowego. To również częste absencje w pracy, spadek zaangażowania, mniejsza produktywność, zjawisko cichej rezygnacji, a także tracenie cennych specjalistów.

Firmy, które chcą zadbać o dobrostan pracowników, powinny aktywnie wspierać ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Można to osiągnąć poprzez oferowanie programów wsparcia psychologicznego, organizowanie warsztatów dotyczących umiejętności radzenia sobie ze stresem, promowanie zdrowego podejścia do pracy, a także zachęcanie do aktywności fizycznej. Warto zadbać o ergonomię miejsca pracy, czy też o dostęp do zdrowych posiłków. Nie bez znaczenia jest również tworzenie środowiska, w którym pracownicy czują, że mogą otwarcie mówić o swoich trudnościach bez obawy o negatywne konsekwencje. 

dobrostan pracownika

Równowaga między życiem zawodowym i prywatnym

Jednym z głównych wyzwań współczesnego rynku pracy jest zachowanie równowagi między życiem zawodowym a życiem prywatnym pracowników. Chcąc zadbać o ich dobrostan w miejscu pracy, należy sprawdzić, czy podwładni nie są przeciążeni obowiązkami oraz wyzwaniami zawodowymi i tym samym, czy mają czas na realizację swoich pasji i zainteresowań. To co pracownicy robią po pracy ma kluczowe znaczenie dla sukcesu organizacji. Wszystko dlatego, że dzięki temu regenerują siły, rozwijają swoje umiejętności, zyskują bazę do bycia kreatywnym itd.

Dążąc do zapewniania pracownikom dobrostanu w miejscu pracy, warto rozważyć między innymi zaoferowanie załodze elastycznych godzin pracy, możliwości świadczenia pracy w formie pracy zdalnej, czy też skrócenie tygodnia pracy.

Zagwarantowanie możliwości rozwoju zawodowego

Jednym z najczęściej pomijanych aspektów dobrostanu jest możliwość rozwoju zawodowego. Pracownicy, którzy czują, że stoją w miejscu, często tracą motywację i zaczynają rozglądać się po rynku pracy w poszukiwaniu lepszych miejsc pracy. To dlatego organizacje, które inwestują w szkolenia, programy mentoringowe oraz możliwości awansu, zyskują lojalnych i zaangażowanych pracowników.

Ważne jest, aby rozwój nie był traktowany jedynie jako sposób na zwiększenie efektywności pracy, ale jako element budowania satysfakcji zawodowej. Możliwość zdobywania nowych kompetencji, uczestnictwo w ciekawych projektach oraz realne szanse na awans to czynniki, które wpływają na poczucie spełnienia, wzrost jakości wykonywanej pracy, a także na ich zaangażowanie.

Dobrostan pracowników — podsumowanie

Dbanie o dobrostan pracowników to nie tylko kwestia społecznej odpowiedzialności, ale także strategiczna inwestycja, która przynosi wymierne korzyści biznesowe. Firmy, które tworzą przyjazne środowisko pracy, dbają o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników oraz wspierają ich rozwój zawodowy, mogą liczyć na większe zaangażowanie, mniejszą rotację i lepsze wyniki finansowe.

Ostracyzm w pracy – jak go rozpoznać i jak mu przeciwdziałać?

🚫👥 Ostracyzm w pracy – jak go rozpoznać i skutecznie przeciwdziałać? Sprawdź, jak zadbać o zdrową atmosferę w zespole! 💼

ostracyzm w pracy

Zarządzanie konfliktem w zespole – co warto o nim wiedzieć?

Konflikt zdarza się w nawet najbardziej zgranych zespołach i potrafi obniżać jakość współpracy – ważne jest posiadanie wiedzy na temat zarządzania konfliktem.

Zarządzanie konfliktem w zespole – co warto o nim wiedzieć?

Obowiązki pracodawcy dot. ochrony zdrowia psychicznego pracowników

Jakie obowiązki ma pracodawca w zakresie zdrowia psychicznego pracowników? Dowiedz się, jak dbać o dobrostan zespołu i spełniać wymogi prawne! ✅

ochrona zdrowia psychicznego pracownika
5/5 - 1 opinia

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.