·6 min czytania

Aneks do umowy - omówienie

aneks do umowy

Dynamicznie zmieniający się świat sprawia, że zarówno w stosunkach biznesowych, jak i prywatnych kluczowa jest elastyczność umów. Aneksy do umowy odgrywają tu ważną rolę, umożliwiając modyfikację istniejących umów bez konieczności tworzenia nowych dokumentów. Jak napisać aneks do umowy? Jak aneks może zmieniać treść umowy? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

Czym jest aneks do umowy?

Aneks do umowy to dodatkowy dokument, który modyfikuje, uzupełnia lub precyzuje postanowienia istniejącej umowy. Dzięki aneksom możliwe jest wprowadzenie zmian bez konieczności zawierania nowej umowy. 

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, aneks to m.in. „dodatek uzupełniający lub ilustrujący zasadniczy tekst publikacji” oraz „pismo dodatkowe, dołączone do głównego dokumentu”. Aneks stanowić może zatem dodatkowy element umów różnego rodzaju, chociażby umów o pracę czy umów najmu. Rozmaite umowy podpisywane są często na długi okres (lub czas nieokreślony), a aneks staje się sposobem na dostosowanie ich postanowień do zmieniających się warunków, bez konieczności modyfikowania całej zawartej wcześniej umowy.

W odniesieniu do uzupełnienia lub zmiany postanowień umowy poprzez aneks Kodeks cywilny stwierdza jedynie, w art. 77., że wymaga to zachowania takiej formy, jaka została przewidziana przez ustawę lub strony w celu zawarcia tejże umowy. Jeżeli więc została ona zawarta na piśmie, aneks również powinien zostać sporządzony w formie pisemnej. Jeśli zaś pierwotna umowa została zawarta w formie aktu notarialnego, to i aneks zmieniający postanowienia umowy powinien być sporządzony w formie notarialnej.

aneks do umowy

Pobierz darmowy wzór aneksu do umowy najmu!

Aneks do umowy

Aneks pozwala na zmianę postanowień obowiązującej umowy. Pobierz DARMOWY wzór/druk Aneksu do Umowy w formacie DOC (Word) lub PDF.

aneks-do-umowy-najmu

Co zmienia aneks? Jakie umowy możemy zmienić aneksem?

Ogólnie rzecz biorąc, aneksem można zmieniać postanowienia umów, uchylać postanowienia dotychczasowe oraz dodawać nowe postanowienia. Jest to rozwiązanie pozwalające dopasować się do nowej sytuacji bez potrzeby rozwiązywania obecnej i sporządzania nowej umowy. Nie ma także limitu liczby aneksów, które mogą zostać przygotowane do jednej umowy. Przygotowując dodatkowe dokumenty należy pamiętać, iż ich postanowienia muszą być zgodne z prawem i nie mogą naruszać zasad współżycia społecznego.

Sporządzenie aneksu może niemal dowolnie zmieniać umowę i to zarówno w zakresie głównych postanowień, takich jak choćby warunki świadczenia usług, zakres prac czy też terminów realizacji, w zakresie zmian formalnych, na przykład w razie aktualizacji danych kontaktowych stron, jak i w kwestiach finansowych, modyfikując wynagrodzenie, terminy płatności lub warunki płatności. 

Aneksem można na przykład powiększyć wartość kontraktu, wydłużyć czas trwania umowy, wskazać dodatkowy zakres prac, zmienić wynagrodzenie pracownika, nałożyć dodatkowe opłaty lub poprawić błędy, które znalazły się w umowie.

Pobierz darmowy wzór aneksu do umowy najmu!

Pobierz wzór aneksu do umowy najmu w formacie DOC (Word).

Pobierz wzór aneksu do umowy najmu w formacie PDF, gotowy do druku.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Aneks do umowy – omówienie wzoru

W każdym aneksie, niezależnie od tego, czego on dotyczy, powinny znaleźć się następujące elementy: informacja o umowie, której aneks dotyczy (jej numer, data oraz miejsce podpisania), strony umowy (to równocześnie strony aneksu), przedmiot umowy i zmiany, które są aneksem wprowadzane, data wejścia w życie postanowień, podpisy.

Pierwsza część aneksu zatem wskazuje dokument, do którego się on odnosi, a także strony, które aneks zawierają (są to też strony, które wcześniej zawarły ze sobą umowę). W przypadku aneksu do umowy o pracę stronami są pracodawca i pracownik, w przypadku aneksu do umowy najmu – wynajmujący i lokator. Aneks dotyczyć może też umów o dzieło, umów zlecenia, umów sprzedaży i innych umów cywilnoprawnych.

W kolejnej części dokumentu – tej, która wprowadza zmiany – dla przejrzystości posłużyć można się dotychczasowymi zapisami umowy, przytaczając ich treść lub paragraf i ustęp, a następnie nadając im nowe brzmienie. W ten sposób można łatwo sprawdzić, gdzie i w jakim zakresie postanowienia umowy uległy zmianom. Warto na końcu aneksu dodać adnotację, że pozostałe postanowienia umowy pozostają bez zmian, tak aby strony umowy nie miały co do tego żadnych wątpliwości.

Trzeba również pamiętać, iż aneks do umowy – co do zasady – wchodzi w życie w chwili jego podpisania. Odpowiednim zapisem można oczywiście tę sytuację zmienić, wskazując, że postanowienia zaczną obowiązywać od określonej daty, na przykład po dwóch tygodniach, miesiącu czy trzech miesiącach od momentu podpisania aneksu.

