·5 min czytania

Inteligentny Asystent Głosowy, czyli AI w pracy i biznesie

Inteligentny Asystent Głosowy, czyli AI w pracy i biznesie

Choć inteligentne urządzenia z zaimplementowanym sterowaniem głosowym ma już większość z nas, to wciąż wielu użytkowników nie wykorzystuje możliwości asystentów głosowych. Tymczasem jest to rozwiązanie, do którego warto się przekonać!

Porozumiewanie się za pomocą mowy to najbardziej podstawowa i naturalna forma komunikacji w naszym życiu. Najpierw uczymy się mówić, a dopiero potem pisać i czytać. Niestety przez wiele lat byliśmy zmuszeni korzystać z urządzeń takich jak komputery, tablety czy smartfony z pomocą myszek, klawiatur, rysików lub ekranów dotykowych, ze względu na ich ograniczone możliwości techniczne i dlatego rozmawianie z urządzeniami smart wciąż może wydawać się nam nienaturalne. Warto jednak zauważyć, że technologia oparta o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe szybko poszła do przodu, dzięki czemu sterowanie urządzeniami z pomocą głosu może być nie tylko praktyczne, ale i całkiem intuicyjne i przyjemne.

Najpopularniejsi asystenci głosowi

Historia asystentów głosowych nie sięga daleko, bowiem rozwiązanie to zadebiutowało dopiero dzięki Apple w 2011 roku, kiedy w ręce użytkowników oddano iPhone 4s z Siri. Choć możliwości Siri początkowo nie były imponujące, bez wątpienia wprowadzenie asystenta głosowego wyznaczyło nowy trend, przede wszystkim na rynku urządzeń mobilnych. W ciągu kolejnych lat giganci technologiczni prowadzili intensywne prace nad rozwojem technologii sterowania głosowego. Jakie mamy tego efekty?

Asystent Google

Choć Asystent Google początkowo nie był prekursorem w dziedzinie sterowania głosowego, to dziś jest prawdopodobnie najpopularniejszym asystentem głosowym na świecie, zaimplementowanym na ponad miliardzie urządzeń, w tym smartfonach i tabletach z systemem Android oraz na głośnikach Smart Home.

Asystent głosowy od Google świetnie rozpoznaje ludzką mowę i jej kontekst, dzięki czemu świetnie wpisuje się w potrzeby użytkowników. Do korzystania z niego nie potrzeba wydawania sztucznie brzmiących komend głosowych, a jedynie zwykłych wypowiedzi. Co więcej, Asystent Google dzięki uczeniu maszynowemu zbiera i analizuje dane dotyczące użytkownika, dzięki czemu każdego dnia coraz lepiej odpowiada na oczekiwania konkretnego użytkownika.

Zaletą Asystenta Google jest też to, że jako jedyny gwarantuje pełne wsparcie dla języka polskiego.

Siri Apple

Siri, która zapoczątkowała trend na asystentów głosowych, jest dostępna na urządzeniach marki Apple z system iOS, w tym na iPhone'ach. Siri może wykonywać wiele zadań na podstawie poleceń głosowych, takich jak wyszukiwanie informacji, planowanie spotkań, wysyłanie wiadomości czy kontrola funkcji urządzeń domowych. Siri ma wbudowane funkcje rozpoznawania mowy i sztucznej inteligencji, stale rozwijane przez Apple poprzez aktualizacje systemu operacyjnego, co umożliwia jej coraz bardziej zaawansowane odpowiedzi i umiejętności. Nadal jednak nie wiadomo, kiedy Apple udostępni opcję korzystania z Siri w języku polskim, na co fani urządzeń z jabłuszkiem w logo od dawna wyczekują.

Alexa Amazon

Kolejny popularny asystent głosowy to Alexa od Amazon. Alexa działa na różnych urządzeniach, takich jak inteligentne głośniki i inne domowe sprzęty. Asystent ten może wykonywać wiele zadań na podstawie poleceń głosowych, takich jak odtwarzanie muzyki, udzielanie informacji o pogodzie, planowanie harmonogramu czy kontrola urządzeń w domu przy użyciu zdalnego sterowania. Funkcje Alexy są stale rozwijane poprzez dodawanie nowych umiejętności i integracji z różnymi usługami i aplikacjami. Niestety Alexa, podobnie jak Siri, nie obsługuje języka polskiego, ale można z niej korzystać w języku angielskim.

