·6 min czytania

Pozapłacowe benefity dla pracowników – jakie zaoferować pracownikom?

Pozapłacowe benefity dla pracowników – jakie możemy przygotować pracownikom?

Benefity pracownicze to jedno z narzędzi, które najlepiej wpływa na produktywność, efektywność, lojalność oraz zaangażowanie pracowników. Jest to też sposób na budowanie pozytywnej kultury organizacyjnej i na zwiększanie atrakcyjności firmy na rynku pracy. Dla pracodawców kluczowe jest jednak dokonanie właściwego wyboru benefitów dla pracowników. Jakie benefity pozapłacowe to najlepszy wybór?

Benefity pracownicze jako forma motywacji

Istnieje wiele form motywacji pracowników. Zespół dobrze zmotywowanych pracowników to największa składowa sukcesu. Dlatego to ich potrzeby powinny być na pierwszym planie. Niezwykle ważnym jest wsłuchiwanie się w zapotrzebowanie zespołu oraz zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwoju osobistego, również poza pracą. Poczucie stabilizacji zatrudnienia, dobra atmosfera w biurze, wynagrodzenie adekwatne do wykonywanej pracy oraz pozapłacowe benefity dla pracowników to podstawowe czynniki, które wpływają na motywację pracowników. Dobrze zmotywowany pracownik, potrafi wykonać więcej zadań w krótszym czasie oraz chętniej przychodzi do pracy. 

Obecnie, wielu pracodawców, dostrzega potrzebę dodatkowej motywacji swoich pracowników. Niezależnie od formy zatrudnienia, czy to umowy o pracę czy umowy-zlecenia, coraz częściej w ogłoszeniach o pracę można znaleźć informacje o dodatkowych benefitach dla pracowników. I słusznie, bowiem inwestowanie w benefity pracownicze to nie tylko koszt, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość firmy. Zadowoleni, zdrowi i lojalni pracownicy są fundamentem sukcesu każdej organizacji. Dlatego warto przemyśleć i dostosować ofertę benefitów do potrzeb i oczekiwań pracowników, aby stworzyć środowisko pracy sprzyjające rozwojowi i osiąganiu wspólnych celów. W efekcie firma nie tylko zyska na efektywności i innowacyjności, ale także zbuduje silną markę pracodawcy na rynku.

Najpopularniejsze benefity pracownicze

pozapłacowe-benefity-2

W poszukiwaniu pomysłów na najlepsze benefity pozapłacowe dla pracowników warto przyjrzeć się kilku dobrze znanym pracodawcom rozwiązaniom. To benefity pracownicze, które znacząco zwiększają satysfakcję i motywację pracowników.

Dofinansowanie aktywności fizycznej

Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych benefitów pracowniczych są karty sportowe, pozwalające pracownikom na korzystanie z różnorodnych obiektów sportowych, zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Dzięki nim pracownicy, a często również ich bliscy, mogą chodzić na siłownie, do fitness klubów, na baseny, do szkół tańca i w wiele innych ciekawych miejsc. Oczywiście tego typu benefit pracowniczy, w tym powszechnie znane karty Mulitsport, jest najbardziej atrakcyjny dla pracowników, którzy mają pracę siedzącą, a przy tym są mieszkańcami miast, gdzie dostęp do obiektów sportowych jest największy. Plusem dofinansowania aktywności fizycznej jest to, że pracownicy mogą zadbać o zdrowie fizyczne, a także zredukować stres, co szybko przekłada się na większą efektywność w pracy, lepszą atmosferę i mniej zwolnień chorobowych.

Prywatna opieka medyczna oraz ubezpieczenie medyczne

Kolejnym sposobem na zadbanie o zdrowie pracowników jest benefit w postaci pakietów medycznych. Rynek benefitów oferuje w tym zakresie rozmaite rozwiązania, więc każdy pracodawca może wybrać odpowiednią opcję dla swoich pracowników. Decydując się na wprowadzenie tego typu benefitu, można mieć pewność, że pracownicy docenią dostęp do szerokiej gamy specjalistów, szybkie terminy wizyt i brak kolejek do lekarzy. Warto przy tym zauważyć, że są to korzyści, które przekładają się na lepsze zdrowie i samopoczucie zatrudnionych osób. W dodatku firmy oferujące takie świadczenia zyskują w oczach pracowników jako pracodawcy dbający o ich zdrowie i dobrostan.

