·5 min czytania

SMS do pracodawcy – jak komunikować się z przełożonym?

SMS do pracodawcy – jak komunikować się z przełożonym?

Jak napisać sms do albo e-mail do szefa? Czy To dobra forma komunikacji z przełożonym?

Zarówno pisząc SMS, jak i e-mail do swojego przełożonego, musisz pamiętać o zasadach, jakie obowiązują w korespondencji służbowej. Jeśli zdecydowałeś się na maila, wiadomość powinna zostać wysłana z adresu, składającego się z Twojego imienia i nazwiska. W przeciwnym razie, możesz zostać uznany przez swojego kierownika za osobę nieprofesjonalną, a nawet niekulturalną. Musisz zadbać również o tytuł swojej wiadomości, który ma jasno sugerować o jej treści.

Jeśli chodzi o samą treść e-maila czy SMSa, na względzie należy mieć ortografię, interpunkcję, a także pamiętać o zwrotach grzecznościowych. Wiadomość rozpocznij od "Dzień dobry" czy "Szanowny Panie/Szanowna Pani", a zakończ zwrotem "Pozdrawiam" lub "Pozdrawiam serdecznie". Może zdarzyć się również tak, że do swojej wiadomości planujesz dołączyć pliki - czy to w formie filmów, zdjęć, dokumentów czy też innych załączników. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Wystarczy, że poinformujesz o tym na przykład według wskazówek: "Do mojej wiadomości dołączam pliki...". Pamiętaj również o odpowiednim ich nazewnictwie - "raport sprzedaży styczeń", "CV kandydatów". Na samym końcu, powinieneś się również podpisać swoim pełnym imieniem i nazwiskiem. Wpływa to nie tylko na profesjonalizm, ale również sam fakt, że Twój szef odczyta wiadomość w odpowiednim czasie.

Czy pracownik ma obowiązek poinformować o L4?

Jak napisać sms do pracodawcy o chorobie? Zaświadczenie lekarskie potocznie zwane L4 stanowi jedyny dowód potwierdzając niezdolność pracownika do pracy z powodu jego choroby. Dzień określony na zwolnieniu lekarskim jest terminem wystąpienia choroby. Powstaniem niezdolności do pracy nie jest zaś dzień, w którym pracownik przestał pojawiać się w pracy. Zaświadczenie jest potrzebne, aby można było ustalić prawo pracownika do świadczeń związanych z chorobą czy pobytem w szpitalu.

L4 wystawiane jest zgodnie z wzorem ZUS, zazwyczaj w formie elektronicznej. Pracownik ma jednakże obowiązek poinformować pracodawcę o swojej nieobecności w pracy, pomimo przesłania zwolnienia lekarskiego przez lekarza w systemie elektronicznym. Jeżeli przyczyna absencji pracownika jest wcześniej znana lub też możliwa do przewidzenia, bezwzględnie powinien on uprzedzić swojego pracodawcę o przyczynach tej okoliczności oraz przewidywanym czasie.

W razie zaistnienia nieprzewidzianych wcześniej przyczyn, które uniemożliwiają pracownikowi stawienie się w pracy, ma on obowiązek niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o zaistniałych okolicznościach, nie później niż w drugim dniu swojej absencji. Zawiadomienia o L4 pracownik powinien dokonać osobiście, wydelegować inną osobę lub skorzystać z drogi pocztowej. Obecnie częstą wybieraną opcją informacyjną jest telefon, mail, a nawet SMS.

Jakie informacje o zwolnieniu dostaje pracodawca?