Cortana Microsoft

Na przestrzeni ostatnich lat pojawił się też asystent głosowy od firmy Microsoft - Cortana. Obecnie Cortana jest dostępna na komputerach z Windows 10 oraz na konsolach Xbox One. Niestety ze względu na wycofanie z rynku smartfonów z systemem Windows oraz z racji silnej konkurencji ze strony Google, Apple i Amazon - Microsoft ograniczył rozwój Cortany na niektórych platformach na rzecz innych usług i rozwiązań.

Bixby Samsung

Ostatni z popularnych wirtualnych asystentów, z których można korzystać na urządzeniach dostępnych w sprzedaży na polskim rynku, jest Bixby od Samsung. Można go znaleźć na smartfonach tej marki, a także na smartwatchach i innych urządzeniach. Choć Bixby odstaje mocno od możliwości, jakie prezentują najpopularniejsi konkurenci, Samsung nadal rozwija funkcję w swoich urządzeniach. Niestety podobnie jak poprzednicy, z wyjątkiem asystenta od Google, tak i Bixby nie obsługuje języka polskiego i można z niego korzystać mówiąc po angielsku.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Inteligentny asystent głosowy - czy może być wsparciem w pracy?

Inteligentni asystenci głosowi mogą efektywnie optymalizować pracę i wspierać rozwój biznesu na wiele sposobów. Przede wszystkim dzięki nim można usprawniać wykonywanie powtarzalnych zadań związanych z organizacją pracy, poprzez łatwiejsze planowanie spotkań, wysyłanie powiadomień, tworzenie list zadań do wykonania, przypominanie o ważnych terminach, monitorowanie postępów w realizacji projektów itp. Asystenci głosowi mogą też aktywnie pomagać w procesie zarządzania informacjami, poprzez filtrowanie i sortowanie danych czy też wyszukiwanie potrzebnych informacji. Jest to też narzędzie wspierające komunikację, między innymi poprzez zarządzanie skrzynką mailową czy też odpowiadanie na proste zapytania.

Możliwości asystentów głosowych i ich zastosowanie w pracy

inteligentny-asystent-glosowy

Asystenci głosowi, na czele z Asystentem Google, mają naprawdę wiele do zaoferowania i stale rozwijają swoje możliwości. Wystarczy wypowiedzieć komendę, aby między innymi:

  • wyszukiwać informacje - asystenci głosowi mogą odpowiadać na pytania, informować o godzinie i dacie, prezentować wiadomości branżowe czy też wyszukiwać informacje dotyczące interesujących nas tematów, na przykład z dziedziny księgowości, finansów albo prawa,
  • organizować czas - z pomocą asystenta głosowego można planować harmonogram pracy, w tym spotkania biznesowe, ustawiać przypomnienia i alarmy, wysyłać powiadomienia współpracownikom, tworzyć listy zadań do wykonania lub sporządzać notatki,
  • komunikować się - komendy głosowe umożliwiają odbieranie i nawiązywanie połączeń telefonicznych, jak również odczytywanie wiadomości i wysyłanie odpowiedzi bez dotykania urządzenia, umożliwiając nawiązanie komunikacji z współpracownikami bez konieczności przerywania pracy, zdejmowania odzieży ochronnej, w tym rękawic lub odchodzenia od stanowiska pracy,
  • sterować nawigacją - głosowe sterowanie pozwala bez użycia rąk korzystać z nawigacji, w tym z planowania tras i wyszukiwania obiektów w okolicy, a nawet z dokonywania rezerwacji w interesujących nas miejscach i wiele więcej, zwiększając bezpieczeństwo na przykład w trakcie prowadzenia samochodu lub innego pojazdu mechanicznego.

Wszystko to sprawia, że warto zainteresować się inteligentnym asystentem głosowym dostępnym w swoim urządzeniu i wypróbować różne polecenia głosowe, gdyż może mieć praktyczne zastosowanie w pracy.

Inteligentni asystenci głosowi - dlaczego warto z nich korzystać?

Niewiele jest tak wszechstronnych i pomocnych narzędzi w prowadzeniu biznesu i w codziennym wykonywaniu obowiązków służbowych, jak inteligentni asystenci głosowi. Umiejętność uczenia się i dostosowywania do potrzeb sprawiają, że asystenci głosowi mogą przejąć wiele prostych, powtarzalnych zadań i usprawnić wykonywanie wielu czynności, umożliwiające przedsiębiorcom i ich pracownikom skupienie się na zadaniach wymagających kreatywności i strategicznego podejścia. Tym samym korzystanie z tego rozwiązania jest nie tylko wygodne, ale też prowadzi do zwiększenia produktywności i efektywności w miejscu pracy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.