Sporządzony aneks muszą podpisać wszystkie strony umowy – podobnie jak pierwotną umowę, której aneks dotyczy. Po jego podpisaniu, staje się on załącznikiem do umowy, stanowiącym jego integralną część.

Aneks do umowy o pracę – omówienie wzoru

Aneks do umowy o pracę umożliwia zmianę warunków pracy ustalonych pierwotnym dokumentem. Jego zastosowanie i wdrożenie w życie jest możliwe dopiero po zaakceptowaniu jego treści przez obie strony, przy czym może to być inicjatywa zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Musi to być zgodne oświadczenie woli, co wymaga potwierdzenia stosownymi podpisami. Jeżeli jedna ze stron odmawia wprowadzenia zmian w umowie, wiążący pozostaje dokument pierwotny.

Aneks do umowy o pracę zawsze musi mieć formę pisemną pod rygorem nieważności – taką formę ustanowiono bowiem dla umowy o pracę. Po akceptacji jest on również nieodłącznym elementem wcześniej podpisanej umowy, musi więc zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach – każdy z nich przeznaczony jest dla jednej ze stron.

W ten sposób zmienić można m.in. poziom wynagrodzenia (niemniej nie może być on niższy, niż ustalony innym przepisami, poziom wynagrodzenia minimalnego), wymiar czasu pracy (zgodnie z postanowieniami Kodeksu pracy) czy stanowisko pracy.  Dla przykładu, aneksować należy wszystkie umowy o pracę, w których płaca jest równa minimalnej pensji, jeśli w dokumencie jest ona wskazana kwotowo. Oczywiście wobec corocznie wzrastającej kwoty minimalnego wynagrodzenia, zamiast aneksów, w umowie zawrzeć można zapis, iż „pracownik otrzymywać będzie wynagrodzenie, które równe jest wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach”.  

Należy jednak pamiętać, iż niemożliwe jest dokonanie zmian, które nie są zgodne z prawem. Nie można zatem na pracownika nałożyć dodatkowych obowiązków, niezgodnych przepisami prawa pracy. Nie można aneksem skrócić okresu wypowiedzenia czy zabrać pracownikowi prawa do poboru wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach. Niedopuszczalne jest także przedłużenie w ten sposób umowy na okres próbny.

aneks do umowy

Pobierz darmowy wzór aneksu do umowy o pracę!

Aneks do umowy

Aneks pozwala na zmianę postanowień obowiązującej umowy. Pobierz DARMOWY wzór/druk Aneksu do Umowy w formacie DOC (Word) lub PDF.

aneks-do-umowy-najmu

O czym pamiętać, tworząc aneks do umowy?

O czym jeszcze należy pamiętać, tworząc aneks do umowy o pracę? Aneksem do umowy o pracę może być ewidencja czasu pracy. Jak to rozumieć? W dodatkowym dokumencie dołączonym do umowy może zawierać się ewidencja czasu pracy pracownika. To oznacza, że wszystkie niezbędnie informacje dotyczące wymiaru czasu pracy wpisujemy w odrębnym aneksie. O ile w umowie o pracę wpisujemy rodzaj wykonywanej pracy, czy jest to umowa o pracę, tak wymiar pracy nie musi być określony w umowie o pracę. Ewidencjonowanie czasu pracy przeprowadza się na podstawie aneksu do umowy, jeśli taki został stworzony. Czym jest dokładnie wymiar czasu pracy? To określona liczba godzin, którą pracownik musi przepracować w wybranym okresie rozliczeniowym. Coraz częściej za godzinową, dobową oraz miesięczną pracę odpowiada elektroniczna ewidencja czasu pracy, którą wprowadza wiele firm. Reasumując, ewidencjonowanie czasu pracy przebiega na podstawie zapisów w umowie o pracę lub w aneksie do umowy, który określa dokładnie okres rozliczeniowy i przedział czasowy, za który pracownikowi należy się wynagrodzenie.

Aneksy do umowy są narzędziem pozwalającym na elastyczne zarządzanie umowami w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym lub w relacjach pomiędzy osobami fizycznymi. Kluczowe jest jednak ich precyzyjne sporządzanie i przestrzeganie odpowiednich procedur, aby uniknąć potencjalnych problemów prawnych. Dzięki zrozumieniu i właściwemu stosowaniu aneksów można efektywnie adaptować się do nowych warunków, zapewniając jednocześnie klarowność i bezpieczeństwo prawne zawartych umów.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy – kogo dotyczy?

Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą stanąć przed często niełatwą decyzją o rozwiązaniu obowiązującej dwie strony umowy o pracę.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy – kogo dotyczy?

Umowa dorozumiana – przepisy i postrzeganie wg przepisów prawa

Umowa dorozumiana jest zawarciem określonych ustaleń i porozumień w nieformalny sposób.

Umowa dorozumiana – co to jest, przepisy i postrzeganie wg przepisów prawa

Umowa zlecenie – czym jest i co powinna zawierać?

Przyglądamy się, czym są umowy zlecenie, jakie kluczowe elementy powinny zawierać oraz jakie obowiązki nakładają na zleceniobiorców i zleceniodawców.

Umowa zlecenie – czym jest i co powinna zawierać?

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.