Elastyczny czas pracy

Nie zawsze benefity pracownicze muszą być obciążeniem finansowym dla pracodawcy. Okazuje się, że jednym z najbardziej cenionych benefitów jest możliwość lepszego dostosowania harmonogramu pracy do osobistych potrzeb i obowiązków, co sprzyja zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Pracownicy, którzy mogą sami zarządzać swoim czasem, często wykazują wyższy poziom zaangażowania i produktywności. Mile widziana jest także możliwość skorzystania z opcji pracy zdalnej.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Dofinansowanie posiłków i zdrowe przekąski

Bardzo mile widzianym przez pracowników benefitem, choć niestety stosunkowo rzadko spotykanym jest dofinansowanie posiłków. Zdrowa dieta jest kluczowa dla utrzymania wysokiego poziomu energii i koncentracji przez cały dzień pracy. Oferowanie dofinansowania do posiłków pozwala pracownikom na wybór zdrowych opcji żywieniowych, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Zdrowi pracownicy są mniej podatni na choroby, co przekłada się na niższą absencję i większą produktywność.

Karty przedpłacone i dofinansowanie urlopów

Najlepsze benefity to te, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb pracowników. Niestety, przy wyborze benefitów pracowniczych trudno jest znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. W takim momencie odpowiednim wyjściem mogą być wszelkiego rodzaju karty prezentowe, vouchery, bony na święta czy też bony turystyczne. Dzięki temu każdy pracownik może świadczenia pozapłacowe wykorzystać w taki sposób, jaki jest dla niego najbardziej odpowiedni.

Dofinansowanie do kursów i szkoleń

Dofinansowanie różnego rodzaju szkoleń i kursów to kolejny bardzo mile widziany benefit. Wielu pracowników, szczególnie tych na początku swojej drogi zawodowej, chce rozwijać swoje kompetencje i umiejętności. Dlatego mile widziane są przez nich, chociażby dopłaty do nauki języków obcych. Nie trzeba mówić, że lepiej wykształceni pracownicy, to same korzyści dla firm, które ich zatrudniają.

Dofinansowanie dojazdów do pracy

Istotne znaczenie, w przypadku pracowników ma również dojazd do pracy. Darmowy transport bądź dofinansowanie do paliwa może okazać się znakomitym pomysłem, przyciągającym najlepszych specjalistów do firmy.

Wsparcie dla rodzin pracowników

W wielu firmach dużą grupę pracowników stanowią młodzi rodzice, którzy docenią wszystkie benefity, pozwalające im łatwiej połączyć pracę z wychowaniem dziecka. W przypadku dużych przedsiębiorstw możliwe jest otwarcie przyzakładowych przedszkoli i żłobków, w których pracownicy mogą zostawić swoje pociechy na czas pracy. Firmy mogą też wspierać pracowników-rodziców poprzez dofinansowanie do kolonii dla dzieci pracowników lub organizując czas wolny w letnie dni. Rodzice maluchów doceniają także elastyczny czas pracy oraz pracę zdalną. W ich przypadku również sprawdzi się dodatkowa opieka medyczna, która będzie obejmowała również ich dziecko.

Nietypowe benefity dla pracowników – przykłady

Nietypowe benefity dla pracowników mogą ogromnie podnieść ich motywację do pracy, a także niewiele kosztować pracodawcę. Jednym z przykładów mogą być wspólne spacery z psami ze schroniska. Nie tylko pomogą one w integracji zespołu, ale również pozytywnie wpłyną na zdrowie psychicznie pracowników, a przede wszystkim niosą one ze sobą ogromną pomoc dla potrzebujących codziennej miłości zwierząt. Ciekawym pomysłem nietypowego benefitu, może okazać się także spotkanie z barmanem, uczącym robić drinki bądź baristą, ukazującym kilka alternatywnych metod parzenia kawy. I to wszystko w biurowej kuchni!

