·4 min czytania

Jak pozyskać dofinansowanie dla swojej firmy? 5 praktycznych porad

Jak pozyskać dofinansowanie dla swojej firmy? 5 praktycznych porad

Nie jest tajemnicą, że światem biznesu rządzi pieniądz. Chcąc rozwijać własne przedsiębiorstwo należy liczyć się z potrzebami finansowymi. Bez odpowiedniej puli środków trudno mówić o dynamicznym rozwoju podmiotu gospodarczego, szczególnie jeśli mówimy o niektórych branżach. Na szczęście obecne czasy dają spore możliwości w tym zakresie. O czym dokładnie mowa?

Wiele osób marzy o prowadzeniu własnej firmy. Praca na swój rachunek, w której sami sobie jesteśmy szefami wydaje się świetnym rozwiązaniem, aby uzyskać nowe kompetencje, doświadczenie oraz wolność finansową. Droga ta nie jest jednak usłana różami, o czym przedsiębiorcy dowiadują się dopiero w momencie, w którym muszą podejmować kluczowe dla dalszej funkcjonowania firmy decyzje.

Finansowanie własnego przedsiębiorstwa

Jedną z największych bolączek przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej jest z całą pewnością brak kapitału. Nie każdy przedsiębiorca ma bowiem na tyle duże prywatne oszczędności, aby móc z nich skorzystać także w celach firmowych. To właśnie brak płynności finansowej lub środków na rozwój jest główną przyczyną upadku większości przedsiębiorstw. Właściciele firm mają więc twardy orzech do zgryzienia, ale ci, którym naprawdę zależy na dalszym funkcjonowaniu na pewno znajdą sposób na rozwiązanie tych kłopotów. W obecnych czasach istnieje bowiem bardzo wiele możliwości na dofinansowanie firmy środkami zewnętrznymi. Mowa nie tylko o dotacjach na rozpoczęcie przygody z biznesem, ale również na jego funkcjonowanie na kolejnych etapach. Dofinansowanie dla firm może pochodzić zarówno ze środków krajowych, jak i różnego typu projektów unijnych, które są skierowane do małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie najpopularniejszych rozwiązań ze wskazaniem na ich charakterystykę.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jak pozyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej to jeden ze skutecznych i bardzo atrakcyjnych sposobów uzyskania kapitału jeszcze przed startem własnego biznesu. Finansowanie to obowiązuje w naszym kraju już od lat i do tej pory w ten sposób państwo pomogło wielu rodzimych przedsiębiorców. Dofinansowanie dla firm jednoosobowych jest skierowane do bezrobotnych zarejestrowanych w PUP. To właśnie poszczególne urzędy pracy są dysponentem środków, które z kolei pochodzą ze specjalnie utworzonego w tym celu Funduszu Pracy. Aby jednak sięgnąć po te pieniądze, wnioskodawca musi spełnić kilka kluczowych kryteriów i wszelkie formalności potwierdzić pisemnie. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest między innymi to, aby wnioskodawca 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie prowadził działalności gospodarczej, był w tym czasie bezrobotny oraz do tej pory nie otrzymał tego rodzaju wsparcia. Ważne jest również to, aby nie zalegał wcześniej ze składkami ZUS, nie był karany oraz nie posiadał długów i nieuregulowanych zobowiązań finansowych w bankach czy instytucjach pozabankowych. Dofinansowanie w zależności od roku wynosi około 20 tysięcy złotych, a środki te można przeznaczyć na niezbędne potrzeby firmowe. Ponadto należy dodać, że są one bezzwrotne w przypadku, gdy przedsiębiorca odpowiednio je spożytkuje, a także będzie prowadzić firmę przez minimum rok.

Jak uzyskać kredyt korzystny dla swojej firmy?

Kolejnym ze sposobów pozyskania kapitału, który można przeznaczyć na cele związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa jest pomoc ze strony instytucji bankowej. Obecnie coraz więcej banków oferuje kredyty firmowe nawet początkującym przedsiębiorcom. Jednym z najpopularniejszych tego rodzaju instrumentów jest kredyt zabezpieczony hipoteką, której przedmiot może należeć do prywatnego majątku przedsiębiorcy. Ważne w tym obszarze jest jednak to, aby po uzyskaniu środków rozdysponować je zgodnie z założeniami umowy, a więc wydać na rzeczy niezbędne przy prowadzeniu firmy lub jej rozwoju. O jakich kwotach mowa? Trudno jest to oszacować, ponieważ do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie.

Jak otrzymać dofinansowanie z samorządu? Fundusze lokalne jako wsparcie do prowadzonej działalności gospodarczej

Fundusz lokalny to pula środków, które samorząd przeznacza na rozwój miejscowej przedsiębiorczości. Obowiązuje w każdej gminie, która uczestniczy w projekcie o nazwie Samorządowa Polska. Jest to świetne rozwiązanie dla lokalnych firm, które prowadzą ciekawe interesy, a najlepiej, gdyby były one związane z lokalnym rynkiem. Chcąc otrzymać taką pomoc finansową należy dokonać zgłoszenia zgodnie z obowiązującymi w danym przypadku wymaganiami. Jednym z celów całego projektu jest to, aby tworzyć przyjazne dla przedsiębiorców środowisko lokalne i wspierać - właśnie między innymi poprzez udzielanie pożyczek - nowe przedsięwzięcia.

Jak działają inkubatory przedsiębiorczości?

Inkubator przedsiębiorczości co to jest? Inkubator przedsiębiorczości jak działa? Tego rodzaju pytania pojawiają się bardzo często, ponieważ same inkubatory zdobyły już wiele lat temu sporą popularność. Z pewnością każdy przedsiębiorca choć raz spotkał się z tym określeniem, ale nie wszyscy dokładnie wiedzą, na czym polega rola tego przedsięwzięcia. najkrócej tłumacząc, jest to swego rodzaju machina, która wspiera przedsiębiorców na wielu płaszczyznach, nie tylko finansowej, ale także logistycznej, szkoleniowej itp. Z pomocy inkubatora korzystają głównie początkujący przedsiębiorcy, uczniowie szkół, studenci, a także podmioty społeczne. Instytucja ta może na przykład za odpowiednią opłatą wystawić w imieniu danej osoby fakturę, pomóc w kontaktach z kontrahentami, promocją danych usług. Coraz częściej też pełni rolę edukacyjną, ponieważ jej pracownicy przeprowadzają lekcje w szkołach, szkolenia itp.

Obligacje – korzystna forma finansowania firmy

Jednym z rzadko stosowanych, ale bardzo skutecznych sposobów pozyskania pieniędzy jest sprzedawanie obligacji. Należy przez to rozumieć swoistą pożyczkę, w przypadku której pożyczkobiorcą jest tzw. emitent, a pożyczkodawcą obligatariusz. Z rozwiązania tego mogą korzystać wyłącznie podmioty, które uzyskują wysokie przychody, a także posiadają płynność finansową.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.