Wiele osób przed wręczeniem swojemu przełożonemu zwolnienia z pracy zastanawia się, jakie informacje o zwolnieniu dostaje pracodawca. Czy jako pracownik posiadasz obowiązek udostępniania swojemu szefowi danych na temat powodu Twojego zwolnienia lekarskiego? Zgodnie z regułami zawartymi w kodeksie pracy, Twój pracodawca nie jest uprawniony do posiadania informacji na temat Twojego stanu zdrowia, czy to ogólnego, czy obecnego. Z tego też powodu, nie jesteś zobowiązany prawnie do udzielania mu jakichkolwiek danych, jeśli chodzi o powód składanego przez Ciebie zwolnienia chorobowego. Pracodawca nie dostaje szczegółów na temat Twojego zwolnienia mobilnie - w wiadomości e-mail czy SMSie wystarczy więc jedynie nakreślić przyczynę. Przyczyna musi być podana bezwzględnie.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Urlop na żądanie - przykład SMS

Chcąc poinformować swojego kierownika o chęci zwolnienia się z pracy danego dnia, tygodnia czy miesiąca, musisz pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach. W interesie pracownika leży dopilnowanie, aby otrzymał on formalną odpowiedź na prośbę o urlop na żądanie. Wiadomość powinna być jasno sprecyzowana oraz zawierać konkretne informacje, a także zwroty grzecznościowe. Musisz zadbać o to, aby e-mail był wysłany ze służbowego adresu, składającego się z Twojego imienia oraz nazwiska.

Prawidłowy mail może wyglądać w następujący sposób:

Dzień dobry, zwracam się z prośbą o zgodę na urlop na żądanie w dniu (data). Obrót spraw sprawił, iż nie mogę stawić się w pracy. Pozdrawiam, (podpis)

Czy można zwolnić się z pracy SMSem abo e-mailem? Co na ten temat mówi prawo?

Istnieje wiele sytuacji, które mogą Cię skłonić do zwolnienia z pracy - choroba Twoja lub kogoś z Twoich bliskich czy ważne sprawy rodzinne. Możemy wyróżnić przypadki, w których nie możemy stawić się osobiście w miejscu, gdzie jesteśmy zatrudnieni, w celu rozmowy z naszym szefem na temat zwolnienia z pracy czy zwolnienia z powodu choroby. Wiele osób zastanawia się, czy napisać SMS do pracodawcy o chorobie lub innym ważnym zdarzeniu, które stanowi powód zwolnienia i czy jest to w ogóle możliwe? Według Kodeksu pracy, zwolnienie z pracy może zostać dokonane za pośrednictwem notatki - e-maila, SMSa albo komunikatora internetowego. Jest to bowiem forma dokumentowana, stanowiąca nasze oświadczenie woli. Wiadomość SMS wysłana z danego numeru telefonu przypisana jest do konkretnego użytkownika. Z tego oto powodu, za pewnik możemy więc uznać, iż osoba, składająca oświadczenie spełnia jego warunki w formie dokumentowej.

Kiedy sms od szefa narusza prywatność i czas wolny?

Przeprowadzone kilka lat temu badania wykazują, że nawet jedna czwarta aktywnie zatrudnionych Polaków, otrzymuje wiadomości w sprawach służbowych od swoich kierowników po ukończonej pracy. Statystyki pokazują również, iż największy odsetek osób, borykających się z takowymi problemami, stanowią te, posiadające wykształcenie podstawowe, o zarobkach wahających się w graniach od siedmiu do dziewięciu tysięcy złotych, w dużych miastach.

Następny problem stanowi fakt, że gdy pracownik na czas nie udzieli odpowiedzi, jego przełożony nęka go kolejnymi wiadomościami z prośbą o wykonanie danego zadania. Aby temu zapobiec, a co za tym idzie nie narazić się na nieprzyjemną konfrontację z własnym kierownikiem, pracownicy podejmują się różnorodnych działań. Bezustanne sprawdzanie pocztę czy cykliczne odświeżają przeglądarkę co kilka minut. Mogą oni jednak przyczynić się w ten sposób do zmniejszenia wydajności pracy w późniejszym okresie, a także uczucia zmęczenia i niepokoju.

Co na ten temat mówi prawo? Nie istnieją regulacje prawne, które dotyczą wysyłania wiadomości po godzinach pracy. Niektóre z firm czy przedsiębiorstw jednak, posiadają swój własny status czy regulamin, który uwzględnia zasady dotyczące wysyłania poleceń służbowych w formie maili czy SMS do pracowników poza godzinami ich pracy. Wówczas, zarówno osoby zatrudnione, jak i kierownicy powinni bezwzględnie się do nich dostosować.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.