Niezaprzeczalnie nietypowymi benefitami dla pracowników są wszystkie te, które są związane ze sportami ekstremalnymi. Karnet na skok na bungee, skok spadochronowy bądź przejażdżkę bolidem Formuły 1, może okazać się jednym z najlepszych pomysłów na dodatek, dla osób lubiących adrenalinę. Warto również zorganizować wycieczkę bądź wspólny weekend, gdzie pracownicy mogliby się odpowiednio zintegrować, zacieśnić między sobą więzi oraz zrelaksować wśród natury.

Warto pamiętać, iż dodatkowe benefity nie muszą wiązać się z jakimikolwiek wydatkami. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się również akcje pod tytułem "poniedziałek jest dniem...". I tak na przykład raz w tygodniu możemy zorganizować dzień, w którym każdy z pracowników będzie mógł przyjść do pracy ze swoim pupilem. Dzień bez dress-codu. Dzień, w którym przerwa lunchowa zostanie wydłużona o pół godziny bądź dzień wolny od pracy w urodziny.

Na jakie benefity pracownicze postawić w swojej firmie?

pozapłacowe-benefity-3

Decydując o wyborze świadczeń pozapłacowych dla pracowników trzeba przyjrzeć się ich potrzebom i oczekiwaniom. Nietrudno zgadnąć, że inne benefity pracownicze będą mile widziane przez osoby pracujące fizycznie, a inne przez osoby pracujące za biurkiem. Co więcej, potrzeby pracowników zmieniają się z wiekiem. Bez wątpienia osoby starsze bardziej ucieszą benefity takie jak pakiet medyczny czy ubezpieczenie grupowe, z kolei młodszym pracownikom z pewnością bardziej przypadną do gustu benefity sportowe. Aby dobrze dobrać ciekawe benefity dla pracowników, należy z nimi rozmawiać, obserwować ich zachowanie oraz potrzeby. Przykładowo na nic nie zda się zainwestowanie w karty sportowe Multisport, jeśli pracownicy nie są zainteresowani uprawianiem sportu, bądź nie mają na to ochoty, bo na co dzień pracują fizycznie. Najważniejsze, przed wyborem dodatkowych benefitów, jest dokonanie researchu wśród pracowników. I tak, warto poznać ich zainteresowania, przypisać ich do odpowiedniej grupy wiekowej, poznać dokładnie specyfikę ich pracy oraz ich życiowe priorytety. Istotnym jest również, odpowiednie ułożenie grafiku pracy, tak by np. przy pracy zmianowej, każdy z pracowników miał szansę skorzystać z dodatkowych atrakcji. Benefity spełniają swoją funkcję tylko wtedy, kiedy przynoszą korzyść dla pracowników oraz realny skutek dla pracodawcy. Niezmierne ważnym jest również, by bezgotówkowymi benefitami nie zastępować godnego wynagrodzenia czy podwyżek.

Doskonałym rozwiązaniem jest zaoferowanie pracownikom puli benefitów, z której każdy zdecyduje się na jeden rodzaj dodatku. Można też zróżnicować rodzaj przydzielanych benefitów ze względu na profesję, jaką wykonuje dany pracownik, na staż pracy i inne kryteria. Nie ma uniwersalnego rozwiązania, więc każdy pracodawca musi dokonać wyboru benefitów stosowanie do możliwości finansowych firmy oraz do potrzeb pracowników.

Karta multisport jeden z najpopularniejszych benefitów dla pracowników

Wielu pracodawców oferuje dodatkowe, pozapłacowe świadczenia w celu przyciągnięcia i utrzymania najlepszych pracowników.

Karta multisport jeden z najpopularniejszych pozapłacowych benefitów dla pracowników

10 powodów do inwestycji w system zarządzania czasem pracy.

Przedstawiamy Ci 10 powodów, dla których stary sposób rozliczania i prowadzenia całej ewidencji czasu pracy pozostanie jedynie wspomnieniem.

aplikacja do zarządzania czasem pracy

UOKiK - zgłoszenie skargi przez przedsiębiorcę

UOKiK, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jest instytucją odpowiedzialną za ochronę konkurencji i konsumentów.

uokik

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.